"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
TRUMP AASTAKÕNES: Venemaa ja Hiina on ohuks USA majandusele ja väärtustele (1)
31. jaanuar 2018
Scanpix

USA President Donald Trump kutsus kongressis peetud riigi olukorda lahkavas kõnes vabariiklasi ja demokraate erimeelsusi kõrvale heitma ning juhtis tähelepanu nii terroriohule, kui Hiina ja Venemaa poolt esitatud väljakutsetele ja mitmetele sisepoliitilistele teemadele.

USA president Donald Trump kutsus eilses kõnes olukorrast riigis ameeriklasi liikuma kaugemale vihasest parteipoliitilisest vastasseisust, otsima ühisosa ja püüdlema ühtsuse poole.

Erimeelsused kõrvale

“Täna õhtul kutsun meid kõiki heitma kõrvale oma erimeelsused, otsima ühisosa ja näitama sellist ühtsust, mida me vajame, et teha asju ära inimeste jaoks, keda meid valiti teenima,” vahendas BNS Trumpi sõnu kongressi kahe koja ühisistungil peetud kõnes.

“Seega alustagem täna tunnistamisega, et meie liidu seis on tugev, sest meie inimesed on tugevad,” lausus president kauaoodatud kõnes. “Üheskoos ehitame turvalise, tugeva ja uhke Ameerika. Meie liidu seis on tugev, sest meie inimesed on tugevad,” kordas ta.

Venemaa ja Hiina väljakutsed

Trumpi sõnul esitavad “rivaalid” nagu Hiina ja Venemaa “esitavad väljakutse meie huvidele, majandusele ja väärtustele”.
“Nendele ohtudele vastates teame, et nõrkus on kindlaim tee konfliktini ja võrreldamatu jõud meie kaitse kindlaim vahend”.

President kutsus kongressi tühistama eelarvepiirangud ja suurendama rahastust sõjaväele. “Peame osana meie kaitsest moderniseerima ja uuesti üles ehitama oma tuumaarsenali lootuses, et me ei pea seda kunagi kasutama, aga tehes selle nii võimsaks, et see heidutab iga riigi või kellegi teise mis tahes agressiooniakte,” lausus ta.

Võitlus terrorismiga

Trumpi sõnul seisavad Ühendriigid “Iraani rahva kõrval nende vapras võitluses vabaduse eest”.

Põhja-Koreast rääkides hoiatas ta, et Pyongyangi “hoolimatu tegevus tuumarakettide hankimisel võib õige pea ähvardada meie kodumaad” ja USA viib selle ärahoidmiseks ellu “maksimaalse surve” kampaaniat stalinistliku riigi vastu.

Ühendriikide varasem kogemus Põhja-Koreaga näitab, et “enesega rahulolu ja järeleandmised kutsuvad esile vaid agressiooni ja provokatsioone”,” lausus riigipea. “Ma ei korda eelmiste valitsuste vigu, mis meid sellesse ohtlikku olukorda viisid.”

Sõjas äärmusrühmituse Islamiriik (IS) vastu on veel ära teha palju tööd, ehkki USA on “vabastanud peaaegu 100 protsenti aladest, mida need tapjad Iraagis ja Süürias kunagi kontrollisid”, ütles Trump. “Me jätkame võitlust ISIS-e lüüasaamiseni,” sõnas ta IS-i teist nimekuju kasutades.

Muutused immigratsioonisüsteemis

“Paljud jõuguliikmed kasutasid ära räigeid lünki ja meie seadusi, et siseneda riiki ebaseaduslike, saatjata ja välismaiste alaealistena,” ütles Trump kongressi kahe koja ühisistungil, viidates rühmitustele nagu El Salvadori MS-13.

Mittetoimiv süsteem võimaldas uimastitel ja jõukudel tungida USA “kõige haavatavamatesse kogukondadesse”, ütles president kauaoodatud kõnes.

Ta kutsus kongressi immigratsiooni teemal poliitikat kõrvale jätma ja riigi immigratsioonisüsteemi ümber korraldama.
Kui Trumpil õnnestub oma immigratsioonikavale kongressi heakskiit saada, läheb käiku neljale sambale toetuv plaan, mis näeb ette nende kohtade karmistamist praegustes seadustes, mida Trump ja tema populistidest toetajad peavad nõrkadeks lülideks.

