"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Khamenei: Iraan astub ilma Euroopa tagatisteta tuumaleppest välja (0)
09. mai 2018
Scanpix

Teheran astub välja 2015. aasta tuumaleppest, kui dokumendi allkirjastanud Euroopa riigid ei anna tagatisi kaubandussuhete jätkumise kohta pärast USA väljaastumist, sõnas Iraani kõrgeim juht ajatolla Ali Khamenei.

“Kui teil ei õnnestu saada kindlat tagatist – ja ma tõesti ei usu, et see teil õnnestub -, ei saa me niiviisi jätkata,” vahendas BNS Khamenei sõnu.

“Me kuulsime, et te tahate jätkata tuumaleppega koos kolme Euroopa riigiga. Mul puudub usk nendesse kolme riiki,” lisas ta Iraani valitsusele suunatud avalduses.

“Kui te tahate kokkuleppega ühele poole jõuda, saage tõelised tagatised, muidu homme teevad nad sama, mida USA,” lisas Khamenei.

Iraani valitsust ootab ees suur väljakutse säilitada “Iraani rahva väärikus ja suursugusus,” ütles ajatolla.

Khamenei hoiatas teiste riikide juhtide usaldamise eest. “Nende sõnadel puudub väärtus. Täna ütlevad nad üht ja homme teist. Nad ei tunne häbi.”

Tuumaleppe Iraaniga sõlmisid 2015. aastal Suurbritannia, Hiina, Prantsusmaa, Saksamaa, Venemaa ja USA. Leppega leevendati Iraanile kehtestatud sanktsioone vastutasuks Iraani tuumaprogrammi piiramise eest. Khamenei toetas leppe sõlmimist.

USA president Donald Trump teatas teisipäeval, et USA lahkub “vigasest” Iraani tuumaleppest.  Ta lubas, et USA kehtestab Iraanile “karmimad võimalikud” majandussanktsioonid.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.