"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
FOTOD JA VIDEO: Maailma võimsaim kanderakett startis Marsi poole (3)
07. veebruar 2018
Scanpix

Eile startis USA Florida osariigist kosmosesse praegu kasutusel olevaist võimsaim kanderakett, tehnoloogiafirma SpaceX Falcon Heavy võttis suuna Marsi lähedal asuvale orbiidile.

Kanderakett startis Canaverali neeme kosmodroomilt samalt stardiplatvormilt, mis teenindas neli aastakümmet tagasi ka USA kosmoseagentuuri (NASA) kuumissioone, vahendas BNS.

Vaata galeriid (8)

“Vau, poisid, kas te nägite seda? See oli äge,” ütles SpaceX-i kommentaator Lauren Lyons missioonijuhtimiskeskuses vallandunud aplausi saatel.

Katselennu lastiks on SpaceX -i juhi Elon Muski isiklik punane sportauto Tesla, milles istub mannekeen.

Falcon Heavy koosneb sisuliselt kolmest Falcon 9 kanderaketist. Sama tüüpi rakette kasutas SpaceX mullu korduvalt ja edukalt.

Umbes kaks minutit pärast starti eraldusid külgmised kanderaketid ja võtsid püstiseks maandumiseks tagasi suuna Maale. Mõlemad maandusid kõrvuti stardiplatvormidele. “Falconid on maandunud,” sõnas Lyons.

“Missioon läks nii hästi, kui võis loota,” ütles rõõmustav Musk pärast starti ajakirjanikele, nimetades seda “kõige põnevamaks asjaks, mida ta on kunagi näinud”.

Keskmise kanderaketi maandumine ookeanis asuvale platvormile nurjus ja see kukkus ettenähtud maandumiskohast umbes 100 meetri kaugusele. “Sellel ei olnud piisavalt kütust,” ütles Musk, lisades, et rakett kukkus vette kiirusel 133 meetrit sekundis ja sellega ütlesid üles kaks selle mootorit.

Eksperdid ennustasid, et Heavy Falconi start pälvib tähelepanu NASA-lt, mis võib kaaluda kanderaketi kasutamist, et kiirendada oma plaani viia pärast 1972. aastat taas missioon Kuule.

NASA administraatori kohusetäitja Robert Lightfoot õnnitles SpaceX-it ja nimetas starti “tohutuks saavutuseks”.

Kiidusõnadega polnud kitsi ka Kennedy kosmosekeskuse direktor Bob Cabana, kes nimetas “uue sõiduki edukat starti oma esimesel lennul tähtsaks saavutuseks, millega nad võivad olla väga rahul”.

Kui Tesla autol õnnestub läbida viietunnine teekond läbi Van Alleni kiirgusvöö – kõrge radioaktiivsustasemega piirkond, kus seda tabavad laetud osakesed – üritab see liikuda edasi Marsi suunas, sõnas Musk.

Falcon Heavy ei ole ajaloo suurima kandevõimega kanderakett, kuid on praegu kasutusel olevaist võimsaim. Ameeriklased Kuule viinud Saturn V ja Nõukogude Liidu Energia, mis lendas Kuule kaks korda aastatel 1987 ja 1988, olid SpaceX-i raketist suurema kandevõimega.

