"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Koda: taimekasvajate teadmised taimekaitsevahenditest pole piisavad (0)
03. märts 2018
Scanpix

Põllumajandus-kaubanduskoja nõukogu esimehe Olav Kreeni sõnul on taimekasvatajate teadmised putukate ja taimekaitsevahendite kohta ebaoptimaalsed.

“Taimekasvatajatel on veel palju õppida nii taimi tolmeldavatest putukatest kui ka taimekaitsevahendite varjatud mõjudest. Parima majandustulemuse saame taimekasvatuse ja mesinduse partnerluses. Selleni jõudmiseks on nüüd käivitunud aktiivne koostöö mesinike, taimekasvatajate ja seotud ametkondade vahel,” vahendas BNS põllumajandus-kaubanduskoja nõukogu esimehe ja teraviljakasvataja Olav Kreeni sõnu.

Kuna lähenemas on kevad ning koos sellega ka uus taimekasvatusperiood, toimus 1. märtsil Järvamaal Mäos põllumajandus-kaubanduskoja ja Eesti Kutseliste Mesinike Ühingu eestvedamisel mesinduse ja taimekasvatuse koostöö arutelu järjekordne voor. Kaasatud olid põllumehed, mesinikud ja põhilised seotud ametkonnad ning teadlaste esindajad.

“Tegelikult on mesinik ja taimekasvataja teineteisele vajalikud. Tihedama koostööga saame maksimeerida mõlema poole kasu ning minimeerida võimalikke kahjusid. Mesindus peab olema senisest tihedamalt integreeritud kogu põllumajanduse süsteemi, värskendada tuleb mesinike ja taimekaitsetööde tegijate suhtlemise head tava ehk 10 käsku mesinikule ja taimekaitsetöötajale,” rõhutas mesinduse koostöökogu koordinaator Mart Kullamaa.

“Mitmed senised probleemid  on juba lahendust saamas,” lisas maaeluministeeriumi taimetervise osakonna juhataja Sigmar Suu. “Tellimisel on uuring tolmeldajate hukkumise vähendamise võimaluste välja uurimiseks, samuti taimekaitsevahendite väärkasutajate karistuste suurendamine. Lisaks on põllumajandusamet oluliselt suurendanud oma võimekust ja operatiivsust teemade lahendamisel ja suudab tootjatele olla paremaks partneriks.”

Töörühmades arutati nii seni esile kerkinud probleeme kui ka nende võimalikke lahendusteid, kuid leiti ka uusi koostöövõimalusi. Käsitlemist leidsid taimekaitsetöötajate koolitused, taimekaitseseadmete tehniline kontroll, taimekaitsetööde järelevalve tõhustamine ning ühine kommunikatsioon.

Arutelu laiemas ringis jätkub juba eeloleval teisipäeval maaülikoolis toimuval konverentsil, mis kannab pealkirja “Kaasaegne taimekasvatus ja mesindus”.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.