Eile startis USA Florida osariigist kosmosesse praegu kasutusel olevaist võimsaim kanderakett, tehnoloogiafirma SpaceX Falcon Heavy võttis suuna Marsi lähedal asuvale orbiidile.
Kanderakett startis Canaverali neeme kosmodroomilt samalt stardiplatvormilt, mis teenindas neli aastakümmet tagasi ka USA kosmoseagentuuri (NASA) kuumissioone, vahendas BNS.


“Vau, poisid, kas te nägite seda? See oli äge,” ütles SpaceX-i kommentaator Lauren Lyons missioonijuhtimiskeskuses vallandunud aplausi saatel.
Katselennu lastiks on SpaceX -i juhi Elon Muski isiklik punane sportauto Tesla, milles istub mannekeen.
Falcon Heavy koosneb sisuliselt kolmest Falcon 9 kanderaketist. Sama tüüpi rakette kasutas SpaceX mullu korduvalt ja edukalt.
Umbes kaks minutit pärast starti eraldusid külgmised kanderaketid ja võtsid püstiseks maandumiseks tagasi suuna Maale. Mõlemad maandusid kõrvuti stardiplatvormidele. “Falconid on maandunud,” sõnas Lyons.
“Missioon läks nii hästi, kui võis loota,” ütles rõõmustav Musk pärast starti ajakirjanikele, nimetades seda “kõige põnevamaks asjaks, mida ta on kunagi näinud”.
Keskmise kanderaketi maandumine ookeanis asuvale platvormile nurjus ja see kukkus ettenähtud maandumiskohast umbes 100 meetri kaugusele. “Sellel ei olnud piisavalt kütust,” ütles Musk, lisades, et rakett kukkus vette kiirusel 133 meetrit sekundis ja sellega ütlesid üles kaks selle mootorit.
Eksperdid ennustasid, et Heavy Falconi start pälvib tähelepanu NASA-lt, mis võib kaaluda kanderaketi kasutamist, et kiirendada oma plaani viia pärast 1972. aastat taas missioon Kuule.
NASA administraatori kohusetäitja Robert Lightfoot õnnitles SpaceX-it ja nimetas starti “tohutuks saavutuseks”.
Kiidusõnadega polnud kitsi ka Kennedy kosmosekeskuse direktor Bob Cabana, kes nimetas “uue sõiduki edukat starti oma esimesel lennul tähtsaks saavutuseks, millega nad võivad olla väga rahul”.
Kui Tesla autol õnnestub läbida viietunnine teekond läbi Van Alleni kiirgusvöö – kõrge radioaktiivsustasemega piirkond, kus seda tabavad laetud osakesed – üritab see liikuda edasi Marsi suunas, sõnas Musk.
Falcon Heavy ei ole ajaloo suurima kandevõimega kanderakett, kuid on praegu kasutusel olevaist võimsaim. Ameeriklased Kuule viinud Saturn V ja Nõukogude Liidu Energia, mis lendas Kuule kaks korda aastatel 1987 ja 1988, olid SpaceX-i raketist suurema kandevõimega.
inimkonnale
10. veebr. 2018 06:28