"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tallinn osaleb rahvusvahelises kaasava linnaplaneerimise projektis (0)
21. märts 2018
Svetlana Aleksejeva

Projekti eesmärk Tallinna kontekstis on mõtestada seda osa linnaruumist, mis jääb 110kV kõrgepinge õhuliinide alla.

Tallinna linnavalitsus otsustas teha linnavolikogule ettepaneku osaleda Kesk-Läänemere programmi välisprojektis “Koosloome ja liitreaalsus linnaplaneerimises (Augmented Urbans)”.

Projekti eesmärk Tallinna kontekstis on mõtestada seda osa linnaruumist, mis jääb 110kV kõrgepinge õhuliinide alla. Lähima viie aasta jooksul on kavas suurem osa õhuliinidest paigaldada maa-alusesse kaablisse, mille tulemusena vabanevad linnaruumis 50 meetri laiused seni piiranguga koridorid.

“Õhuliinidest vabanevate alade arendamisel tuleb arvestada üleüldise elanikkonna heaolu ja elukvaliteediga,” ütles abilinnapea Andrei Novikov. “Õhuliinid ühendavad omavahel erinevaid asumeid, naabruskondi, elamu- ja töökohti, samuti väärtuslike rohealasid.”

Vabanevate koridoride näol on võimalik tekitada uut linnaelu kvaliteeti läbi säästlike liikumisviiside juurutamise linnaruumis ja rohekoridori funktsioonide tugevdamise. Projekti lõppeesmärgina valitakse välja konkreetsem ala, millele koostöös huvigruppidega koostatakse detailsem linnaruumiline lahendus.

Projekti maksumusest 85% kaetakse Euroopa Liidu Kesk-Läänemere piiriülese koostöö programmist. Projekti koosseisu kuuluvad kümme partnerit, neist kuus on Kesk-Läänemere regiooni kohalikud omavalitsusüksused (Tallinn, Riia, Viimsi vald, Cesis, Helsingi, Gävle) ning neli regiooni uurimisasutused (Tallinna Ülikool, Stockholmi Ülikool, Gävle Ülikool, Helsingi Metropoolia Ülikool). Kogu protsessi jooksul kaasatakse partnerriikide spetsialiste, mis tagab lahenduste kõrge taseme. Tänu mitmekülgsele koostööle tõuseb valmisolek võimalike probleemide lahendamiseks tulevikus.

Eelnõu kohaselt osaleb Tallinn projektis lihtpartnerina. Kolmeaastase projekti pisut üle kahe miljoni euro suurusest kogueelarvest on Tallinna linna poolse projekti eelarve 144 354 eurot, millest välistoetus on 122 701 eurot ning Tallinna linna omafinantseering kokku 21 653 eurot.
Projekti rahastatakse Kesk-Läänemere programmist, mis toetab piiriülest koostööd. Projektiga püütakse leida lahendusi, kuidas planeerimist kui suhteliselt pikas ajaskaalas toimuvat protsessi huvigruppidele uute tehniliste lahendustega paremini visualiseerida ning läbi selle erinevaid huvigruppe kaasata ja kavandatavat kommunikeerida. Uue projektiga tugevdatakse ja juurutatakse projektiga Baltic Urban Lab väljatöötatud public private people partnership koostöömudelit ning arendatakse edasi kaasamist toetava tehnilise platvormi rakendust AvaLinn.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.