"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Zory linnapea nõunik tasuta ühistranspordist: nüüd on bussis peale juhi veel inimesi (0)
10. mai 2018
Scanpix

Tasuta ühistransport on odavam. Kilomeetri eest maksab Poola linn Zory nüüd 80 senti. "Varem oli see 20 senti kõrgem," märkis Zory linnapea nõunik Ana Ujma. "Kasvanud on ka reisijate arv. Nüüd on bussis peale bussijuhi veel inimesi!"

“Neli aastat tagasi oli paljudel Poola teismelistel probleem – neil ei jätkunud bussipiletiteks raha. Bussid sõitsid tühjalt ringi, aga linn pidi ikka maksma transporditeenuse eest,” selgitas Poola Zory linnapea nõunik Ana Ujma tasuta ühistranspordi kehtestamise põhjuseid 1. mail 2014.

“Meie linn on üks vähestest Poolas, kes on rakendanud tasuta ühistransporti. Lubasime oma elanikele, et tegemist pole ajutise asjaga, vaid kestab igavesti. Nad ei uskunud meid algul, kuid nüüd on see meil kestnud juba 4 aastat,” rääkis ta.

Ühistransport on Zorys tasuta kõigile, nii elanikele kui ka külastajatele.

Tasuta ühistransport on tema sõnul ka odavam, kilomeetri eest maksab linn nüüd 80 senti. “Varem oli see 20 senti kõrgem,” märkis Ujma.

“Süsteem on odav, meil pole kontrolöre, kes sõidukaarte kontrolliks. Süsteem on lihtne, sest meil on vähe elanikke – 60 tuhat. Linnakeskus asub äärelinnast 10 km kaugusel,” rääkis Ujma, kelle sõnul on linnas hetkel seitse bussiliini, tulevikus kavatsetakse avada ka kaheksas liin.

“Väga oluline on ka see, et tasuta transport on ainult meie linna piires, teise linna sõitmiseks peate ostma pileti,” lisas ta.

Busside hankel oli linn valiv. “Soovisime, et bussid oleksid uued ja mugavad, et neid saaksid kasutada ka puuetega inimesed,” rääkis ta.

Tasuta ühistranspordi eeliseks on tema sõnul näiteks rahasääst. “Lisaks on tasuta ühistransport teinud linna ka rahvusvaheliselt tuntuks,” lisas Ujma. “Kasvanud on ka reisijate arv. Nüüd on bussis peale bussijuhi veel inimesi!” Tavaliselt jääb päevas reisijate arv tema sõnul 11 tuhande piirile, kuid pühapäeviti kasvab see kuuekordseks. “Oleme pidanud lausa busse juurde rentima.”

Muidugi on tema sõnul vähenenud ka õhureostus.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.