"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Oliver Nääs: Savisaare rindejoon on nüüd tervis (5)
05. juuni 2018
Scanpix

"Savisaarel on tema rindejoon ikka alles, aga see rindejoon on nüüd tema tervis," tõdes Edgar Savisaare advokaat Oliver Nääs kohtu otsuse kohta vabastada legendaarne Eesti poliitik süüaluse staatusest.

“Kui arvestada terviseekspertiisi akti sisu, siis ma ikka väga lootsin, et menetlus Savisaare suhtes lõpetatakse, sest selle poolt rääkisid aktis väga kaalukad argumendid,” ütles vandeadvokaat Oliver Nääs. “Ega selliseid situatsioone, kus osaleksid seitse eksperti ja üks neist jääb eriarvamusele, pole Eesti kohtupraktikas aset leidnud,” viitas ta olukorrale, kus üks ekspertiisikomisjoni liige arvas teisiti kui ülejäänud kuus.

Nimelt leidis, endokrinoloog Vallo Volke, et Edgar Savisaar ei ole võimeline osalema kohtuistungitel, sest tegemist on patsiendiga, kelle risk uue kardiovaskulaarse ataki tekkeks või surmaks on ülikõrge. Endokrinoloog osales Savisaare tervise uurimisel, sest teatavasti põeb sajandi kohtuasjaks kutsutud protsessi peategelane juba pikalt suhkruhaigust.

Vaatamata asjaolule, et ekspertiis justkui tunnistas Savisaare tervise istungitel jätkamiseks piisavalt heaks, nähtusid Nääsi sõnul ekspertiisiaktist siiski kaalukad argumendid, mis veensid kohut, et inimese eluga ei tohiks lotot mängida.  “Tervise küsimused ei ole koht, kus saaks otsustada demokraatlikult ehk häälteenamusega,” viitas advokaat, et kui leidub väiksemaidki kahtlusi, tuleb esiplaanile seada ikkagi tervis. Vallo Volke kategoorilise arvamuse kohta aga ei saaks Nääsi arvates kuidagi öelda, et tegemist oleks vaid väikese kahtlusega. “Ükski teine komisjoni liige ei ole samas Volke seisukohale ka vastu vaielnud,” märkis Nääs, kelle sõnul on Volke erapooletu ning omal erialal tunnustatud spetsialist.

Advokaadi sõnul oli kohtunik öelnud, et tänane kohtumäärus ei ole edasi kaevatav.

“Mingeid takistusi protsessi jätkamiseks ilma Savisaareta ei esine,” ütles Nääs, kelle sõnul keskendub kohus nüüd Aleksander Kofkini, Vello Kunmani jt äritegelastest kohtualuste süüküsimuste uurimisele. Teoreetiliselt on võimalik Savisaart edaspidi protsessile kutsuda kui tunnistajat, kui protsessi mõni osaline seda peaks soovima, ent arvestades, et ta on olnud ise süüalune, on tal muidugi õigus ütlustest keelduda.

Küsimusele, kas Savisaar ei tunne pettumust, et tal ei lastagi oma võitlust kohtus lõpuni võidelda ja oma süütust tõestada, vastas Nääs: “Savisaarel on tema rindejoon ikka alles, aga see rindejoon on nüüd tema tervis. See menetlus on teda sellest kõige olulisemast võitlusest täiesti asjatult eemal hoidnud.”

Teisipäevasel kohtuistungil Savisaar ise ei osalenud, sest pidi taas oma tervise tõttu viibima ravil Jõgeva haiglas. Prokurör Steven Hristo Evestus ei olnud vahepealsel ajal meelt muutnud ning nõudis kohtus jätkuvalt Savisaare osalemist istungitel, sest eelmisel aasta sügisel oli tema tervis seda ju võimaldanud.

Kohus otsustas siiski Evestuse seisukohti mitte jagada ning hoiduda riskeerimisest – vältimaks olukorda, kus nii Eesti õigusajalukku laiemalt kui kaitsepolitseiameti ajalukku kitsamalt oleks tekkinud juba teine “surnuks menetletu”: Tartu Kommertspanka juhtinud Rein Kaarepere kõrvale.

Kommentaarid (5)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

düsgraafik
10. juuni 2018 11:38
Kaardid ennustavad Savisaare tapiad,reeturid tulevad varsti välja. Nende haikuse saatus on palju hullem. mida Savisaarele tehtud on.
Kodanik
7. juuni 2018 12:08
Mul on kodanikuna ja maksumaksjana kaks küsimust, millele ootan selget vastust. 1. Kui palju on selle kuue aasta jooksul meie jõusstruktuurid kulutatud eesti maksumaksja raha Savisaare üle nn õigusmõistmise non stop protsessi peale? See number peaks olema küll VÕIMALIK VÄLJA TUUA JA AVALIKUSTADA nii KAPO , proksi , kui kohtu osas. Kolm vägevat jõusstruktuuri pluss meie sõltumatu ja vaba ajakirjandus kuus aastat ühte inimest tümitamas, solgutamas, materdamas, mustamas selge eesmärgiga inimese moraalseks hävitamiseks. 2.Kui palju on eestimaal inimesi, kes usuvad et Savisaar sai selle lihasööja bakteri juhuslikult? Savisaar kirjutas ju enne kui see kohtusaaga algas , et ta tunneb, et ta elu on ohus. Mitte keegi ei pööranud selle mingit tähelepanu. Aga otsus tagatubades oli juba langetatud. Ja ei läinudki palju aega kui Savisaar oligi surmasuus ja ainult tänu meie suurepäraste arstide tarkuse ja võimekusele jäi ta ellu. Aga meie suurepärane tagatuba leidis aga kohe uue väljundi - nüüd Savisaar tuleb kohtusaalides surnuks menetleda. Õigusemõistmise masinavärk pandi täistuuridel tööle ja huugas tervelt 6 aastat. Kas selline on õigusemõistmine eesti moodi? Huvitav mida arvaks sellest Euroopa Inimõiguste Kohus? PS Tähelepanuväärne on see, et kui Pevkur alustas juttu erakonna puhastumisest siis ta materdati maha. Kas seda erakonda on võimalik veel puhastada?
Oliver Nääsi diplom kaalub rohkem
7. juuni 2018 07:13
kui sada Sven-Hristo Evestuse/Lavly Perlingu/Arnold Sinisalu/Norman Aasa diplomit kokku!!!
Mari
7. juuni 2018 05:50
Toetan Mart Helme ùleskutset et meie òigussùsteem vajab pòhjalilkku remonti. See on groteskne inimvaenulik .6aastaga on inimene muudetud riigi poolt inimvareks.Kes selle eest vastutab?
Enn
5. juuni 2018 22:44
Suur tänu E.Savisaare advokaadile, parimale Eestimaa advokaadile. Aga kes korvab Savisaarele tehtud ülekohut paljude aastate jooksul, tema tervise rikkumist. Temale valestsenaariume koostanud alatud inimesed, tema terviserikkujad peaksid karistada saama. Mitmed inimesed on valesüüdistusi andnud ja kes on sellest keeldunud on pidanud poliitikast lahkuma. Savisaare suur häältesaak hirmutas võimulepürgijaid ja nad tahtsid temast lahti saada. Terve meeskond töötas Reformi tagatoas, et Savisaarele süüdistusi otsida.Nad tahtsid Tallinna üle võtta, aga see ei läinud korda. Nüüd otsitakse uusi süütõendeid teiste keskerakondlaste kohta, kes on neil ees teel võimule. jube, mis toimub meie maal.