"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
ÜRO: Põhja-Korea pilkab sanktsioone, teenib ekspordiga miljoneid (0)
03. veebruar 2018
Scanpix

Põhja-Korea pilkab ÜRO sanktsioone, eksportides sütt, terast, rauda ja muid tooraineid ning teenides selle tegevusega kümneid miljoneid dollareid.

“Põhja-Korea “jätkas peaaegu kõikide toorainete eksporti, mis on resolutsioonidega keelatud, saades 2017. aasta jaanuarist septembrini tulu ligi 200 miljonit dollarit,” vahendas BNS ÜRO ekspertide raportit.

Dokumendis lisati, et Põhja-Korea diplomaadid jätkavad “võtmerolli mängimist riigi keelatud programmides”.

Ekspertide sõnul ei ole sanktsioonidega kaasnenud piisavat poliitilist tahet ja koordineerimist, et neid ellu viia.

Töörühm leidis ka tõendeid Põhja-Korea jätkuvast sõjalisest koostööst Süüriaga ballistiliste rakettide väljatöötamisel ja keemiarelvaprogrammides, samuti koostööst Birmaga.

Raportis märgiti, et Põhja-Korea toimetas laevadega sütt Hiinasse, Malaisiasse, Lõuna-Koreasse, Venemaale ja Vietnami, kasutades erinevaid marsruute ja petmistaktikat.

Põhja-Korea kasutab ka ära erinevaid naftatarnekette, välisriikide kodanikke, offshore firmade registreid ja rahvusvahelist pangandussüsteemi.

Maailma sadamatesse ei lubata seitset laeva ÜRO Põhja-Korea sanktsioonide rikkumise eest, kuid Pyongyangi ebaseadusliku tegevuse ohjeldamiseks tuleb ekspertide sõnul teha suuremaid jõupingutusi.

Põhja-Korea diplomaadid, eriti kaubandusesindajad, jätkavad logistilise toetuse andmist relvamüügile ja aitavad organiseerida sõjaväetehnikute vahetust, märgiti raportis.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.