"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Väike-Maarjas avati Georg Lurichi ausammas (0)
22. aprill 2018
Scanpix

Väike-Maarjas avati täna ausammas Eesti rahvuslikule suurkujule Georg Lurichile.

Tegemist on Lurichi 2,5 meetrit kõrguse pronksi valatud skulptuuriga. See seisab 1,8-meetrise diameetriga graniidist maakeral, mis toetub graniitplaatidest maadlusmatile, teatas Väike-Maarja vald, vahendas BNS.

“Väärikas monument meie rahvuslikule suurkujule valmis väga paljude osapoolte ühise koostöö tulemusena. Aitäh kõigile, kes ausamba püstitamise korraldamisele kaasa aitasid. Georg Lurichi monument – Eesti spordi kuju – on meie, eestlaste, ühine kingitus Eestile 100. sünnipäeva-aastal. See on meie rahva lugu,” ütles vallavanem Indrek Kesküla.

Monumendi aluseks on võetud Amandus Adamsoni 1903. aastal Lurichist loodud skulptuur “Tšempion”. Ausamba kavandi autor on arhitekt Kuno Raude, modelleerija skulptor Lembit Palm, pronksivalu tegi Tormis Disain, kivitööd Kiviraidur ja Eero Vainikka Soome firmast Sorvikivi. Avaliku ruumi eskiislahenduse töötas välja Kamp Arhitektid.

Kuju avamisel esinesid kultuuriminister Indrek Saar ja Väike-Maarja vallavanem Indrek Kesküla. Ausambalt eemaldasid katte olümpiavõitjad Jaan Talts ja Jaak Uudmäe. Avamisel küsis spordireporter Tarmo Tiisler noore ja eduka kümneaastase Väike-Maarja  maadluspoisi Virgo Raja käest, et kui tema oleks Lurich, siis mida ta Eesti rahvale ütleks.

“Ma arvan, et Lurich ütleks, et kui juba mina suutsin, siis suudate teie ka,” vastas noormees.

Pärast ausamba avamist suunduti Väike-Maarja keeletammikusse, kuhu lisandus kaks tammepuud. Spordisangarid istutasid hea kõnemehe ja keelekasutaja Georg Lurichi tamme ning oma nimipuu istutas Wiedemanni keeleauhinna tänavune laureaat Reet Kasik.

Päev jätkus Väike-Maarja seltsimajas kolmepäevase rahvusvahelise konverentsi “Emakeelne Eesti, emakeelne Euroopa III” avapäeva ettekannetega. Kohtusid vägi ja vaim – Lurich ja Wiedemann. Lurichi teemal rääkisid kunagine kange spordimees, spordiajakirjanik ja esindusliku raamatu “Lurich” autor Paavo Kivine ning Lurichi fondi halduskogu liige Raul Rebane. Keelekonverentsi avapäeva ettekanded pidasid Wiedemanni keeleauhinna laureaat Reet Kasik ja Emili kooli direktor Indrek Lillemägi.  

Konverents “Emakeelne Eesti, emakeelne Euroopa III” jätkub esmaspäeval ja teisipäeval Rakvere reaalgümnaasiumis.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.