"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
Endine Nokia peadisaner ja urbanist Adam Greenfield: linna tuleb arendada vastavalt inimeste, mitte äri vajadustele (0)
07. juuni 2018
Ekraanitõmmis

Tallinnas peetud rahvusvahelise konverentsil „Digitaalsed linnad – elamisväärsus ja taskukohasus" võeti luubi alla linna, tehnoloogia ja tarbija suhe."Me peame ise muutuma tarbijatest loojateks. Inimesed on kaugelt rohkem kui lihtsalt numbrid linnaarengu statistikas," rääkis konverentsi peakõneleja, urbanist Adam Greenfield.

Elamumajanduse tippkohtumise raames toimuval konverentsil võetakse luubi alla linna, tehnoloogia ja tarbija suhe.

Konverentsi peakõnelejaks tehnoloogiavaldkonna eestkõneleja ja urbanist, endine Nokia disainiosakonna juhataja ning bestselleri “Nutilinna vastu” autor Adam Greenfield.

Londoni Ülikooli kolledžis Bartletti Arhitektuurikoolis ja New Yorgi Ülikoolis urbanistikat õpetav Greenfield keskendus oma Tallinnas peetud ettekandes küsimusele, kellele linnad tegelikult on mõeldud – kas selle elanikele või rahale ja kapitalile. “Me peame ise muutuma tarbijatest loojateks. Inimesed on kaugelt rohkem kui lihtsalt numbrid linnaarengu statistikas,” rääkis ta. “Oleme ju küllalt näinud muljetavaldavaid visionääride 3D jooniseid, kus joonistatud inimesed tuleviku linnas mõnusalt üksteise seltsis aega viidavad. Paraku pole sel reaaalsusega midagi pistmist, see on pelgalt arendaja loodud illusioon,” rääkis ta.

Greenfieldi sõnul on tehnoloogia on meie maailma põhjalikult muutnud – töö automatiseerub aina enam, linnas liiguvad inimeste kõrval nii iseliikuvad autod kui pakirobotid ja praktiliselt kõike saab 3D printida: ka maju, ja see loob linnaruumi kasutuseks täiesti uusi ja odavaid võimalusi. “Muutunud on ka äri – selleks, et midagi osta, ei pea enam toast väljagi minema. Pluss muutunud inimestevaheline suhtlus, kus silmast silma suhtlust asendavad sotsiaalvõrgustikud ja nutiseadmed. Usku ja usaldust asendab kellegi müüdav sotsiaalse krediidi äpp,” rääkis ta. Oluliseks saabki see, kuidas tehnoloogiat enda kasuks üksikisku tasandil kõige paremini tõõle panna, minetamata siiski sotsiaalset suhtlust ning omavahelist dialoogi.

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.