"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
TULEVIKULINNA EKSPERT: Linn peab looma inimestele võimaluse suhtlemiseks (0)
07. juuni 2018
Scanpix/ pilt on illustreeriv

Soome tulevikulinna eksperdi Kimmo Rönkä sõnul peab linnaplaneeringuga inimestele suhtlemiseks kohti looma. "Suurtes linnades on suureks probleemiks üksindus, linnades on vaja avalikke kohti ja ühisruumi, iga ühiselt kasutatav ruum on panuseks," ütles ta.

Soome Soome tulevikulinna ekspert Kimmo Rönkä tõdes tänasel Euroopa elamuvaldkonna aastakonverentsil, et linnaplaneerimises tuleb tähelepanu pöörata nii asukohale kui kogukonnale. “Ehitiste sihtotstarve ja kinnisvaraarendajate teenused peavad muutuma inimesekeskseks,” sõnas ta.
Paljud probleemid linnaplaneerimises on Rönkä sõnul põhjustatud sellest, et linnaelanike soovidele ei pöörata piisavalt tähelepanu. “Need, kellel on võim, küll räägivad palju aga neil ei ole kuulamisoskust,” nentis Rönkä.

Kodanike linnapildi kujundamisse kaasamine on tema sõnul aga ka kulutõhus. “Räägi kodanikega – nad on nagu konsultandid, nad võivad probleemidele juba lahendusi teada,”

Linnal on Rönka sõnul ka tähtis roll elanike sotsiaalelu kujundamisel. “Linn peab olema dialoogi ja uute võimaluste looja. Peab looma kokkupuutepunkte, et inimesi kapslist välja saada – näiteks üritused aitavad siin kaasa. Ega ilmaasjata ole linna soomekeelses nimes “kaupunki” keskne osa “punk” – inimesed peavad saama linnas toimetada nii, nagu nad tahavad,” rääkis Rönka.

“Uus lähenemisviis on inimkeskne – selles on oluline emotsionaalne tahk ja insenerid peavad õppima linnaelanikega näost-näkku suhtlema, mitte ainult arvutiekraani taga istuma,” ütles ta. “Suurtes linnades on suureks probleemiks üksindus, linnades on vaja avalikke kohti ja ühisruumi, iga ühiselt kasutatav ruum on panuseks.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.