"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
Gonsiori tänav hakkab ummikuid ohjama (0)
12. veebruar 2018

Muudatused peaks suunama Mustamäelt tuleva liiklusvoolu Järvevana teelt läbi Filtri tee Laagna teele või Pirita teele nii, et see ei peaks läbima kesklinna.

Nädala eest algas Gonsiori ja selle lähiümbruse tänavate ümberehitus, et kesklinna sõidaks senisest üksjagu vähem autosid. Muutmisele läheb 1,5 km Gonsiori tänava lõik Maneeži tänavast Laagna teeni. Kavas on ka Laagna tee ja K. Türnpu tänava remontimine ning J. Kunderi tänavale ühe sõidurea asemele 900 m jalgrattatee rajamine. Lisaks rajatakse Torupilli Selveri juurde ligi 200 autole uus “Pargi ja reisi” parkla, et Lasnamäelt ja Narva poolt tulijad ei peaks oma autoga kesklinna tükkima. Gonsiori tänavale on kavas rajada autost ümberistujatele ka lisabussipeatused. 

Ümbersõidud leevendavad ummikuid

“Moodsas linnas ei sobi isiklik sõiduk ja kesklinn kokku,” nentis transpordiameti liikluskorralduse osakonna juhataja Talvo Rüütelmaa. “Kes ei usu, võib seda omal nahal päevast päeva tunda. Kui ikka istud igal hommikul ja õhtul autoga ummikus ja bussid sinust mööda sõidavad, küllap hakkad mõtlema, kuidas oma elu- ja liikumiskorraldust ringi sättida.”

“Kui juba midagi suurt teha, tasub seda teha parimal võimalikul moel,” lausus linnapea Taavi Aas. “Kogu projekti idee ja efekt seisneb selles, et autoliiklus Tallinna kesklinnas väheneks. See on muide kirjas ka Euroopa Liidu rahastuslepingus, mille kohaselt on toetuse tingimus kergliiklusteede rajamine ning seal, kus võimalik, just kergliikluse eelistamine autoliiklusele.”

Tööde ajaks ajutised parklad

Remont toimub kolmes etapis – K. Türnpu, Gonsiori, J. Kunderi tänav. Muudatused peaks suunama Mustamäelt tuleva liiklusvoolu Järvevana teelt läbi Filtri tee Laagna teele või Pirita teele ilma, et see peaks läbima kesklinna. “Kuigi liikluspiiranguid tuleb, peab ehitaja hoolitsema, et kohalikud elanikud pääseks koju. Nii jäävad kõnniteed üldiselt avatuks, ajutine parkimine korraldatakse J. Kunderi tänava ühel sõidureal,” rääkis Rüütelmaa. “Ummikud on remondi ajal paratamatus, aga rajatakse ajutised möödapääsuteed, korraldatakse ajutist parkimist ja tehakse kõik, et see aeg võimalikult valutult üle elada.”

Tallinna kommunaalameti juhataja asetäitja Reio Vesiallik selgitas, et Gonsiori tänava remondi raames kasutavad võimalust ja teevad muudatusi ka võrguettevõtted, kelle trassid sealtkaudu kulgevad. Näiteks vahetab oma soojatorud välja Tallinna Küte. “Kommunikatsioonide liitumispunktid jäävad üldjoontes samadesse kohtadesse, ja kui need mõnevõrra nihkuvadki, siis elanikele mingeid täiendavaid kulutusi sellega seoses ei teki,” kinnitas Vesiallik. “Kindlasti ei juhtu ka nii, et kui ehitaja on teetööd lõpetanud, tuleb paari nädala pärast mõni võrguettevõte ja kaevab kõik jälle üles.”

Tööde mahukuse tõttu kestab töö kauem, kui teeremontide puhul tavaliselt. Rüütelmaa sõnul võib kõige suurem probleem tekkida parkimisega. Ta ütles, et kui remondi ajal pole ehk kõikjal võimalik parkida autot koduakna alla, luuakse selleks võimalused ümbruskonnas, K. Türnpu ja J. Kunderi tänaval. Samuti saavad kohalikud elanikud vastava loa olemasolul tasuta parkida Selveri juurde rajatavas uues parklas.

Gonsiori tänava ümberehitus läheb maksma kokku 9,1 miljonit eurot, millest Euroopa ühtekuuluvusfond tasub 85% ja linn 15%.

 

Millised tänavad on remondi ajal suletud?

• 5. veebruaril suleti märtsi lõpuni liikluseks K. Türnpu tänav ja Laagna tee ots Gonsiori–Laagna ristmikust kuni J. Vilmsi–Laagna ristmikuni. Türnpu tänavale jäi avatuks üks sõidurada kohalike elanikele, prügiveoautodele ja operatiivsõidukitele. Laagna teelt pääseb Gonsiorisse endiselt. Türnpu tänavalt pääseb Laagna teele mööda Vilmsi ja Vesivärava tänavat või Vilmsi ja Lubja tänava kaudu.

• Umbes aprillis algab töö Gonsiori tänaval Maneeži ja Pronksi vahelisel lõigul, mis saab valmis jaanipäevaks.

• Teede remontimisel arvestab linn, et tööd, mis hakkavad toimuma üheaegselt, ei halvaks kogu Lasnamäe ja Pirita liiklusvoogu. Remondiaegset liikluskorraldust saab vaadata ka http://www.tallinn.ee/est/kesklinn/1709_7_0_3_Suletud_info_Trev_2.pdf

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.