Venemaa propaganda edu selles seisnebki, et valesid tambitakse järjekindlalt, seal ainult jaburused ongi. Kõige krooniks on aga ütlemine, et Venemaa pole kunagi kellelegi kallale tunginud.

Toomas Alatalu, väliskommentaator
FOTOD JA VIDEO! Hint, Gerndorf ja Veidemann: Rahvarinde kõige tähtsam tegelane oli Edgar Savisaar (2)
13. aprill 2018
Albert Truuväärt

Täna on Rahvarinde idee algatamise 30. aastapäev, mille puhul kogunesid asjaosalised, kes Rahvarinde sünnile aluse panid, Jaan Poska majja, et toonaseid aegu meenutada. Rahvarinde veteran Mati Hint ütles, et suhtus alguses rahvarindesse teatud umbusuga. "Aga kui nägin, kuidas asi tegelikult on, siis sai minust rahvarindelane surmani."

13. aprillil 1988 arutati Eesti Televisiooni õhtuses saates “Mõtleme veel” kodanikualgatuse teemasid ning saates käis Edgar Savisaar esmakordselt välja Rahvarinde idee.

Vaata galeriid (33)

Sama öö jooksul töötati välja loodava Rahvarinde deklaratsioon. Rahvarinne kui organisatsiooni kuulutati välja siiski pärast suve, 1988. aasta oktoobris. 1. ja 2. oktoobrikuu päeval peeti Tallinna Linnahallise Rahvarinde asutamise kongress.

Tallinna linnapea Taavi Aas tervitas Jaan Poska majas Rahvarinde väljahõikamise päeva meenutama tulnuid ja ütles, et  alguses kandis saates “Mõtleme veel” väljaöeldud ettepanek  rahvarinde loomise mõtet, aga sellest kasvas välja midagi suuremat. “Tahame Tallinna poolt rahvarinde jaoks olulised daatumid  ära märkida ja alustame tänasest. Ma usun, et me kõik siin Eestimaal oleme väga palju võlgu teile,  kes te Rahvarinde tegite,” ütles linnapea.  

Rahvarinde veteran Mati Hint ütles, et suhtus alguses rahvarindesse teatud umbusuga. “Aga kui nägin, kuidas asi tegelikult on, siis sai minust rahvarindelane surmani.”

Hint andis kõigile edasi Edgar Savisaare tervitused. “Ta on haiglas ja andis mulle mandaadi kõnelda nii, nagu ma kõnelen,” rääkis Hint. “Edgar Savisaar, rahvarinde looja,  on eriti karismaatiline isik. Kõige tähtsam on, et ta suutis järele tõmmata kogu eesti rahva. Ta ühendas rahva. Nii kaua kui see ühtsus püsis, läksid asjad hästi. Aga sealtpeale kui hakati erinevaid huve üksteise vastu välja mängima, ei lähe meie asjad enam nii hästi,” nentis Hint. “Meil pole üksmeelt ja pole ühiseid vaateid selle kohta, kuidas edasi minna. Me oleme ebaõnnestunud riigile väga lähedal. Kui me oleksime jäänud ühtseks, nagu oli Edgar Savisaare soov, ei oleks meil nii palju hirme ja asju, mis meid lahutavad. Aga lootus on siiski veel alles.”

Pikaaegne rahvarindelane Kostel Gerndorf kutsus kõiki aatekaaslasi üles koguma mälestusi ja lööma kaasa rahvarinde raamatu koostamisel. Ta pahandas, et on ka selliseid raamatuid, mille autorid teavad täpselt, et rahvarinne oli KGB poolt loodud. “Mõned kuud tagasi kohtus osa rahvarinde esimesest eestseisusest. Tegime väikese plaani, et anname välja ühe raamatu. Mõned artiklid ei ole veel valmis, aga see asi saab tehtud,” kinnitas Gerndorf. Ta tõi esile vajaduse rääkida ausalt neist, kes rahvast tol ajal juhtisid.  “Rahvarinne ei olnud anonüümne seltskond. Mõned väidavad, et Rahvarinde tegi rahvas, aga rahval olid ka liidrid. Tahaksin oma artiklis need inimesed välja tuua,” ütles Gendorf ja meenutas, et Rahvarinde loomisel oli kõige tähtsam inimene siiski Edgar Savisaar.

“Pöördun kõigi poole üleskutsega kirjutada oma mälestusi ja katsume need panna rahvarinde raamatusse. Loodame, et valitsus annab selle raamatu toetuseks raha,” lootis Gerndorf. “Tahame kokku koguda ka piirkondlikud rahvarinde arhiivid. Kui keegi leiab neid materjale, palume toimetada need rahvarinde muuseumisse. Ootame ka ideid, kuidas tähistada eelolevaid rahvarindega seotud sündmusi ja tähtpäevi. Ka need ettepanekud tuleks edasi anda Rahvarinde muuseumile.”

Rahvarinde aktivist Rein Veidemann väljendas kokkutulnuile tänu, et ta on saanud olla nende kõigi  teekaaslaseks. “Me oleme olnud  osalised ajaloolistes sündmustes. Kõikidele põlvkondadele seda osaks ei saa,” lausus Veidemann.  “On tohutu hulk nimetuid põlvkondi, kes on lihtsalt elu jätkanud.” See, et 30 aastat tagasi Rahvarinne sündis, sai Veidemanni sõnul võimalikuks tänu kõigele sellele, mis oli sündinud juba varem. m “Kui me räägime täna suurest paugust 13. aprillil 1988, siis sellel on oma eellugu, mida saab mõõta eelnevate põlvede tehtuga.” Veidemanni sõnul vajame me tänagi selliseid saateid nagu oli “Mõtleme veel”.  “Vajame  ka tänases Eestis hirmsasti tõisist arutelu,  mitte hampelmannide etendusi.” Lõpuks meenutas Veidemann samuti nagu eelkõneljad Edgar Savisaare tohutut rolli Eesti ajaloos. “Me ei pääse mööda sellest, et Edgar Savisaar on see, kellest kõik alguse sai.”

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Nii on
14. apr. 2018 07:18
E.Savisaarel on suured teened meie vabaduse saavutamisel. Ta on olnud ka parim linnapea ning Keskerakonna esimees. Ta on erakordne ja austust vääriv inimene ja seda alatumad on tema laimajad.
Kuller
16. apr. 2018 19:56
Laimust asi kaugel.KGB polkovniku pension tiksub edasi,seda küll variisikute kaudu,kuid sm.Burešin on jätkuvalt austatud.