"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Eesti võtab üle Euroopa võrgu ja infoturbe direktiivi (0)
21. märts 2018
Scanpix/ pilt on illustreeriv

Riigikogus läbis täna esimese lugemise seadus, millega Eesti võtab üle võrgu- ja infosüsteemide ühtlast turvalisuse taset tagava Euroopa võrgu ja infoturbe direktiivi.

Riigikogu majanduskomisjoni liikme Erki Savisaare sõnul võtab Eesti, nagu ka kõik ülejäänud Euroopa Liidu (EL) liikmed, oma seadusandlusesse üle 2016. aastal vastu võetud direktiivi, teatas Keskerakonna fraktsiooni pressiesindaja BNS-ile.

“Direktiiviga soovitakse tagada võrgu- ja infosüsteemide ühtlaselt kõrge turvalisuse tase kogu EL-is, et tagada usaldusväärsus kõigis majanduslikes ja ühiskondlikes valdkondades. Lisaks toimub küberturve valdkonnas liikmesriikide vahel tihe koostöö – jagatakse kogemusi, oskusi, tehnoloogiaid ja teavet riiklikus küberruumis toimuva kohta,” sõnas Savisaar.

“Küberturvalisuse seaduse eelnõu üheks eesmärgiks on tugevdada ühiskonna jaoks määrava tähtsusega teenuste ning riigi ja kohaliku omavalitsuse üksuste töö toimimiseks kasutatavate võrgu- ja infosüsteemide kaitset. Kui riigiasutuste ja kohalike omavalitsuste infosüsteemide turvalisuse tase ei vasta nõuetele, ei ole see mitte üksnes oht andmete lekkimisele, vaid infosüsteemide töökindluse ja usaldusväärsuse tagamisele kogu riigis,” rääkis Savisaar.

Eelnõuga laiendatakse Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) volitusi küberriskide ennetamisel, järelevalve teostamisel ning juhtumite tuvastamisel ja lahendamisel. „RIA ülesandeks on jälgida nii Eesti kui ka teistes arvutivõrkudes toimuvat, anda Eesti avalikule ja erasektorile hoiatusi turvaintsidentide ennetamiseks ja tõsta kasutajate turvateadlikkust. Lisaks koostab RIA raporteid Eesti arvutivõrkudes toimunud intsidentidest ja pahavara levikust. Ehk üldiselt hinnata küberkeskkonna turvalisust ning sellega seotud riske ja mõju Eesti riigi tähtsatele teenustele,“ lisas Savisaar.

Liikmesriigid on kohustatud vastu võtma ja avaldama direktiivi rakendamiseks vajalikud õigusnormid 2018. aasta 9. maiks.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.