"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Ministeerium taunis süüdimõistetud pagulase osalemist lõimumisüritusel (0)
01. märts 2018
Scanpix

Siseministeerium taunis oma naise kallal vägivallatsemises süüdismõistetud kvoodipagulase kaasamist MTÜ Eesti Pagulasabi poolt korraldatud lõimumisüritusele, ka soovib ministeerium viia MTÜ-ga sõlmitud lepingusse punkti, mis välistab edaspidi sarnased olukorrad.

Siseministeeriumi pressiesindaja sõnul saatis MTÜ Eesti Pagulasabi kolm päeva pärast Viljandis toimunud lõimumisüritust, kuhu oli kaasatud ka oma naise kallal vägivallatsemises süüdi mõistetud kvoodipagulane, siseministeeriumile põhjaliku kirja, milles kirjeldas üritusel toimunut ja esinejate valiku tagamaid.

Siseministeerium saatis seejärel MTÜ-lekirja, kus tauniti kriminaalkorras karistatud rahvusvahelise kaitse saaja kaasamist üritusel tegevuse läbiviijana, kuna sellest tulenev negatiivne meediakajastus võib olla takistuseks projekti eesmärkide saavutamisel.

Ka palus ministeerium MTÜ-l oma edaspidised üritused läbi viia nii, et sarnaseid olukordi vältida.

“Siseministeerium soovib muuta MTÜ Eesti Pagulasabiga sõlmitud toetuslepingut ja viia lepingusse tagasiulatuvalt sisse täiendava sätte, mis kindlustaks projekti elluviimise vastavalt taotlusvooru eesmärgile,” lisas pressiesindaja.

MTÜ Eesti Pagulasabi tõi veebruaris Viljandis korraldatud lõimumist ärgitavale üritusele “Saame tuttavaks” Süüria rahvatantsu õpetama abikaasa vägistamises, kehalises väärkohtlemises ja tapmisega ähvardamises süüdi mõistetud pagulase Samer Khatebi.

Eesti Pagulasabi projektijuhi Polina Polyakoffi sõnade kohaselt taheti üritusega viljandlastele tutvustada pagulasi ning näidata, et nemadki on lihtsalt inimesed, kellega saab rääkida ja kes tahavad siin elada. Polyakoff toonitas, et nemad ei olnud Khatebi üritusele organiseerinud, ning tõdes, et süüdimõistetu kaasamine ei tekita eetilisi küsimusi. Tema meelest poleks tohtinud osalejaid teavitada Khatebi kriminaalsest taustast, sest igal inimesel on võimalus uuesti nullist alustada ja keskkonda integreeruda.

Khateb on esimene rahvusvahelise kaitse andmise seaduse alusel Eestisse saabunud välismaalane, kes on siin kriminaalasjas süüdistuse saanud.

Khateb tülitses naisega 2016. aasta novembris, põhjuseks armukadedus. Tüli käigus teipis mees naise käed kinni ja tarvitas tema kallal vägivalda. Khateb ähvardas naise põlema panna, olles enne talle peale valanud süttivat vedelikku. Naine teavitas juhtunust pere tugiisikut, kes kaasas politsei.

Möödunud aasta mais karistas Pärnu maakohus meest osaliselt reaalse vangistusega. Kohtu hinnangul oli Khatebi süü tapmisega ähvardamises, kehalises väärkohtlemises ja vägistamises tõendatud ning mõistis talle selle eest kolmeaastane vangistuse, millest üks aasta kuulus reaalselt trellide taga kandmisele ning ülejäänud kaks aastat tuleb kanda tingimisi kolmeaastase katseajaga.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.