"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Soome töörühm: sigaretid peaks alla 20-aastastele keelatud olema (0)
03. juuni 2018
Scanpix

Suitsuvaba Soome programmi vedav töörühm on teinud ettepaneku tõsta sigaretttide ostmise vanusepiir 20. eluaastani, karmistada nuusktubaka riikitoomise piiranguid ja keelustada korterites suitsetamine. 

Suitsuvaba Soome programmi vedav Soome sotsiaal- ja tervishoiuministeeriumi töörühm on suitsetamise vähendamiseks teinud ettepaneku tõsta sigaretttide ostmise vanusepiir 20. eluaastani, karmistada nuusktubaka riikitoomise piiranguid ja keelustada korterites suitsetamine, kirjutab Helsingin Sanomat. 
 
Suitsetamist soovitakse keelata ka mänguväljakutel, randades ja taksopeatustes ning lisaks  tõsta tubakaaktsiisi.
 
Töörühm tegi ka ettepaneku muuta korteriühistute seadust nii, et suitsetamist rõdudel ja korterite sees võiks keelata näite elanike enamushääletusega.
 
Töörühma eesmärk on muuta Soome 2030. aastaks suitsuvabaks, mis tähendab, et tubaka- ja muid nikotiinitooteid kasutaks alla 5 protsendi täiskasvanutest. Praegu on suitsetajate osakaal Soomes 13 protsenti.
Ka praegu saab korteriühistutes keelata rõdudel ja majade ümbruses suitsetamise, kuid selleks on tarvis kõigi ühistuliikmete nõusolekut.
2016. aastal jõustunud tubakaseadus muutis võimalikuks ka korterite sees suitsetamise keelustamist, kuid selleks peab taotlema luba omavalitsuselt.
 
Siiski ei ole see töörühma koostatud raporti kohaselt lahendanud kõiki probleeme ning kortermajades on jätkuvalt palju elanikke, kes kannatavad naabrite tubakasuitsu käes.
 
“Tähtis on ka ennetada suitsetamisest loobumise kompenseerimist nuusktubaka või mõne muu tubakatoote kasutamisega. Peab meeles pidada, et ka need tooted on tervisele väga ohtlikud,” ütles töörühma juht Ilkaa Oksala.
Soome eesmärgiks on ka laste ja noorte seas suitsetamise alustamise ennetamine, mistõttu tegi töörühm ettepaneku piirata tubakatoodete, nikotiinivedelike ja nikotiini sisaldavate tubakaasendajate müügivanust, määrates selles 20. eluaasta. Sama vanusepiirangut võiks nende meelest kehtestada ka tubaka maaletoomisele ja omamisele.
Töörühma poolt välja pakutud maksumuudatused tõstaksid suitsupaki hinda 2,50 euro võrra ning 2020. aastaks oleks suitsupaki keskmine hind 8,20 eurot, millest aktsiis moodustaks 5,60 eurot.
Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.