Kui norralased peavad Oslos toodetava rahvariidekomplekti valmimist üle aasta ootama ja selle eest ümberarvestatuna üle 10 000 euro välja käima, siis Eestis õmmeldakse sama asi paari nädalaga valmis ja hind on neili korda madalam, kirjutab Dagsavisen.
“Kui me võtame näiteks Hardangeri rahvarõivad, siis kulub Oslos nende täismahus valmistamisele aasta. Aga kui nad osaliselt Eestis õmmelda, siis saab toote kätte umbes kahe nädalaga,” ütles Dagsavisenile Hilde Øya, kes juhib Oslos asuvat rahvariiete tootmise firmat Heimen Husfliden. “Sada protsenti Oslos valminud meeste rahvarõivas võib juba ilma sõleta maksta 100 000 Norra krooni kanti. Eestis õmmeldud samasugune asi maksab 25 000 Norra krooni. Seetõttu koguneb aastas ainult käputäis tellimusi neilt inimestelt, kes endale täielikult Norras valmistatud rahvarõivast soovivad.”
Madalamad hinnad, kiirem töö ja paremad tikkimisoskused ongi peapõhjused, miks üha enam norralasi välismaal toodetud rahvariideid ostavad. Lisaks Eestile valmistatakse norra rahvariideid tänapäeval ka Hiinas, Tais, Vietnamis, Ghanas, Madagaskaril ja Lätis. Norra tootjad eesotsas Hilde Øyaga on sellise globaliseerumise vastu aga loonud virtuaalse rahvarõivapolitsei, veebilehe Bunadspolitiet.no, kus kõik kohalikud rahvariiete tootjad ennast registreerida saavad.
Samas on Norras seis keeruline, sest rahvariiete valmistamist pole ükski sealne kool viimase 20 aasta jooksul õpetanud. Nii valmistavad norralased ise rahvarõivad sageli vaid haltuura korras – riigile tähendab see aga saamata jäänud makse tööjõukuludelt, sest arveldamine käib mustalt.
inimkonnale
17. apr. 2018 01:42