"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Pompeo: USA aitab Põhja-Koread tuumarelvitustamise korral rikkaks teha (0)
12. mai 2018
Scanpix

USA välisminister Mike Pompeo lubas anda ulatuslikku majandusabi Põhja-Koreale, kui riik nõustub oma tuumaarsenalist loobuma.

“Kui Põhja-Korea astub julgeid samme ja loobub kiiresti tuumarelvadest, on Ühendriigid valmis töötama koos Põhja-Koreaga Lõuna-Korea sõpradega võrreldava õitsengu saavutamiseks,” vahendas BNS välisministri sõnu.

Pompeo ütles ühisel pressikonverentsil Lõuna-Korea välisministri Kang Kyung-wha´ga, et Washington ja Soul on pühendunud Korea poolsaare püsivale, kontrollitavale ja pöördumatule tuumarelvavabaks muutmisele.

“Kui esimees Kim valib õige tee, on Põhja-Koread ja selle rahvast ootamas rahust ja õitsengust pulbitsev tulevik,” lausus Ühendriikide esidiplomaat.

Põhja-Korea majandust on aastaid halvanud rahvusvahelised sanktsioonid ning riigi enda jätkusuutmatu plaanimajandusele toetuv mudel.

Pompeo avaldus on märk sellest, et Washingtoni lähenemine Põhja-Koreale on kaheosaline: maksimaalne diplomaatiline ja majanduslik surve (piits) ning majandusliku kasu pakkumine (präänik) järeleandmiste korral.

Lõuna-Korea välisminister väljendas samuti optimismi kõneluste üle Põhja-Koreaga.

Kang rõhutas, et Soul ja Washingtoni lähenemistes kõnelustele Pyongyangiga ei ole mingeid erinevusi ning kaks riiki peavad USA ja Põhja-Korea tippkohtumise eel oma tegevust viimse pisiasjani kooskõlastama.

“Me leppisime kokku, et tippkohtumine oleks ajalooline võimalus lahendada Põhja-Korea tuumaküsimus ja tagada Korea poolsaarel kestev rahu,” lausus ta.

Ühendriikide president Donald Trump ja Põhja-Korea liider Kim Jong-un peavad 12. juunil Singapuris ajaloolise tippkohtumise, millelt oodatakse kokkulepet Pyongyangi tuumarelvitustamises.

Trumpi ja Kimi kohtumine järgneb Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni ja Lõuna-Korea presidendi Moon Jae-ini ajaloolisele tippkohtumisele 27. aprillil.

Enne kohtumist Põhja-Korea liidriga võõrustab Trump 22. mail Washingtonis Mooni.

Kuna Kim ja Moon leppisid tippkohtumisel kokku püüelda sel aastal rahulepingu sõlmimise poole, et lõpetada ametlikult aastatel 1950-1953 kestnud Korea sõda, kardavad mõned vaatlejad, et läbirääkimistel Põhja-Koreaga võib “rahu liin” liikuda kiiremini “tuumarelvadest loobumise liinist” ning see võib anda Pyongyangile võimaluse lüüa USA ja Lõuna-Korea vahele kiil.

Põhja-Korea, kes arvatakse olevat USA mandriosa tabada suutva toimiva tuumalõhkepea kandevõimega mandritevahelise ballistilise raketi (ICBM) väljatöötamise lävel, ei ole veel sõnaselgelt öelnud, et kavatseb tuumarelvadest loobuda. Põhja-Korea režiim on kaua pidanud tuumarelvi ainsa tagatiseks USA kukutamiskatsete vastu ning pole veel välja öelnud, mis oleks nendest loobumise hind. Spekuleeritakse, et stalinistlik riik võib nõuda vastutasuks Ühendriikide vägede väljaviimist Lõuna-Koreast.

Pyongyang teatas aprillis enne kahe Korea tippkohtumist, et peatab tuuma- ja raketikatsetused.

Kang rõhutas reedel pressikonverentsil, et “USA sõjaline kohalolek Koreas on esmajärjekorras Lõuna-Korea ja USA liidu küsimus”.

Pompeo külastas kolmapäeval Pyongyangi, et valmistada ette Trumpi ja Kimi tippkohtumist ning aidata kaasa kolme Põhja-Koreas vangi saadetud ameeriklase vabastamisele. Välisminister naasis visiidilt, mille käigus ta kohtus ka Põhja-Korea liidriga, koos kolme ameeriklasega, kelle stalinistlik režiim hea tahte märgina vabaks lasi.

Pompeo kirjeldas Kimiga peetud vestlusi kui häid ja nimetas Põhja-Korea liidrit ratsionaalseks ja keskendunud vestluspartneriks.

“Meil olid head arutelud sügavate ja keerukate probleemide üle, väljakutsetest ning strateegilistest otsustest, mida esimees Kimil tuleb langetada,” ütles ta.

Pompeo sõnul arutasid nad, kuidas Kim “soovib edasi liikuda, kui ta on valmis kinnituste eest, mida me oleme talle valmis pakkuma, oma tuumarelvadest täielikult loobuma”.

“Me nõuame karmi kontrolliprogrammi, mida me viiksime läbi koos partneritega üle kogu maailma ja mis tooks kaasa selle tulemuse,” ütles USA välisminister.

Pompeo on enda sõnul kindel, et Trumpil ja Kimil ning ilmselt ka Moonil on ühine arusaam tulemusest, mida nad tahavad saavutada. “Ma usun, et meil on jagatud visioon sellest, mida me loodame. Minu hinnangul on olemas täielik üksmeel lõppeesmärkide kohta.” 

Esimest korda kohtus Pompeo Kimiga märtsi lõpus, kui ta oli veel USA Luure Keskagentuuri (CIA) direktor.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.