"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tallinnas arutatakse väikeste linnajõgede veekvaliteedi parandamist (1)
09. aprill 2018
Scanpix

Tallunnas peetakse teisipäeval ja kolmapäeval konverents väikeste linnajõgede veekvaliteedi parandamist.

Konverents on Euroopa Komisjoni INTERREG Kesk-Läänemere programmi projekti “Heawater – Läänemere valgalal paiknevate väikeste jõgede tervendamine toite- ning ohtlike ainete sissevoolu ärahoidmise kaudu” avaüritus, teatas linnavalitsuse pressiesindaja esmaspäeval BNS-ile.

Projekti eesmärk on vähendada väljavalitud jõgedes toite- ja ohtlike ainete kontsentratsiooni vähemalt 10 protsendi võrra, jõed paiknevad Tallinnas, Turus ja Söderhamnis.

Tallinna abilinnapea Züleyxa Izmailova sõnul on Läänemere seisundi parandamise üks eeldus Läänemere riikide omavaheline koostöö, seega on taoliste projektide rolli raske ülehinnata. “Paraku on oma osa linnajõgede saastamisel ka inimeste igapäevategevustel. Kas hoolimatusest, mugavusest või lihtsalt teadmatusest satuvad vette näiteks ravimid ja mikroplast, mille ringlemine võib ökosüsteemis korvamatut kahju tekitada. Sestap tuleb inimeste teavitustööga järjepidevalt tegeleda,” ütles abilinnapea.

Algava projektiga on ühinenud Tallinna Tehnikaülikool, Söderhamni linn Rootsist, Soome Keskkonnainstituut ja Turu Rakenduslik Kõrgkool. Projekti juhtivpartner on Tallinna Keskkonnaamet ja assotsieerunud partnerid Turu linn ning John Nurminen Sihtasutus.

Avaüritusel arutatakse võimalikke lahendusi linnajõgede veekvaliteedi parandamiseks. Aruteludest võtab osa Kesk-Läänemere programmi ühendsekretariaadi esindaja. Projekti juurde moodustati ekspertide grupp  kuhu kuuluvad keskkonnaministeeriumi, kommunaalameti ja partnerorganisatsioonide esindajad. Avaürituse teisel päeval külastatakse Mustjõge.

Veekvaliteedi seire, andmeanalüüsi ning läbiprojekteerimise tulemusena leitakse parim tehniline lahendus linnajõgede valglatelt lähtuva reostuskoormuse vähendamiseks Läänemerre. Projekti raames parim tehniline lahendus teostatakse ning tehnilise lahenduse tõhusust hinnatakse seire ja tulu-kulu analüüsi abil. Projekti tulemustest teavitatakse elanikkonna erinevaid gruppe, eesmärgiga suurendada teadlikkust linnajõgedest kui olulistest veeobjektidest linnakeskkonnas.

Tallinna linnas on kavas Mustjõest Läänemerre jõudva toitainete ja ohtlike ainete koormuse vähendamine. Seeläbi paraneb ka suplusvee kvaliteet Stroomi rannas. Mustjõgi on üks kuueteistkümnest vooluveekogust Tallinna linnas, mis saab alguse ja voolab läbi linna. Praegu voolab vaid väike osa jõest looduslikus sängis. Enam kui pool jõe valgalast on kaetud kõvakattega, mistõttu Mustjõkke jõuab ka suur hulk sademevett.

Projekti kogueelarve on 1 898 060 eurot ja Tallinna projekti eelarve on sellest 534 987 eurot. Projekti peamine rahastaja on Euroopa Komisjoni INTERREG Kesk-Läänemere programm ning projekt kestab kolm aastat. Tallinna osa on 15,6 protsenti projekti eelarvest. Projekti koduleht on http://www.tallinn.ee/heawater .

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Härjapea
9. apr. 2018 17:25
Tallinn on linn ja läbi linna voolab jõgi - Härjapea. Seega esmalt Härjapea vetevood valla.