"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Riik on hädas kvoodipagulastele kodu leidmisega (2)
07. märts 2018
Scanpix

Üürileandjate hirm probleemide ees pole tekkinud tühjalt kohalt. 188 Eestisse toodud kvoodipagulasest on siit lahkunud nüüdseks 95. Mõni on seda teinud üleöö, jättes maha võlad. Uute tulijate elu ei tee lihtsamaks fakt, et kaks Süüria meest on siin elades kippunud oma naise elu kallale, neist üks mõisteti möödunud sügisel kümneks aastaks vangi.

Kuna riik on hädas kvoodipagulastele kodu leidmisega, tuleb ligi 30 Eestisse tulnud pagulasel elada varjupaigakeskustes, vahendas BNS Postimeest.

Jõgevamaal Vägeva varjupaigataotlejate keskuses otsib viiendat kuud oma kodu suur Süüria perekond. Lääne-Virumaal Vao keskuses hakkab lootus kaduma kahel põgenikeperel – kortereid lihtsalt pole või ei soovita pagulasi üürnikeks. Kuus üksikut eritrealannat pole samuti kodu leidnud. Kui esiti võttis riik endale eesmärgi kvoodipagulastele enne Eestisse toomist juba korterid valmis otsida, et nende sisseelamine lihtsamaks teha, siis eelmise aasta teisest poolest on see olnud võimatu. Kõik põgenikud viiakse seetõttu ajutiselt majutuskeskustesse, kuni neile oma eluase leitakse.

“Keeruline on,” nentis Johannes Mihkelsoni keskuse tugiisikuteenuse koordinaator Kristina Avdonina. Esiteks olevatki Eesti üüriturul kortereid suurperede jaoks nagunii vähe. “Samas on ka kahe- ja kolmetoalise korteri üürimine keeruline, ühelt poolt on tegu rahvusvahelise kaitse saajatega, võõra kultuuritaustaga inimestega, keda ei usaldata. Teisalt tekib keelebarjäär,” rääkis ta Postimehele.

Üürileandjate hirm probleemide ees pole tekkinud tühjalt kohalt. 188 Eestisse toodud kvoodipagulasest on siit lahkunud nüüdseks 95. Mõni on seda teinud üleöö, jättes maha võlad. Uute tulijate elu ei tee lihtsamaks fakt, et kaks Süüria meest on siin elades kippunud oma naise elu kallale, neist üks mõisteti möödunud sügisel kümneks aastaks vangi.

“Nad otsivad pidevalt võimalust, et majutuskeskustest ära kolida, aga väga palju öeldakse ära. Kõige kurvem, et antakse lootust ja siis öeldakse ära,” kirjeldas Avdonina, kelle sõnul tegelevad otsingutega nii tugiisikud, majutuskeskused kui ka inimesed ise. “Kõik pered on muidugi erinevad, aga need kaks on väga initsiatiivikad, motiveeritud ise otsima. Nad tahavad leida kohta Eestis,” rääkis tugiisikuteenuse koordinaator näiteks kahest Vao keskuses elavast Süüria perest, keda Mihkelsoni keskus toetab. Üks on viieja teine kuueliikmeline.

“Kuu jooksul on tõenäoliselt saabumas veel kaks perekonda. Ka nemad asuvad elama majutuskeskusesse, ” sõnas sotsiaalministeeriumi sotsiaalvaldkonna nõunik Kaisa Üprus-Tali Postimehele. Nii viiakse Vägevale või Vaosse kodu ootama ka siia koliv ema oma seitsme lapse, kahe õe ning nende eaka emaga ja kaheksaliikmeline perekond, kus on kuus alaealist last.

Varjupaigataotlejate majutuskeskuse juhi Jana Selesneva sõnul mõjub ootamine põgenikele rusuvalt. “Eriti inimestele, kes on ise soovinud Eestisse tulla ja jääda. Kui nad saavad korteriomanikelt kogu aeg äraütlevaid vastuseid, siis see mõjub väga masendavalt. Nad ütlevad, et ei saa uut elu alustada, ” rääkis ta.

Kõige kauem on korterit oodanud oktoobri lõpus Vägevale elama pandud Süüria perekond, kus ema ja isa, nende kuus alaealist last, üks täisealine tütar ning pereisa õde.

Sotsiaalministeeriumi nõuniku Kaisa Üprus-Tali sõnul otsitakse korras sanitaartehnikaga, sissekolimiseks sobilikke kortereid peamiselt Tallinna ja Harjumaale, sest see on pagulaste endi soov. Üüri kompenseerib riik, kuid kompensatsiooni suurust pole võimalik universaalselt määrata. “Üüri hind sõltub konkreetses kohalikus omavalitsuses üürihinnale kehtestatud piirmäärast. Seega üüritakse kortereid, mille üüri saab katta toimetulekutoetusest,” lisas nõunik.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

mees
10. märts 2018 09:47
See on rassism Eesti elanike suhtes, riik maksab pagulastele kõik kinni.
ilmalik Süüria
7. märts 2018 11:53
Parim lahendus antud nn kvoodipagulased saata oma kodumaale Süüriasse. Ilmalik Süüria karismaatilise Bashar al Assadi - tegemist igati tasemel silmaarstiga muide - juhtimisel on igati edukalt suutnud valdava enamiku islamististlikust saastast likvideerida. Kõik need habemikud demokraatidest kõride läbilõikajad allahu akbarid. Ja abiks Basharil mitte demokraatlik USA ja Euroopa vaid hoopistükkis üllatus-üllatus autokraatlik Venemaa. Seega parimaks lahenduseks süürlastest pagulaste tagasisaatmine kodu-Süüriasse otseloomulikult Euroopa abiga noorkommunist Frederica Mogherini suunamisel. Mis muud kui töhe sm Mikser ja koheselt, marksistlikult.