"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tuus-Laul: Eesti heldet vanemapuhkuse süsteemi ei peaks muutma (1)
01. veebruar 2018
Scanpix

Kui meestearst Margub Punab käis välja mõtte, et kolme lapse emad peaksid saama riigilt keskmist palka ja seadis isade toetamise küsimärgi alla, siis Riigikogu sotsiaalkomisjoni liikme Marika Tuus-Lauli hinnangul Eesti toimivat süsteemi ei peaks muutma. "Vanemapuhkuse süsteem on meil üsna helde ja ainulaadne," rääkis Tuus-Laul. "Äsja tehtud seadusemuudatustega on vanematel võimalik ka teenida töist tulu juurde kuni pool vanemahüvitise ülempiirist, mis sel aastal on 1544 eurot ilma, et hüvitist vähendataks. Mitmikute toetus tõuseb aga märtsist 1000 euroni kuus."

Kui inimene teenib samal ajal suuremas summas töist tulu kui 1544 eurot, lahutatakse tema vanemahüvitisest sissetulekupiiri (ehk 1544 eurot) ületav tuluosa, mis on jagatud kahega. Kui vähendatud vanemahüvitis on väiksem kui hüvitise määr (tänavu 470 eurot), makstakse vanemahüvitist hüvitise määra suuruses. Muudatus jõustub 1. märtsist.

“Edaspidi saavad vanemad otsustada, kas ja kuidas nad soovivad vanemahüvitise saamist lapse esimesel kolmel aastal peatada või taasalustada,” ütles Tuus-Laul. “Tulevikus on plaanis ka isapuhkus tõsta praeguselt kümnelt tööpäevalt kolmekümnele ja saada selle perioodi eest ka vanemahüvitist.”

Seega lisandub 18 kuu pikkusele vanemahüvitise perioodile veel üks isadele mõeldud kuu. Ilmselt julgustab see ka rohkem isasid väikelastega tegelema, sest näiteks 2016. aastal sai vanemahüvitist 17 242 lapsevanemat, kellest kõigest 9,3% olid isad.

“Arvan, et töötavat süsteemi ei peaks praegu muutma,” ütles Tuus-Laul, kelle sõnul võidavad praeguse süsteemiga oluliselt ka suurpered. “Kolme kuni kuue lapsega lasterikka pere toetus tõusis 300 euroni kuus. Seega lisaks iga lapse toetusele veel juurde 300 eurot. Seitsme ja enama lapsega perele on toetusena lisaks 400 eurot kuus.  Mitmikute toetus tõuseb aga märtsist 1000 euroni kuus.”

Alates 2020 aasta juulist saab vanemahüvitise maksmist peatada ja jätkata vastavalt vanema soovile kuni lapse kolme aastaseks saamiseni.

LOE KA:

Margus Punab: kolme lapse emad peaks saama riigilt keskmist palka

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

inimkonnale
3. veebr. 2018 00:53
Õpetussõnad 21:Saalomoni tarkus 1 Kuninga süda on Issanda käes nagu veeojad: tema juhib seda, kuhu ta iganes tahab. 2 Kõik mehe teed on ta enese silmis õiged, aga Issand katsub südamed läbi. 3 Teha, mis õige ja kohus - see on Issandale olulisem kui ohver. 13 Kes suleb oma kõrva viletsa hädakisale, see peab ka ise karjuma vastust saamata. 14 Salajane and vaigistab viha ja kingitus põue - tugeva raevu. 15 Õigele on rõõmuks, kui tehakse õigust, aga kurjategijaile on see ehmatuseks.