"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
Belgia rünnakut käsitletakse tõenäoliselt terroriaktina (1)
30. mai 2018
Scanpix

Belgias teisipäeval kolme surmaga lõppenud rünnakut tuleb suure tõenäosusega käsitleda terroriaktina, ütles prokuratuur. Ründaja oli jälgitavate isikute nimekirjas kontaktide tõttu radikaalsete islamistidega.

Ründajaks oli 1982. aastal sündinud ning varem röövimises, vägivallatsemises ja uimastiäris süüdi mõistetud Benjamin Herman, ütles juurdlusega seotud allikas. Herman oli jälgitavate isikute nimekirjas kontaktide tõttu radikaalsete islamistidega, vahendas BNS.

Belgia prokuratuuri kinnitusel uuritakse juhtunut terrorirünnakuna.

Föderaalprokuratuuri pressiesindaja Eric Van Der Sypt ütles, et nende hinnang tugineb juurdluse “esmastele elementidele”, muu hulgas sellele, et ründaja hüüdis mitu korda “Allahu akbar”, samuti riiklikult julgeolekult saadud infol, mille põhjal oli kurjategija ühenduses radikaliseerunud isikutega.

“Allahu Akbar!” karjub ründaja korduvalt Belgia rahvusringhäälingus avaldatud amatöörvideos juhtunust.

Van Der Sypt hoiatas aga, et informatsioon pärineb 2016. aasta lõpust ja 2017. aasta algusest ning seda ei ole veel kinnitatud.

Prokurörid rõhutavad ka, et tegutsemise viis – rünnata relvastatud politseinikke ja kasutada neilt võetud relvi nende endi vastu – on äärmusrühmituse Islamiriik (IS) levinud taktika. IS võttis oma 2016. aastal Brüsselis tehtud terrorirünnakud.

Belgia siseminister Jan Jambon manitseb hoiduma tegemast rutakaid järeldusi ründaja teo ekstremistlike seostega.

“On signaale tema radikaliseerumisest vanglas, aga kas see radikaliseerumine viib niisuguste tegudeni? Me peame sellega seoses esitama endale hulga küsimusi,” ütles minister raadiojaamale RTL.

Prokurörid ütlesid ka, et Liège´is kolm inimest tapnud Hermanit kahtlustatakse eelnevalt veel ühe inimese tapmises.

Tegemist oli väidetavalt Hermaniga seotud heroiinidiileriga, kes löödi esmaspäeva õhtul Luksemburgi piiri lähedal külas haamriga surnuks.

Uurijad leidsid teisipäeval haamri Hermani autost ja Jamboni sõnul usub politsei, et Liège’i ründaja tappis mehe mõni tund pärast vanglast vabanemist.

Selle juhtumi üle käib eraldi juurdlus.

Belgia rahvusringhäälingu RTBF teatel vabastati kahtlusalune esmaspäeval vanglast.

“Kahtlustatakse, et ta radikaliseerus (vanglas)… Ta kuulus tõenäoliselt islamistist värbaja kaaskonda,” ütles allikas.

Siseminister Koen Geens ütles, et tunneb end juhtunu eest vastutavana, sest tema vastutab vanglate eest.

Rünnakus tapeti kaks politseinikku ja üks tsiviilisik. Ründaja võttis Léonie de Waha nimelises koolis pantvangi ühe naise, enne kui politsei ta maha lasi.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

žirik
27. juuli 2018 19:18
Rahvusvahelise terrorismi põhjustest. https://www.youtube.com/watch?v=59TEZKcxoP0