"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
HAABERSTI SUUREHITISED: Kaksikpilvelõhkuja ning jahisadam (0)
16. aprill 2018
Svetlana Aleksejeva

Haabersti linnaosas on kavandamisel ja rajamisel mitu suurt ehitist. Abilinnapea Andrei Novikov tõi neist kõigepealt esile Haabersti ristmiku juurde kavandatavad 32-korruselised kaksiktornid, mis oma 120-meetrise kõrgusega peaks saama Haabersti kõrgeimaks hooneks.

Linlastele tuleb 194 tasuta parkimiskohta

 

Järjest enam ilmet võtvat Haabersti suurristmikku hakkab tähistama linnaosa kõrgeim hoone.

Haabersti linnaosas on kavandamisel ja rajamisel mitu suurt ehitist. Abilinnapea Andrei Novikov tõi neist kõigepealt esile Haabersti ristmiku juurde kavandatavad 32-korruselised kaksiktornid, mis oma 120-meetrise kõrgusega peaks saama Haabersti kõrgeimaks hooneks.

“Linnaplaneerimises on tavaline, et suuri ristmikke rõhutatakse selliste maamärkidega, mis jäävad juba kaugelt tänava sihte tähistama,” ütles linna detailplaneeringute teenistuse direktor Arvo Rikkinen. “Nii tehakse kogu maailmas ja on tehtud ka Tallinna teiste suurte ristmike juures.”

Lisaks 32 maapealsele korrusele tuleb majale kaks maa-alust korrust. Ümara kujuga tornide alumistel korrustel hakkavad asuma bürood ja kõrgematel korrustel kuni 162 korterit.

Tornide juurde ehitatakse ka viiekorruseline kaubanduskeskus, mille kaks maa-alust ja kaks maapealset korrust on mõeldud autode parkimiseks. Linna nõudel peab jääma elanikele 194 tasuta parkimiskohta. Ühtekokku peaks kaubanduskeskuse külastajatele, büroode töötajatele ja korterite elanikele olema parklas 1165 autokohta.

Detailplaneeringu kehtestamiseni võib pärast lepingute sõlmimist minna paar kuud. See, millal valmib hoone projekt ja algab ehitus, pole seni veel teada.

 

Rannaäärne rahvas saab peagi oma paate riiulil hoida

 

Sadama teevad mõnusaks laste purjetamiskool, restoran ja jahtklubi.


Kuni 250 paati mahutav Kakumäe jahisadam sai valmis juba eelmise aasta kevadel, kuid kaldapealsel jätkub tööd veel küllaga. Praegu on ehitajatel käsil jahtide ja paatide talvise  hoiuruumi ehitamine. 4500 m2 suurusesse ruumi mahub 250 paati. Väiksemad alused tõstetakse riiulitele, nii saab pinda paremini kasutada.

Sama hoone teise ossa tulevad jahtklubi ja restoran. Jahtklubis on lisaks purjetajate olmeruumidele koht laste purjetamiskoolile. Restorani tuleb talvel umbes 150 ja suvel 200 kohta.

“See kõik kokku on üks suur ehitis,” ütles Haven Kakumäe OÜ juhatuse esimees Neeme Kaarma. “Karkass on juba püsti, septembris tahame jõuda nii kaugele, et paadid saavad sisse. Klubiruumid loodame valmis saada umbes aasta pärast.”
Sadama lähedale on kavas ehitada ka poode, restorane ja elumaju. “Ehitame seal esimesi korterelamuid, need saavad valmis aasta pärast,” mainis Kaarma.

Tänavu avatakse sadamas veel merenduskeskus, mille tarvis on arendajad soetanud juba kuus jahti. Mai teisel nädalal avatakse ka suverestoran. “Tuleb täisväärtuslik hooaeg, sel suvel on üritusi hästi tihedalt,” ütles Kaarma.

Abilinnapea Andrei Novikovi sõnul on Kakumäe sadama arendamine hea näide, kuidas kogu Tallinna arendamine liigub mere äärde. “See tähendab elu toomist ranna äärde ja vaba aja veetmise võimalusi mere ääres,” lausus ta. “Oluline on, et Tallinn on kujunemas linnaks, mis mitte ainult et asub mere ääres, vaid on üha rohkem ka tõeline merelinn.”

Kaarma sõnul on seni arenduseks kulunud 26 miljonit eurot, kokku peaks ehitus maksma minema 100 miljonit.

 

Rannamõisa teele võib tulla tuntud odavpood Lidl

 

Nurmenuku asum saab vana suurpoe asemele uue kahekordse kaubanduskeskuse ning Rannamõisa teele kaalub oma esimese Eesti kaupluse avamist Euroopa tuntuim odavkett Lidl.

Haaberstisse kavandatakse ka mitut uut kaubanduskeskust. Täielikult muutub näiteks Nurmenuku kaubanduskeskuse ilme. Vana hoone lammutatakse ja selle asemele ehitatakse suurem. Kahekorruselises keskuses hakkavad lisaks poodidele tegutsema teenindusasutused, restoranid, ärikeskus ja kontorid. Linna detailplaneeringute teenistuse direktori Arvo Rikkineni sõnul kehtestatakse Nurmenuku detailplaneering lähiajal.

Suurt kaubanduskeskust kavandatakse ka Rannamõisa teele. “Detailplaneering on siiski veel kehtestamata, nii et praegu on tegu lihtsalt ühe väikese ärimehe unistusega,” ütles Rannamõisa Keskus OÜ juhatuse liige Marek Puidak.

Lidl Eesti OÜ juhatuse liige Tarvo Kubja tunnistas, et maailma suurimate kaubanduskettide hulka kuuluv Lidl on Rannamõisa teele kaubanduskeskuse ehitamisest huvitatud, jäi aga ülejäänu  osas veel kidakeelseks. “Otsad on seni liiga lahti, et millestki konkreetselt rääkida,” lausus Kubja. “Detailplaneering lubab väga palju ehitada, aga kuidas me lõpuks kaubale saame, on praegu veel lahtine.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.