"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Elanikud vajavad linnapoodi, kinnitab küsitlus (0)
23. aprill 2018
Albert Truuväärt

 Iga päev käivad lipos 10-15% odavamat toitu ostmas vähekindlustatud inimesed, noored emad, paljulapseliste perede emad ja eakad.

Hiljuti avas Lasnamäe turul taas uksed uuenduskuuri läbinud linnapood lipo. “Linnapoe hinnad on odavad ja see aitab kasinama sissetulekuga inimestel toime tulla,” nentis seal aeg-ajalt ostmas käiv pensionär Irina (63).

“Põhirõhk on kaupadel, mis hoolitsevad selle eest, et inimene saaks ka kuu lõpus kõhu täis,” ütles lipo müüja Marina. “Ma näen iga päev, et meie pood saab inimesi aidata. Kui inimesel on viimased sendid pihku jäänud, saab ta siit oma leiva ja piima kätte. Vanemad inimesed saavad siin otseselt müüjaga suhelda, ja suhtlemine on neile oluline. Vanainimene ei näe kõike, aga siin saavad nad igat asja küsida. Iseteeninduspoes on seda suhteliselt keeruline teha.”

Kindlad ostjad

Tallinna Turgude direktori Kersti Ottesoni sõnul on põhilised kaubad nende poes 10-15% odavamad kui mujal. “Meie eesmärk ei olegi hoida valikut väga suurena, tähtis on pakkuda soodsa hinnaga neid kaupu, mida inimesel on esmatarbeks vaja,”  selgitas direktor. “Piimatooteid, juurikaid, kuivaineid ja hakkliha ostetakse siit kõige rohkem. Iga päev käivad lipos vähekindlustatud inimesed, noored emad, paljulapseliste perede emad ja eakad.”

Saamaks selgust, kui vajalik see pood on, palju inimesi lipos ostmas käib ja kes nad on, korraldas Turu-uuringute AS Tallinna linnakantselei tellimusel ostjate hulgas küsitluse. Tallinna linnauuringute juhtivspetsialisti Liina Kilemiti sõnul selgus, et lipo klientuur koosneb peamiselt väiksema sissetulekuga inimestest. “Sellele kliendigrupile on kauplust ilmselgelt vaja,” lisas Kilemit.
Kuna lipo asub Lasnamäe linnaosas, siis võis eeldada, et enamik poe külastajatest tuleb lähemast ümbrusest. Nii see küsitluse andmete põhjal ongi, kuid samas tuli välja, et sagedaste külastajate hulgas on lasnamäelasi siiski vaid 45% – ligikaudu sama palju leidub püsikundede hulgas Pirita, Põhja-Tallinna ja isegi Mustamäe elanikke. Kaugemalt tulijaid aitab kohale saada Tal-linna tasuta ühistransport.

Toetuse asemel

Küsitletutest 41% nimetas lipot oma peamiseks ostukohaks, 79% käis seal ostmas vähemalt korra nädalas ja 51% isegi mitu korda nädalas. Kõige rohkem oli külastajate hulgas vanadus- ja töövõimetuspensionäre ning osalise tööajaga töötavaid inimesi. Küsitlusest tuli samuti välja, et lipo külastajatest rohkem kui pooltel esineb sageli rahalisi raskusi. Lipo külastajad on selgelt väikese sissetulekuga inimesed, kelle leibkonnad saavad puhtalt kätte 201-400 või 651-800 eurot kuus.

“Niisugune pood on vajalik juba selleks, et kui inimesel on kuu lõpus raha otsas, saab ta ikkagi paari euro eest inimväärselt osta,” rääkis Otteson. “Meil käivad ostmas ka sellised vanemaealised inimesed, kelle eneseuhkus ei luba minna sotsiaaltoetusi küsima.”
Lipost ostmise peamised põhjused olid klientide sõnul odavad hinnad ja neile vajalikud kaubad.

Toidupank saab lipo kõrval suuremad ruumid

Lipo saab lähiajal uue naabri, sest 25. aprillil kolib samasse hoonesse Tallinna toidupank.

Eesti toidupanga tegevjuht Piet Boerefijn ütles, et praegu on toidupanga tulevastes ruumides käsil ehitustööd. “Uued ruumid on soojad, valgusküllased, kuivad ja korras,” lausus Boerefijn. “Parkimisplats on suur, puhas ja valgustatud. Uued ruumid on eelmistest suuremad ja meil on võimalik efektiivsemalt oma tegevusi korraldada. Väga oluline on see, et vabatahtlikel on uutes ruumides head tingimused ja abisaajad pääsevad meie juurde ühistranspordiga. Uus asukoht ja tingimused on väga head.”

 

Lasnamäe hakkab uurima, kus võiks asuda linnaosa turg

Enim meeldiks elanikele, kui turg asuks Laagna ja Mustakivi piirkonnas, kus on muud tõmbekeskused.

Lasnamäe linnaosa valitsus uuris märtsis ja aprillis, kas linnaosa vajab turgu. 70% vastajatest leidis, et seda on vaja, kuid praeguses asukohas külastab turgu neist alla 60%. Põhjusena tõid linnaosa elanikud välja, et turul on halb asukoht ja ka kesine kaubavalik. “Kui turg avati, oli kaubavalik lai, kuid see langes koos külastajate arvu vähenemisega,” ütles Lasnamäe vanem Maria Jufereva. “Enim meeldiks elanikele, kui turg tegutseks Laagna ja Mustakivi piirkonnas, kus asuvad tõmbekeskused. Hakkamegi uurima, mis oleks turule kõige parem asukoht, ning esitame tulemuse linnavalitsusele.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.