"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Mustjõe veekvaliteedi parendamiseks kaasatakse Euroopa Liidu raha (0)
01. märts 2018
Scanpix

Tallinna linna ühe probleemsema jõe Mustjõe veekvaliteedi parendamiseks käivitatakse alates 1. märtsist uus välisprojekt "HEAWATER - Läänemere valgala väikeste jõgede tervendamine toite- ning ohtlike ainete sissevoolu ärahoidmise kaudu", mille pearahastajaks on Euroopa Komisjoni INTERREG Kesk-Läänemere programm. Projekt kestab 3 aastat.

Projekti juhtivpartner on Tallinna Keskkonnaamet. Partnerlusega on ühinenud Eestist Tallinna Tehnikaülikool, Rootsist S öderhamn kommuun, Soome keskkonnainstituut, Turu rakenduslik kõrgkool ja assotsieeritud partnerina Turu linn Soomest. Projekti eesmärk on vähendada toite- ja ohtlike ainete sissevoolu Läänemerre vähemalt 10% võrra. Projektiga kavandatakse ja rakendatakse kolm uut jätkusuutlikku vesikondadepõhist pilootinvesteeringut, mille eesmärk on vähendada vähemalt kahe kuni kolme saasteallika allalaadimist Tallinnas, Turus ja Söderhamnis. Igas linnas analüüsitakse väikest jõge, mille kaudu satuvad merre toiteained, raskemetallid ja mikroplastik.

Analüüsi baasil projekteeritakse ja rakendatakse erinevaid lahendusi ning katsetatakse nende tõhusust väikeste jõgede vee tervendamisel. Kombineeritakse nii mehhaanilisi kui ka looduslikke lahendusi. Lahenduste tõhusust analüüsitakse, sh tehakse kulutuste-kasumlikkuse analüüs, mis kujutab ennast analüütilist tööriista, mille abiga võivad omavalitsused hinnata, kui kasumlikud võivad olla investeeringud keskkonda lühi-, kesk- ja pikaajalises perspektiivis. Kuna inimmõju väikeste jõgede keskkonnale on suur, siis teavitatakse projekti tulemustest ja nende positiivsest mõjust elanikkonna erinevad rühmi, sh koolilapsi eesmärgiga suurendada nende keskkonnateadlikkust.

Tallinnas on planeeritud investeeringud Mustjõe kahe sängi alal enne jõe suubumist merre. Uues sängis on plaanis ehitada kaldakindlus pikkusega ca 700 m. Vanas sängis on ette nähtud pilootinvesteering Mustjõe tervendamiseks sobiva taimestiku leidmiseks. Oodatud tulemuseks on fosfori ja hõljuvainete sisalduse vähendamine.

Mustjõgi, mis on üks 16 Tallinna territooriumil paiknevast jõest, algab Nõmme klindi jalamilt ja suubub Kopli lahte. Valgala pindala on 13,9 km² ja hõlmab suurema osa Mustamäe ja Kristiine linnaosadest. Pikkus on 1,8 km. Praeguseks on jõgi peaaegu kogu pikkuses pandud sademevee kanalisatsioonitorusse.

Projekti kogueelarve on 1 898 060 eurot ja Tallinna projekti eelarve on sellest 534 987 eurot. Tallinna kulud katab 84,4% ulatuses INTERREG Kesk-Läänemere programm Euroopa regionaalarengu fondi vahenditest.

Projekti veebileht 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.