"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Pompeo: USA asub avaldama Iraanile "enneolematut finantssurvet" (1)
21. mai 2018
Scanpix

USA suurendab finantssurvet Iraanile "ajaloo kõige karmimate sanktsioonidega", ütles välisminister Mike Pompeo täna.

“Rakendame Iraani režiimi vastu enneolematut finantssurvet. Teherani liidritel ei maksa meie tõsiduses kahelda,” ütles Pompeo konservatiivses mõttekojas Heritage Foundation peetud kõnes. “Iraan ei saa enam kunagi Lähis-Idas domineerimiseks carte blanche´i,” ütles välisminister, tutvustades USA uut strateegiat Iraani suhtes.

“Sanktsioonide tekitatud näpistus muutub järjest valusamaks, kui režiim ei muuda kurssi vastuvõetamatult ja viljatult teelt, mille see on endale ja Iraani rahvale valinud,” lausus Ühendriikide Luure Keskagentuuri (CIA) endine direktor, vahendas BNS.

USA president Donald Trump teatas 8. mail “puudulikust” Iraani tuumaleppest lahtiütlemisest ning lubas kehtestada Iraanile karmid majandussanktsioonid.

Tuumaleppe Iraaniga sõlmisid 2015. aastal Suurbritannia, Hiina, Prantsusmaa, Saksamaa, Venemaa ja USA ja sellega leevendati Iraanile selle tuumaprogrammi eest kehtestatud sanktsioone vastutasuks islamivabariigi tuumaprogrammi piiramise eest.

Pompeo ütles esmaspäeval, et USA lahkub Iraani tuumaleppest lihtsal põhjusel: see ei suutnud tagada ameerika rahva turvalisust riskide eest, mille on tekitanud islamivabariigi liidrid. “Tuumalepe seadis oma saatuslike vigade tõttu maailma ohtu. Leppe nõrgad loojanguklauslid lükkasid Iraani tuumarelvavõime saavutamist vaid edasi. Loojangutärminite möödumise korral saanuks Iraan vabalt tuumapommini spurtida.” 

Teheran sai võimaluse kasutada tuumaleppega saadud raha oma raskustes rahva olukorra parandamiseks, kuid režiim keeldus sellest ja kulutas saadud rahalised vahendid varisõdade pidamiseks üle kogu Lähis-Ida, sõnas ta.

Välisminister esitas kõnes 12 nõudmist, mida uus võimalik tuumalepe Iraaniga peaks hõlmama. Nende seas on uraanirikastamise lõpetamine, plutooniumi eeltöötlemise keeld, tuumainspektoritele “piiramatu ligipääsu tagamine kõikjal riigis”, ballistilise raketiprogrammi lõpetamine, kõigi USA kodanike vabastamine, huthimässuliste toetamise lõpetamine Jeemenis, kõigi vägede väljaviimine Süüriast ning Iisraeli ähvardamise lõpetamine.

Pompeo sõnul tühistab Washington Iraanile kehtestatud sanktsioonid, kui Iraan need tingimused täidab.

“Me saame üle maailma tegutsevad Iraani agendid ja nende Hizbollah´ vahemehed kätte ja purustame nad,” lubas välisminister. “Iraan sunnitakse tegema valiku: kas võidelda selle nimel, et hoida oma majandus vee peal, või jätkata hinnalise jõukuse luhtamist võitlustes välismaal. Tal ei ole ressursse teha mõlemat.” 

Pompeo ütles ka, et USA tahab “strateegiale toetust oma kõige tähtsamatelt liitlastelt piirkonnas ja üle maailma”, täpsustades, et ei pea silmas ainult Washingtoni liitlasi Euroopas.

Ühendriikide välisminister hoiatas ka, et Euroopa firmad, kes jätkavad USA sanktsioone rikkudes Teheraniga äritegevust, “võetakse vastutusele”.

USA otsus Iraani-vastased sanktsioonid taaskehtestada sunnib Euroopa firmasid valima Ühendriikide või Iraani turgude vahel.

Süüriast rääkides ütles Pompeo, et Iraan põlistab Süüria presidendi Bashar al-Assadi mõrvarlikku režiimi toetuskes tuhandeid võitlejaid Süüriasse saates üle seitsme aasta kestnud sõda.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

iidne Iraan
22. mai 2018 06:01
Mingi italianost nn usakas ilmselt ei taju mis on iidne Iraan võrreldes mingite uusasunike nn USA-ga. Vaks vahet ikke - Iraan elik Pärsia on iidne tsivilisatsioon usakad vaid mingil põhjusel oma kuninga vastu mässama asunud kolonistid. Ilmselt mingi hulk riike asuvad kangutama USA ülivõimu alustala elik dollarit.