"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Aivar Voog: Lätist alkoholi ostnud inimeste hulk on vähenenud (5)
22. märts 2018
Scanpix

Uuringufirma Kantar Emor hinnangul osteti märtsis 20 protsenti Eestis tarbitud alkoholist Lätist, mis on 3 protsendipunkti vähem kui detsembris. "Eelmise aasta lõpus oli Lätist alkoholi ostmise buum, tänavu on aga näha rahunemise märke," ütles Kantar Emori ärisuuna juht Aivar Voog. Ka on vähenenud Lätist alkoholi ostmist kaaluvate inimeste hulk. Kui Tartu piirkonnas ja Lõuna-Eestis oli detsembris selliseid 82% kõigist alkoholi ostjatest, siis märtsis 69%i. Terves Eestis olid need näitajad vastavalt 65% ja 60%.

“Eelmise aasta lõpus oli Lätist alkoholi ostmise buum, tänavu on aga näha rahunemise märke,” ütles Kantar Emori ärisuuna juht Aivar Voog ettevõtte seireuuringu tulemuste tutvustamisel pressiteate vahendusel BNS-ile.

“Lätist ostetud alkoholi osakaal kõigist alkoholiostudest on stabiliseerunud 20 protsendi tasemel,” märkis Voog. “Teisisõnu kulutatakse kogu alkoholile kuluvast rahast viiendik Lätis. Niisiis kinnitab meie viimane seireuuring, et Lätist alkoholi ostnud inimeste hulk on vähenenud.”

Mullu augustis osteti Lätist 15 protsenti alkoholist, aasta varem aga vaid 6 protsenti.

Uuringu kohaselt on vähenenud ka nende inimeste osatähtsus, kes kaaluvad Lätist alkoholi ostmist. Kui Tartu piirkonnas ja Lõuna-Eestis oli detsembris selliseid 82 protsenti kõigist alkoholi ostjatest, siis märtsis 69 protsenti. Terves Eestis olid need näitajad vastavalt 65 ja 60 protsenti.

Lätist alkoholi ostmise vähenemisele viitavad Kantar Emori hinnangul teisedki arvud – kui detsembris ütles 41 protsenti kõigis uuringus osalejatest, et on ostnud 2017. aastal Lätist alkoholi, siis märtsis ütles veerand vastanutest, et on tänavu käinud lõunanaabri juures joogivarusid täiendamas.

Lätist ostavad keskmisest sagedamini alkoholi mehed vanuses 35-49 aastat, kõrgema sissetulekuga tarbijad, rahvuselt eestlased ning eeskätt piiriäärsete piirkondade elanikud.

Kantar Emori eksperdi Katrin Männaste sõnul on 70 protsenti Eesti 18-74 aastastest elanikest ostnud tänavu alkoholi. Alkoholi ostu- ja ka tarbimissagedus aasta lõikes veidi varieerub, olles suveperioodil ja aasta lõpus keskmisest kõrgem.

Männaste sõnul on alkoholi ostmise sageduses näha viimase pooleteise aasta jooksul ka üldiselt pigem langevat trendi. “Võrreldes teiste Eesti piirkondadega on Lõuna-Eestis vähem iganädalasi alkoholiostjaid, mis viitabki Lätist alkoholi toomise kaasmõjule,” ütles Männaste. “Suundumus on osta alkoholi harvem, aga see-eest korraga suuremaid koguseid. Ehkki ostmise sagedus on vähenenud, pole samal ajal toimunud muutusi tarbimise sageduses, see on jäänud samale tasemele.”

Kantar Emor teeb piiriüleste ostude seireuuringut kord kvartalis, uuringu esinduslik valim on alati 1000 Eesti elanikku vanuses 18-74 aastat. Selle aasta esimene uuring oli 8.-14. märtsil, uuringus osales 1020 inimest.

Kommentaarid (5)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

ants uku'le
22. märts 2018 13:17
Sa oled idioot ja allakäinud. Mine limpsi sellel debiilil ossinovskil peput.Te täiendate üksteist.
uku
22. märts 2018 13:27
Yesss! Ossinovski vöit! Edasi sotsid riigikogu valimistele pjedestaalile!
uku
22. märts 2018 12:38
Kas see ERR-i ja muu peavoolumeedia poolt tekitatud buum oligi üks järjekordne mull, mis isegi ei lõhkenud, vaid susises tühjaks, kuna õllefirmade poolt kinnimakstud kunded väsisid ära, sest Lätti on ikka pikk maa ja piiri ääres elab vaid murdosa Eesti elanikest. Kui need räpased ajakirjanikud soovisid õlleaktsiisiga valitsust kukutada, siis see kukkus haledalt läbi, pealegi valimisteni ligi aasta, seks ajaks on õlleteema mineviku tolmu all. Küll jääb jälitama neid jultunud ajakirjanikke ja õlletootjaid halb karma, sest ei tea keegi meist, kunas alkohoolikust autojuht mõne lähedase surnuks sõidab või müüja su alaealisele alkoholi müüb. Elagu Jevgeni Ossinosvski, sest tema ideed vöitsid ja alkolobistajad kaotasid! Yessss!
...
22. märts 2018 11:43
inimestel on alkoholi varu nii suured, et ei pea käima Lätis iga kuu. endalgi 5 kasti õlut keldris...
asd
22. märts 2018 14:19
päris jube, kui nii suur alkoisu on, et seda surmahirmuga varuma peab.