"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tallinn koostab kommunikatsioonidest kolmemõõtmelise kaardi (0)
12. juuni 2018
Scanpix

Tallinna linn alustas georadarite innovatsiooniprojekti, mille eesmärk on leida lahendused maa-aluste kommunikatsioonide täpseks kolmemõõtmeliseks kaardistamiseks ning saadud andmete kasutamiseks taristute arendamisel ja haldamisel. 

Esmakordselt Eestisse toodud Itaalia ettevõtte  IDS GeoRadar s.r.l. georadarid suudavad elektronmagnetlainete abil “näha” maa sisse ja tuvastada seal olevaid objekte. Testobjektideks on valitud Vesivärava tänav ,Reidi tee ja Suur-Sõjamäe tee.

Tallinna abilinnapea nõuniku tehnikateaduste doktori Priit Willbach-i sõnul on innovatsiooniprojekti eesmärgiks on leida lahendused, kuidas koguda, töödelda ja hallata täpset kolmemõõtmelist infot kõikide Tallinnas teede ja tänavate all olevate torude ja kaablite kohta. Täpse kolmemõõtmelise info olemasolu võimaldab järk-järgult üle minna teede ja kommunikatsioonitrasside ehituses mudelprojekteerimisele, mida on hakatud juba rakendama hoonete projekteerimisel. Samuti aitab täpse 3D info olemasolu kaasa ehituse kiiremaks ja odavamaks muutumisele, kuna kaovad ära puudulikust infost tulenevad kommunikatsioonide lõhkumised ja ajalised viivitused.

Priit Willbach-i sõnul on seni kasutatud Eestis georadareid peamiselt teede uuringutes ja geoloogias, kuid  kavas on hakata georadareid kasutama ka maa-aluste kommunikatsioonide kaardistamiseks. “Maa-aluste kommunikatsioonide rajamine ja haldamine tuleb viia 21. sajandisse,” lausus Willbach, “Kogu ehitusvaldkond liigub mudelprojekteerimise (BIM) ja 3D halduse poole ning sinna suunas peame minema ka maa-aluste tehnovõrkude osas.”

 

Innovatsiooniprojekti andmehõive testid viiakse läbi käesoleva aasta juuli lõpuks, kogu projekt valmib aasta pärast.

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.