Esimene sammas hõlmab kodakondsuse väljavaate andmist alaealisena USA-sse saabunud umbes 700 000-le dokumentideta immigrandile ehk nn unistajale.

Teine sammas “kindlustab” Trumpi sõnul müüri ehitamise kaudu Mehhiko piirile ja immigratsiooniametnike arvu suurendamise teel “täielikult piiri”.

Kolmas sammas teeks lõpu USA rohelise kaardi loteriile ja asendaks selle teenetepõhise süsteemiga selliste oskustega migrantidele, keda vajavad USA firmad.

Neljas sammas teeks lõpu “ahelmigratsioonile” ehk poliitikatele, mis lubavad migrantidel tuua Ühendriikidesse oma pereliikmeid.
Trump kuulutas, et tema plaan “rajab turvalise, kaasaegse ja seadusliku immigratsioonisüsteemi”.

1,5 triljoni väärtuses taristuinvesteeringuid

Trump kutsus kongressi toetama 1,5 triljoni dollari suurust investeerimiskava riigi vananeva transporditaristu uuendamiseks.
“Me ehitame uued säravad teed, sillad, kiir-, raud- ja veeteed üle kogu meie maa,” ütles Trump kongressi kahe koja ühisistungil. “Me teeme seda ameerika südame, käte ja südikusega.”

Iga dollar tuleb kulutada mõistlikult koos osariigi ja kohalike valitsustega ning kaasates seal, kus kohane, ka erasektori investeeringuid, lausus riigipea kauaoodatud kõnes.

Presidendi sõnul on alates tema valimisvõidust 2016. aasta novembris Ühendriikides loodud 2,4 miljonit uut töökohta.
Ta kiitis tööhõivemäära ja kuulutas, et aktsiaturud “on purustanud ühe rekordi teise järel, suurendades oma väärtust 8 triljoni dollari võrra”.

President lubas ka, et miljonitele ameeriklastele jääb pärast vabariiklaste maksureformi elluviimist rohkem raha kätte.

Loobub Guantánamo vangilaagri sulgemisest

Trump allkirjastas täitevvõimu määruse Kuubal asuva kurikuulsa Guantánamo vangilaagri tegevuse jätkamisest, teatas Valge Maja teisipäeval.

Määrus säilitab sõjalise kinnipidamise terroritõrjealase tööriistana.

Valge Maja avaldus tähendab, et Trumpi valitsus teeb lõpu eelmise presidendi Barack Obama kaheksa aasta pikkustele jõupingutustele laager sulgeda.

2001. aasta 11. septembri terrorirünnakute järel Guantánamo mereväebaasis avatud vangilaager omandas USA eelmise presidendi George W. Bushi ametiajal kurikuulsuse jõhkraid ülekuulamismeetodeid kasutava kinnipidamiskohana, kus hoiti süüdistust esitamata terrorismis kahtlustatavaid.

Tipphetkel 2003. aastal oli laagris umbes 680 kinnipeetavat. Bush vabastas enne ametist lahkumist 2009. aasta jaanuaris või lasi üle viia umbes 500 vangi. Obama lasi üle viia 197 kinnipeetavat ja tema teise ametiaja lõpuks 2017. aasta jaanuaris oli laagris 41 vangi.

2016. aasta presidendivalimiste kampaania ajal ütles Trump, et tahab hoida vangilaagri avatuna ja “täita selle mõnede halbade tüüpidega”.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

inimkonnale
31. jaan. 2018 19:30
Psalmid (Laulud) 2:10 Niisiis, teie, kuningad, saage mõistlikuks! Teie, ilmamaa kohtumõistjad, laske endid noomida! 11 Teenige Issandat kartusega ja ilutsege värisemisega! 12 Andke suud Pojale, et ta ei vihastaks ja teie ei hukkuks oma teel; sest tema viha süttib pea! Õndsad on kõik, kes tema juures pelgupaika otsivad. 13 Kes oma üleastumisi varjab, ei jõua sihile, aga kes neid tunnistab ja need hülgab, leiab armu. 14 Õnnis on inimene, kes alati kardab Jumalat, aga kes teeb oma südame kõvaks, langeb õnnetusse. 15 Otsekui möirgav lõvi või kallale kargav karu on vaese rahva õel valitseja. 16 Vürst, kel puudub arukus, on suur rõhuja, aga kes vihkab ahnust, pikendab oma päevi.