"Olen aeg-ajalt kuulnud, et kolleegid mujal maailmas imestavad, kuidas meil on õnnestunud siin luua nii elav ja kõrgel tasemel muusikaelu."

Tõnu Kaljuste, dirigent
Kurjamid kaevandasid omavalitsuste liidu serveriga krüptoraha (0)
21. märts 2018
Scanpix/ Illustreeriv pilt

Kurjategijad murdsid esmaspäeval Viljandi muuseumi rohkem kui kümme aastat vana kodulehe kaudu Viljandimaa omavalitsuste liidu serverisse ning kasutasid seda krüptoraha kaevandamiseks.

Maavalitsuses IT-küsimustega tegelnud praegune Viljandi vallavolikogu esimees Kaupo Kase märkis, et kõnealune juhtum ei olnud häkkimine, vaid pahalased olid Viljandi muuseumi veebilehe turvaaugu ära kasutanud ja pannud jooksma pisikese infot liigutava skripti ehk koodi, vahendas BNS Sakalat. Serveri andmetele küberkurjategijad Kase kinnitusel ligi ei saanud. “Skript kasutas pisut selle protsessori ressurssi,” lisas ta.

Riigi infosüsteemi ameti infoturbeintsidentide käsitlemise osakond CERT andis tema jutu järgi omavalitsusele teada, et võrguliiklus tasub üle vaadata. Peamiselt ilmnevadki sellised probleemid Kaupo Kase sõnade kohaselt vanade veebilehtedega. “Muuseum on juba pikalt teadnud, et kodulehega peab midagi ette võtma, aga asi on jäänud raha taha.”

Praeguseks on muuseumi leht Kase sõnutsi teise serverisse paigutatud. CERT-i infoturbe ekspert Sille Laks selgitas, et tegemist oli krüptoraha kaevandamisega asutuse võrgust: serverisse oli sisse murtud ning lisaks krüptoraha kaevandamisele kasutati ülevõetud serverit rämpsposti laialisaatmiseks.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.