Noored saavad Euroopa programmi raames tasuta Põhja-Tallinnas ja Lasnamäel trennis käia, peagi ka Mustamäel pille harjutada ning Männi pargis üritustel osaleda.
Põhja-Tallinna noortekeskuse bändiruumi juhendaja Kaspar Tambur teeb muidu muusikat koos meie tuntud indie rock-ansambliga Frankie Animal ja teiste professionaalidega nagu Ruja ning Dagö, kuid parajasti üritab ta muusikapisikut sisse süstida kolmele poisile, kes ei oska eriti eesti keelt, pole mänginud ühtegi pilli ja on bändiruumigi sattunud pooljuhtumisi piljardilaua tagant.
Kaspar juhendab neid läbisegi vene, eesti ja inglise keeles. Juba on ühel poisil kitarr põlvedel, teine müdistab trummikomplekti taga ja teenib pärast esimest õnnestumist ära kõigi kohalviibijate aplausi. “Kas tuled veel bändiruumi harjutama?” küsitakse poisilt. Poiss mõtleb ja siis vastab: “Võib-olla.” Pikk paus ja siis kõlab: “Tõenäoliselt tulen.” Aga poisi nägu ja hasart, mis pärast suure trummi esimest korralikku põmakat temas tekkis, ütlevad, et ta võis juba muusikapisiku külge saada.
Põhja-Tallinna noortekeskuse bändiruum avati praegusel kujul alles tänavu märtsi lõpul. Selle juurde kuuluvad süntesaator, basskitarr, elektrikitarr, akustilised kitarrid, laulumikrofonid, helipult ja kitarrivõimendid. Linnaosavalitsus pani samuti õla alla ja paigaldas bändiruumi heliisolatsiooni.
Külastajate hulk sõltub ilmast
“Kontsertide andmisest on veel vara rääkida,” ütleb Kaspar. “Praegu on kõige mõttekam rääkida osalusest ja minu jaoks on kõige suurem võit see, kui noored siia üldse tulevad. Kui näen nende silmades süttivat sära, sest nad on õppinud mingit uut instrumenti tundma ja neis on tekkinud uudishimu, siis see on järgmine väga suur võit.”
Kaspari sõnul on bändiruumi juba hakanud uudishimulikke sisse astuma ja nüüd tuleb tal hakata mõtlema selle peale, keda kellega kokku sobitada. “Mul oli eelmisel korral siin nagu mingi Nirvana kitarrist,” räägib muusikajuhendaja. “Teadis läbi ja lõhki Nirvana repertuaari ja kui ma küsisin, kes tema õpetaja on olnud, vastas ta, et on ise õppinud.”
Kaspar ütleb, et näeb noortekeskuses väga erineva taustaga noori, ja nii noortekeskuse kui ka bändiruumi külastajate arv oleneb väga palju sellest, milline ilm on õues. Kui sajab vihma, on noori vähem, kui paistab päike, on tulijaid rohkem.
“Siin ei oska aimatagi, kes tulla võib,” lausub Kaspar. “Mõni peab viisi ja mõni mõistab rütmi, aga on ka neid, kes oska ega mõista kumbagi. Põhimõtteliselt on aga nii, et kui kellelgi on tung ja soov ennast muusika kaudu välja elada, siis saan kõik ülejäänu ise ära teha.”
Hea nagu helistuudio
Hiljuti avatud bändiruumist on Kaspar väga heal arvamusel. “Meie heliisolatsiooniga bändiruum on nagu helistuudio,” kiidab muusik. “Julgen lubada, et suve jooksul hakkavad siin bändid kujunema. Võib-olla mängivad nad rohkem iseendale, aga võib-olla tulevad neist Eesti tipp-bändid. Igatahes on meil muusika ülesvõtmiseks väga hea helitehnika.”
Raha bändiruumi sisustamiseks saadi Euroopa Sotsiaalfondi kaasrahastatud programmi “Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine” raames. Samuti saavad Tallinnas noorsootöö jaoks programmist raha Lasnamäe ja Mustamäe. Spordi- ja noorsooameti ja programmijuhi Liilia Lauliku sõnul juba toimivaid noorsootöö tegevusi ei dubleerita, vaid lisatakse uuenduslikke. “Oleme seadnud sihiks tõsta noorsootöös osalevate noorte hulka 14% võrra,” ütleb Laulik. “Kasutame selleks meetodeid, mis aitaksid kaasata ka seni noorsootööst eemale jäänud noori. Kaasame koole, sotsiaalpedagooge, linnaosavalitsusi ja noorsootöötajaid ning kasutame nende kontakte ja teadmisi noorte vajaduste kohta.”
Eelkõige mõeldakse uusi tegevusi kavandades neile riskirühma kuuluvatele noortele, kes tahaksid millegagi tegelda, kuid kellel seni pole selleks võimalust olnud. “Siin tuleb aga silmas pidada, et riskirühma määratletakse meie programmis üsna laialt,” selgitab Laulik. “Üldiselt määratletakse riskirühma kuuluva noorena neid, kes hakkavad koolist välja kukkuma või on seadusega pahuksis, kuid meie käsitleme riskirühma kuuluva noorena näiteks ka neid, kellel on huvi tegeleda muusikaga, kellel aga kodu lähedal puudub selleks võimalus.”
Programm paneb riskinoored jalg- ja korvpalli mängima
• Programmi raames saab Tallinn kokku 880 105 eurot, et arendada noorsootööd Põhja-Tallinnas, Mustamäel ja Lasnamäel.
• Programmi raames on sisustatud ka Põhja-Tallinna noortekeskuse jõusaal, kavas on rajada oma bändiruum ka Mustamäe noortele. Mustamäe “Ellujääjate programmis” käib koos 60 noorest koosnev rühm, kes valmistab ette avalikke üritusi nii noortekeskuses kui ka mujal. Mustamäel Männi pargis toimub 10. mail Mustamäe koolide spordipäev.
• Projekti “LasnaSport”raames saavad noored tegeleda jalgpalli, korvpalli ja street workout treeningutega.
harry
12. mai 2018 22:55