"Kohalik ajakirjandus peab toimima kui demokraatia tugisammas – pakkuma kohalikele elanikele põhjalikku ülevaadet valitsuskorraldusest ja majandusvõimu toimetamisest, et nad saaks kodanikena valimistel informeeritud otsuseid teha."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
RIINA SIKKUT: Ettevõtlustoetuseid võiks jagada meeste ja naiste vahel võrdselt (0)
01. juuni 2018
Scanpix

Arvestades, et naised moodustavad Eestis ettevõtjatest vaid veidi enam kui kolmandiku, kuid poole elanikkonnast, samuti fakti, et naiste ettevõtlusaktiivsus ning tahe ettevõtlusega tegeleda on viimastel aastatel tõusnud, oleks kasvustrateegia elluviimise planeerijatest tark seda seni alakasutatud ressurssi kaasata, kirjutas töö- ja tervishoiuminister Riina Sikkut majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile.

Töö- ja tervishoiuminister Riina Sikkuti hinnangul võiks Eesti ettevõtluse kasvustrateegia raames pakutavaid ettevõtluskoolitusi ja -toetuseid jagada soopõhiselt võrdselt meestele ja naistele, vahendas BNS.

Arvestades, et naised moodustavad Eestis ettevõtjatest vaid veidi enam kui kolmandiku, kuid poole elanikkonnast, samuti fakti, et naiste ettevõtlusaktiivsus ning tahe ettevõtlusega tegeleda on viimastel aastatel tõusnud, oleks kasvustrateegia elluviimise planeerijatest tark seda seni alakasutatud ressurssi kaasata, kirjutas Sikkut majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile kommentaariks Eesti ettevõtluse kasvustrateegia 2014–2020 rakendusplaanile aastateks 2018–2020.

“Meetmete ning kitsamalt koolituste ja toetuse planeerimise, elluviimise ja hindamise puhul tuleks jälgida seda, et naised moodustaksid kasusaajatest vähemalt pooled. Naiste senisest suurem osalus ettevõtluses ning olemasolevate naisettevõtjate ettevõtlusetegevuse laiendamine aitaks kaasa strateegia indikaatorite täitmisele,” märkis Sikkut.

Eesti ettevõtluse kasvustrateegia kohaselt pakutakse alustavatele ettevõtjatele finantstuge, seda nii laenukäenduste kui ka starditoetusena. Samuti arendatakse iduettevõtjaid programmis Start-up Eesti 2.0. Ellu viiakse arendustegevusi ettevõtlikkuse kasvatamiseks. Lisaks jätkatakse aastal 2015 alanud innovatsiooni- ja arendusosaku pakkumist, mis soodustab teadlaste ja ettevõtjate vahelise koostöö tekkimist ja süvendamist.

Läbi tehnoloogia arenduskeskuste ja klastrite süvendatakse arendustegevust ning koostööd, sealhulgas ekspordi osas. SA Kredex pakub ettevõtjatele laene, laenukäenduseid, aga ka AS Kredex Krediidikindlustuse kaudu eksporditagatisi.

Ekspordi osas vahendatakse kontakte, osaletakse aktiivselt messidel ning viiakse läbi sihtturu seminare. Arendatakse ka vastutustundliku ettevõtlust. Kasvustrateegia alamtegevuskavadena viiakse ellu ettevõtlus ja infotehnoloogiaministri käskkirjaga kinnitatud “Eesti äridiplomaatia strateegias” ja “Välisspetsialistide kaasamise tegevuskavas 2017+” kokkulepitud tegevusi, mis on jätkuks vastavalt “Made in Estonia” ja “Work in Estonia” tegevuskavadele.

Ettevõtja arenguprogrammi eesmärk on anda terviklik arenguimpulss kasvuettevõtjatele, kelle kasvupotentsiaal ning selle realiseerimise võimekus on kõrge. Ettevõtlusteadlikkuse osas jätkatakse peaasjalikult Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) omategevustega nagu koolitused ja ekspordi tugiteenused, samuti on oluline roll maakondlike arenduskeskuste nõustamised alustavatele ettevõtjatele ning tegutsevatele ettevõtjatele.

Olulise komponendi kasvustrateegia rakendusplaanis moodustavad loomemajanduse arendamiseks suunatud vahendid, mis väljenduvad erinevates tegevustes, mis lõppeesmärgina peavad kasvatama loomemajanduse konkurentsivõimet ning sidustama seda muu majandusega. Samuti jätkub koostöö justiitsministeeriumiga ettevõtluskeskkonna konkurentsivõime kasvatamiseks, sealhulgas pankrotimenetluse ning ühinguõiguse revisjoni osas.

Uute meetmetena rakenduvad 2018. aastast Balti Innovatsioonifond 2 ja prototüüpimise ning tootearenduse toetusmeede.

Eesti ettevõtluse kasvustrateegia rahastamiseks on käesoleval aastal ette nähtud vahendeid 87 miljoni euro ulatuses, tuleval aastal 83,7 miljoni euro ulatuses ja 2020. aastal 90,5 miljoni euro ulatuses.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.