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

inimkonnale
10. veebr. 2018 06:28
Jesaja 6:Prohveti kutsumine 1 Sel aastal, kui kuningas Ussija suri, nägin ma Issandat istuvat suurel ja kõrgel aujärjel, ja tema kuue palistused ulatusid templi seinast seina. 2 Temast kõrgemal seisid seeravid; igaühel neist oli kuus tiiba: kahega ta kattis oma palet, kahega ta kattis oma jalgu ja kahega ta lendas. 3 Ja need hüüdsid üksteisele ning ütlesid: „Püha, püha, püha on vägede Issand! Kogu maailm on täis tema au!” 4 Ja uksepiidad vabisesid hüüdjast häälest ning koda täitus suitsuga. 5 Ja ma ütlesin: „Häda mulle, sest ma olen kadunud! Sellepärast et ma olen roojane mees huultelt ja elan roojaste huultega rahva keskel; sellepärast et mu silmad on näinud kuningat, vägede Issandat.” Hesekiel 1:26 Ja nende peade kohal oleva taevalaotuse peal oli midagi, mis paistis safiirikividena, midagi aujärje sarnast. Ja selle aujärje sarnase peal, ülal selle peal, oli keegi, kes oli välimuselt inimese sarnane.
inimkonnale
10. veebr. 2018 06:27
Teine Moosese raamat 24:9 Seejärel Mooses, Aaron, Naadab, Abihu ja seitsekümmend Iisraeli vanemaist läksid üles, 10 ja nad nägid Iisraeli Jumalat: tema jalge all oli nagu safiiridest tehtud põrand - otsekui taevas ise oma selguses. 11 Aga ta ei tõstnud oma kätt Iisraeli laste ülemate vastu, vaid need võisid Jumalat vaadata ning süüa ja juua. Teine Moosese raamat 33:9 Ja iga kord, kui Mooses oli läinud telki, laskus pilvesammas alla ning seisis telgi ukse kohal; ja ta kõneles Moosesega. 10 Ja kui kogu rahvas nägi pilvesammast seisvat telgi ukse kohal, siis kogu rahvas tõusis üles ja nad kummardasid igaüks oma telgi uksel. 11 Ja Issand kõneles Moosesega palgest palgesse, nagu räägiks mees oma sõbraga. Siis Mooses tuli tagasi leeri, aga tema teener Joosua, Nuuni poeg, noor mees, ei lahkunud telgist. Psalmid (Laulud)99:Jumala truudus Iisraeli vastu 1 Issand on kuningas! Värisegu rahvad! Ta istub keerubite peal. Teine Ajaraamat18:18 Aga Miika ütles: „Seepärast kuulge Issanda sõna! Ma nägin Issandat istuvat oma aujärjel ja kogu taeva sõjaväe seisvat temast paremal ja vasakul pool. Taaniel 7:13 Ja ma nägin öistes nägemustes, vaata, taeva pilvedega tuli keegi, kes oli Inimesepoja sarnane. Ja ta saabus Elatanu juurde ning viidi tema ette. 14 Ja temale anti valitsus ja au ning kuningriik; ja kõik rahvad, suguvõsad ja keeled teenisid teda. Tema valitsus on igavene valitsus, mis ei lakka, ja tema kuningriik ei hukku.
inimkonnale
10. veebr. 2018 06:26
Esimene Moosese raamat 3:21 Ja Issand Jumal tegi Aadamale ja ta naisele nahkriided ning pani neile selga. Esimene Moosese raamat 18:Iisaki sündimise tõotus 1 Ja Issand ilmutas ennast temale Mamre tammikus, kui ta istus telgi ukse ees kõige palavamal päevaajal. 2 Ta tõstis oma silmad üles ja vaatas, ja ennäe, kolm meest seisid ta ees. Ja nähes neid, tõttas ta telgi ukse juurest neile vastu ja kummardas maani 3 ning ütles: „Issand, kui ma sinu silmis armu leian, siis ära mine oma sulasest mööda! Esimene Moosese raamat 32:25 Aga Jaakob ise jäi üksinda maha. Siis heitles üks mees temaga, kuni hakkas koitma. 26 Aga kui see nägi, et ta ei saanud võimust tema üle, siis ta lõi tema puusaliigest; ja Jaakobi puusaliiges nihkus paigast, kui ta heitles temaga. 27 Ja mees ütles: „Lase mind lahti, sest juba koidab!” Aga tema vastas: „Ei ma lase sind mitte, kui sa mind ei õnnista!” 28 Siis ta küsis temalt: „Mis su nimi on?” Ja ta vastas: „Jaakob.” 29 Seepeale ütles tema: „Su nimi ärgu olgu enam Jaakob, vaid olgu Iisrael, sest sa oled võidelnud Jumala ja inimestega ja oled võitnud!” 30 Siis küsis Jaakob ja ütles: „Ütle nüüd mulle oma nimi!” Aga ta vastas: „Miks sa mu nime küsid?” Ja ta õnnistas teda seal. 31 Ja Jaakob pani sellele paigale nimeks Penuel, sest ta ütles: „Kuigi ma nägin Jumalat palgest palgesse, pääses siiski mu hing!” Psalmid (Laulud)99:Jumala truudus Iisraeli vastu 1 Issand on kuningas! Värisegu rahvad! Ta istub keerubite peal. Vabisegu maa! 2 Issand on suur Siionis ja ta on kõrge üle kõigi rahvaste. 3 Andku nad au sinu suurele ja kardetavale nimele: see on püha!