"Tulevikku vaadates tuleks vähemalt kodutarbijad börsipõhisest süsteemist välja suunata. Ainult nii on võimalik kliimaeesmärke tulevikus täitma hakata."

Alar Konist, TalTechi energiatehnoloogia professor
Pae pargi jooksul saab hakata geenidoonoriks ja anda verd (0)
17. mai 2018
Scanpix

23. mail Pae pargis toimuval Pae pargi III rahvajooksul on kõigil soovijatel võimalus saada geenidoonoriks andes geeniproovi SYNLABi telgis.

Aprilli alguses alanud 100 000 geeniproovi kogumine saab hoogu juurde. Kõik geenidoonoriks saada soovijad, sh jooksjad enne starti, on oodatud Pae parki SYNLABi telki (Lasnamäe linnaosa valitsuse hoone taga, Pallasti 54) kolmapäeval, 23. mail kell 16-18.00. Lastejooksud algavad kl 17.30 ja põhijooks 4,8 km 18.30.

Geenidoonorilt võetakse 6 ml veeniverd. Eelnevalt ei ole vaja aega broneerida, verd saab anda elavas järjekorras. Kogu protseduur võtab mõne minuti ja on tasuta. Verevõtuks võib aga ei pea olema 4-6 tundi söömata-joomata. Lisaks saab telgis tervisekontrollide alast nõu laborispetsialistidelt.

Geenidoonoriks saamiseks on vaja täita nõusolekuvorm ja anda vereproov. Oma nõusoleku geenidoonoriks hakkamiseks saab anda digiallkirjaga ID-kaardi või Mobiil-ID abil keskkonnas www.geenidoonor.ee. Geenidoonoriks võivad saada Eesti elanikud alates 18. eluaastast, kes ei ole varem liitunud geenivaramuga ja kellel on Eesti isikukood.

Lasnamäe linnaosa vanem Maria Jufereva märkis, et võistlus on kõigile tasuta, kuid osalejatel on võimalus kohapeal toetada SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi. “Annetused suunatakse arendavaid teraapiaid vajavatele raskelt haigetele lastele häirunud funktsioonide parandamiseks ning igapäevatoimingutes toimetuleku tõstmiseks,” lisas Jufereva.

Rahvajooksu info ja jooksule registreerimine: https://www.facebook.com/Pae-Pargi-Rahvajooks-162709757779037/ või www.stamina .ee

Neil, kel ei ole võimalik Pae parki kohale tulla, saavad geeniproovi anda E-R suuremates haiglates ja SYNLABi laborites üle Eesti. Lasnamäel saab anda verd Lasnamäe Tervisemajas Linnamäe tee 3 või kesklinna SYNLABis, Veerenni 53a. Kõikide verevõtukohtade täpsed asukohad ja lahtiolekuajad leiab www.geenidoonor.ee.

Vabariigi Valitsus otsustas möödunud aasta lõpul anda hoogu personaalmeditsiini arendamisele Eestis ning eraldas 2018. aastaks 5 miljonit eurot Tartu Ülikooli Eesti geenivaramu, Tervise Arengu Instituudi ja Sotsiaalministeeriumi ühisele geeniprojektile. Projekt viiakse ellu inimgeeniuuringute seaduse alusel. Projekti eesmärk on sel aastal koguda kuni 100 000 inimese geeniproovid ja koostada nende põhjal individuaalsed geenikaardid geeniandmete edaspidiseks sidumiseks tervise infosüsteemiga.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.