"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
TEHNIKAHUVI MAAST MADALAST:Tallinna lasteaialapsed said mängimiseks ja õppimiseks uued haridusrobotid (0)
03. veebruar 2018
Albert Truuväärt

"Robotitest huvituvad nii 2-aastased sõimelapsed kui 60-aastased õpetajad, meie õpetajad on nendest lausa vaimustuses," kiitis Tallinna lasteaia "Kullatera" direktor Piret Määr linnalt saadud kingitust. "Kui inimene ise tunneb robotitest rõõmu, tahab ta seda tarkust ka lastele õpetada."

Jutt käib Blue-Bot ja Ozobot programmeeritavatest haridusrobotitest, mis Tallinna linn lasteaiale “Kullatera” ja ka kõigile teistele linna lasteaedadele möödunud aasta lõpus ja tänavu jaanuaris kinkis. Ühest küljest on häälitsevad, vilkuvad ja värvi muutvad lasterobotid vahvad mänguasjad, mis lastele väga-väga meeldivad, aga teisest küljest õppevahendid ja tööriistad, mille abil saavad lapsed mängides õppida robootika algteadmisi ja muid väga erinevaid tarkusi.

Uudne ja murranguline samm

“Võib öelda, et robootikaõpetuse põimimine lasteaedade õppetegevusse on ka maailma mastaabis suhteliselt uudne ja murranguline samm,” tõdes abilinnapea Vadim Belobrovtsev. “Kahtlemata muudab robotitega tegelemine lasteaia õppetöö oluliselt põnevamaks ja mängulisemaks.”

“Kullatera” direktori Määri sõnul on robotite juures hea omadus veel see, et robotitega mängimist saab väga lihtsalt ja hästi siduda teiste teemadega. “Meil oli selline üritus nagu mahlapäev,” tõi Määr teemade ühendamise kohta näite. “Roboti jaoks valmistati kõigepealt ette spetsiaalne matt, millele joonistati üheskoos erinevate puu- ja juurviljade pildid. Seejärel programmeeriti Blue-Bot koos õpetajatega matil liikuma. Robotile anti käsklusi liikuda paremale-vasakule, kolm sammu edasi või kaks sammu tagasi, kuni ta jõudis mõne puu- või juurvilja peale. Nii valiti Blue-Boti abiga välja näiteks apelsin, õun ja porgand. Seejärel tehti samadest päris puu- ja juurviljadest koos värsket mahla ja koos ka maitsti seda.”

Suuruselt maailma kõige väiksemate haridusrobotite hulka kuuluvad Ozobot robotid oskavad sõita mööda markerijooni ja tunnevad ära värve. Lapsed saavad värviliste markeritega robotile tee ette joonistada ja sel viisil Ozoboti tegevusi ja teekondi programmeerida. Lasteaiad, mis on juba varem omale Ozobote soetanud, kasutavad neid edukalt nii keelte, looduse kui ka mitmete teiste ainete õpetamisel.

Töö ja mäng koos

“Ozobot on nii väike, et ja mahub peopessa ära,” kirjeldas “Kullatera” direktor Määr haridusrobotit. “Kui laps on markeriga Ozobotile paberi peale teekonna ette joonistanud ja robot mööda seda mitmevärvilist teed liigub, tunneb ta joonte värvid ära ja muudab vastavalt joone värvile ka ise värvi. Ozobotist on alati palju rõõmu ja nalja.”

Tallinna haridusameti üldosakonna juhataja Rainer Rannala sõnul soetas linn ülemöödunud aastal lasteaedadele mesimummu-kujulised Bee-Bot robotid ja uute haridusrobotite soetamine on järg siis alustatule. “Bee-Bot robotid on lasteaedade õppetegevuse rikastamisel oma koha leidnud ning uued robotid täiendavad neid võimalusi veelgi,” ütles Rannala. “Bee-Bot robotiteid kasutavad lasteaiad näiteks matemaatika, loodusteaduste, emakeele ja võõrkeelte õpetamiseks. Blue-Bot roboteid saab samuti rakendada erinevate teemade õpetamiseks, kuid samal ajal antakse lastele ka algteadmisi programmeerimisest.”

Robotite soetamiseks mõeldud Tallinna haridusameti riigihanke võitis AS Rekato. Tallinnas on 126 lasteaeda, kus käib kokku ligikaudu 21 340 last.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.