"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Reidi tee muudab räämas ranna õitsvaks ja roheliseks (6)
26. märts 2018
K-Projekt AS

Reidi tee toob pikema rannapromenaadi, mänguväljakud, treeningplatsid, rattateed ja spetsiaalse kattega jooksuraja. Tänava rajamisel istutatakse 500 puud ja üle 63 000 põõsa.

Reidi tee tulevases asukohas algasid ettevalmistustööd ehitamiseks. Reidi tee pikendab Piritalt tuleva rannapromenaadi kesklinna poole ning merele lähemale pääsemiseks ehitatakse Vanasadama kanti trepistik. Russalka monumendi kõrval asuvale liivasele puhkealale tuleb mugavaks ajaveetmiseks teisaldatav  linnamööbel. Liiklusohutuse nimel ja saaste vähendamiseks on lubatud valminud Reidi teel sõita kiirusega maksimaalselt 40 km/h. Ahtri tänava mõlemad sõidusuunad saavad rattateed. Ka Narva maantee muutub tulevase tee valmides Reidi tee ristmikust kesklinna suunas ühistransporti ja kergliiklust eelistavaks. Narva mnt linna sisenevale suunale tuleb bussirada ning Pirita tee bussirada pikeneb Rummu teeni.

Bussidele eesõigus

“Reidi tee tähendab rannapromenaadi ja mänguväljakutega tänava loomist, see tähendab kunstkattega jooksurada tervisesportlastele,” ütles linnapea Taavi Aas.

Teeäärsesse parki tuleb seitse mänguväljakut, kolm spordiseadmetega paika, 184 pinki ja kolm puidust platvormi istumiseks. Mere ääres olev kummikattega jooksurada on 500 m pikk ja see paikneb mõlemal pool rattateed.

Ehitus algab muudetud projekti järgi, mille linn Reidi tee esialgse vastasega, rühmitusega Merelinna kaitsjad, tänavu veebruaris kokku leppis. “Ligikaudu kaks kuud kestnud kohtumiste ja konsultatsioonide käigus lepiti kokku, et muudame pargi säilitamise nimel Reidi tee kurviraadiust ja vähendame mitmes kohas sõiduradade arvu,” ütles abilinnapea Züleyxa Izmailova. “Autoliiklust ei seata eelisolukorda ja liikluskoormus ei kasva.”

Kokkulepete järgi kulgeb Reidi tee Russalka monumendi ümbruses maksimaalselt merest eemal ning selle ühinemisel Narva maanteega säilib võimalikult palju Narva mnt algne asukoht. Russalka monumendi poolsel serval nihkub sõidutee merest esialgu plaanitust 3,5 m võrra maa poole.

“Reidi tee osas saavutasime kompromissi, mis polnud muidugi ideaalne, kuid siiski parem kui esialgne projekt,” rääkis rühmituse Merelinna kaitsjad liige Mihkel Annus. “Suuremahulise rajatise sobivuse osas antud kohta saime teha korrektiive. Arvan, et kõik said selle vaidluse käigus hea õppetunni, ja loodame, et tulevikus nii teravalt enam piike murdma ei pea. Reidi tee puhul ei tahakski ma rääkida niivõrd igast üksikust puust või põõsast, mis tuleb maha võtta, vaid kogu selle ettevõtmise mõjust keskkonnale.”

Laiemad taimeribad

Reidi tee ehituse ettevalmistus algas võsa raiumisega Pikksilma tänava lähistel. Tegemist on põhiliselt seni linnarahvale suletud olnud tühermaaga ning raietööd tuleb lõpetada enne lindude pesitsushooaja algust aprillis.

Paraku tuli maha võtta ka mõned puud Narva maantee ääres Russalka vastas, kuid nende asemele istutatakse uued. Reidi tee rajamise käigus istutatakse kokku ligi 500 puud, üle 63 000 põõsa, ligi 87 000 püsikut ja pinnakattetaime.

Näiteks tulevad uued puud Reidi tee ja Narva maantee haljasalale. “Russalka läheduses laiendatakse rohelisi vaheribasid, kuhu istutatakse samuti puid,” mainis Izmailova.

Kommunaalamet kuulutas Reidi tee ehitaja leidmiseks välja riigihanke, pakkumisi saab teha 24. aprillini ning ehitus algab eeldatavasti mai lõpus. “Reidi tee kujutab endast Tallinna lähiaastate üht suuremat investeeringut, mis aitab pääseda Vanasadamasse ja sealt lahkuda,” selgitas Aas. “Reidi tee kergendab Narva maantee liikluskoormust. Projektis on tekkinud eri põhjustel viivitusi, kuid nüüd saab trassi ettevalmistamisel praktiliste sammudega edasi liikuda.”

Kommentaarid (6)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Kik
26. sept. 2018 18:10
Kahju, koguaeg räägiti et avame Tallinna merele, tegelikkuses, kaevatakse liiva rand üless ja asemele tehakse kividega merele ligi pääsmatu betoon ala kus on üks merele vastamise rõdu, russalka juures jäetakse väike ala, et venelastel oleks hea oma armsa kujukese juures peesitamas käia. Oleks kasvõi liiva mere poole lükanud ja mingigi ranna alles jätnud, aga ei täidame kivi kamakatega. Müra taseme tõusust ei hakka rääkimagi siiani oli tore et sai mürarikka Pirita tee juurest rulluisutada vaiksesse parki nüüd siis saab nautida mõlemat poolt müra seal pargis ja Reidi tee nn "riba pargis" - paar puude rida ei muuda muidu teeäärset veel pargiks. Pirita teel on ka kiiruse piirang 50, müra on päris tugev väga ei usu et Reidi tee palju vaiksem hakkab olema. Vastik on sealt mööda käia ja seda ajulagedust vaadata.
väga kahju!!
25. sept. 2018 13:12
Niinimetatud "korrastamise" sildi all toimub Unesco kaitse all oleva Katharinenthali pargiala ja vanima Revali linna plaaži liivaranna hävitamine.
paradox
28. märts 2018 21:20
See mõistagi rohelistele ei meeldi!
ootus
27. märts 2018 15:17
Ootame väga ilusat asja, preagu on tuukri tänav ja pirita rannaosa vene ajast? Me elame ikkagi euroopas, soovime, et meie LINN OLEKS PARIM UHKUS JA AU!
...
26. märts 2018 20:09
miks see rand on siis praegu räämas? keskerakonna propaganda peale kulub nii palju raha, et ei jätku lihtsalt ranna koristamiseks.?
nojah
27. märts 2018 09:26
Peaks raha andma oravatele , siis saaks rand korda. Vaata kui palju nad tegid 17 aastaga.