"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Linnalooduse kompass tutvustab Tallinna ja Helsingi loodust (1)
27. märts 2018
Kuvatõmmis

Uudne veebiportaal sisaldab infot Tallinna ja Helsingi kümne liigirikkama ja põnevama roheala kohta, sealhulgas ka fakte alade elurikkuse ja huvitava ajaloo osas. Vaata ise!

Uues veebiportaalis “Linnalooduse kompass” aadressil citynature.eu, kuhu on koondatud infot Tallinna ja Helsingi loodusväärtuste kohta.  Portaal valmis Tallinna Keskkonnaameti juhtimisel läbiviidava projekti NATTOURS raames.

Uudne veebiportaal sisaldab infot Tallinna ja Helsingi kümne liigirikkama ja põnevama roheala kohta, sealhulgas ka fakte alade elurikkuse ja huvitava ajaloo osas. Samuti leiab “Linnalooduse kompassi” kaardirakendusest juhiseid võimalike liikumisteede kohta. Veebilehe sisu on eesti-, inglise-, vene- ja soomekeelne, mistõttu saavad seda kasutada nii kohalikud elanikud kui ka turistid. Lisaks on portaali koondatud ka loodushariduse alast teavet, mida on võimalik õppetöös kasutada nii õpetajatel kui ka õpilastel.

Citynature.eu on loodud eesmärgiga suurendada teadlikkust linnalooduse kohta, mis on Tallinna ja Helsingi ajalooliste linnasüdamete kõrval pälvinud teenimatult vähe tähelepanu. Nende linnade haljasaladel peituv mitmekesine elustik ja looduspärand muudavad Tallinna ja Helsingi tõelisteks loodusturismi magnetiteks.

“Linnaruum ei koosne vaid majadest, tänavatest ja neil sagivatest inimestest-autodest. Linnakeskkonna lahutamatuks osaks on putukad, linnud ja loomad. On ka suuremad ja väiksemad haljasalad ning metsatukad oma elurikkusega. Uus veebiportaal on heaks suunanäitajaks Tallinna looduse (taas)avastamisel,” ütles Tallinna abilinnapea Züleyxa Izmailova.

Veebilehel tutvustatakse lähemalt tuntud rohealasid – Kadrioru parki ja Pääsküla raba, aga ka vähem tuttavaid loodusalasid – Astangut ja Maarjamäed.

Tallinna Keskkonnaameti juhtimisel ning koos Helsingi linna ja Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskusega läbiviidava projekti NATTOURS eesmärgiks on suurendada teadlikkust loodusväärtuste kohta Tallinna ja Helsingi linnas nii kohalike elanike kui ka turistide seas. Projekti olulisteks fookuspunktideks on muu hulgas linnuvaatlus ning mõlema linna märkimisväärselt mitmekesine taimestik. Projekti käigus on valminud Tammesalu laudtee Kadrioru pargis, laudtee lõigud Paljassaare hoiualal ning valmib ka linnuvaatlustorn Rocca al Mare promenaadi ääres.

Projekti rahastab 85% ulatuses Euroopa Liidu Euroopa regionaalarengu fondi INTERREG Kesk-Läänemere programm. Projekt kestab 2016. aasta märtsist 2018. aasta oktoobri lõpuni.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

inimkonnale
19. apr. 2018 05:56
Jeesus Siirak 43:Jumala tegude ülistus looduses 1 Kõrguse uhkuseks on selge taevalaotus, taeva ilu on hiilgav vaatepilt. 2 Päike paistab, kuulutab tõustes - see on imeasi, Kõigekõrgema töö! 3 Keskpäeval ta kuivatab maa ja kes jõuaks seista tema palavuses? 4 Ahju lõõtsutatakse kuumust nõudvateks töödeks, aga kolm korda rohkem kõrvetab päike mägesid. Ta tekitab tulist auru ja kiirgab kiiri, mis pimestavad silmi. 5 Suur on Issand, kes päikese on teinud, tema käsul tõttab see oma teekonnal. 6 Ja kuu! Määratud ajal kõikjal, aja näitaja ning ajastute tähistaja. 7 Kuu järgi märgitakse pühade aega, kuu on valgus, mis kahaneb, kuni kaob. 8 Aeg on oma nime saanud Kuust. Muutudes kuu kasvab imeliselt. Taevalaotuses hiilates on ta kõrguse väehulkadele relvaks. 9 Tähtede sära on taeva ilu, vilkuv kaunistus Issanda kõrgustes. 10 Püha Jumala käsul seisavad tähed oma kohal ega väsi oma valvepostidel. 11 Vaata vikerkaart ja ülista selle Loojat: särades on see väga ilus! 12 See piirab taevast toreda kaarena, Kõigekõrgema käed on selle koolutanud. 13 Tema käsul hakkab äkitselt lund sadama ja ta läkitab kiiresti oma kohtu välke. 14 Selleks avanevad varaaidad ja pilved lendavad välja otsekui linnud. 15 Oma võimsuses ta tihendab pilvi ja raheterad langevad kildudena alla. 16 Tema ilmudes kõiguvad mäed, tema tahtel puhub lõunatuul. 17 Tema piksemürin paneb maa värisema, sünnib tormav põhjatuul ja tuulispea. 18 Ta puistab lund nagu lendlevaid linde, ja siis tuiskab, nagu laskuks rohutirtsuparv. Lume ilusat valevust imetleb silm ja selle sajust vaimustub süda. 19 Ta riputab maa peale härmatist nagu soola, mis jäätub teravaiks okkaiks. 20 Külm põhjatuul puhub ja vesi külmub jääks. See tekib iga veekogu peale ja vesi kattub otsekui soomusrüüga. 21 Ta murendab mäed ja kuumutab kõrbe ning kõrvetab halja rohu otsekui tuli. 22 Udu toob ruttu kosutust kõigile ja kaste langeb jahutuseks pärast palavust. 23 Oma nõu järgi ta vaigistas meresügavused ja istutas sinna saared. 24 Merel sõitjad jutustavad selle hädaohtlikkusest ja me imestame, kui meie kõrvad seda kuulevad. 25 Ja seal on kummalised ning imelised olendid, mitmesugused looma- ja mereelukate liigid. 26 Tänu tema võimsusele õnnestub tema käskjala teekond ja tema sõna läbi püsib kõik. 27 Palju võiksime veel ütelda, ometi ei jõuaks me kuhugi, ja lõppsõnaks on: „Tema on kõik!” 28 Kas suudame teda kiita? Sest tema on suurem kui kõik tema teod. 29 Issand on kardetav ja väga suur ja tema võimsus on imeline. 30 Kiitke Issandat, ülendage teda kõigest jõust: tema on ikkagi veel suurem! Ülendage teda suurema jõuga, ärge väsige: eesmärki ei saavuta te ometi! 31 Kes on teda näinud, et saaks teda kirjeldada? Ja kes suudaks teda ülistada, nõnda nagu ta väärib? 32 Palju on saladusi, suuremad kui need, sest tema tegudest oleme vähe näinud. 33 Sest Issand on teinud kõik ja on tarkuse andnud jumalakartlikele.