"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
Elamuorganisatsioonid asutasid Tallinnas üleilmse eluaseme allianssi (0)
13. juuni 2018
Kuvatõmmis

Euroopa elamuorganisatsioonide ühendus Housing Europe ja Rahvusvaheline Elamukooperatiivide Liit (Co-operative Housing International, CHI) moodustasid möödunud nädalal Tallinnas peetud tippkohtumisel ülemaailmse eluaseme alliansi.

Tallinnas toimunud rahvusvahelisel elamumajanduse tippkohtumisel osalenud üle saja eksperdi ja elamumajanduse tippjuhti üle ilma võtsid vastu resolutsiooni, mis sätestab üleilmse alliansi loomise taskukohase ja elanike vajadusi arvestava eluaseme võimaldamiseks nii linnades kui väljaspool, teatas Eesti Korteriühistute Liidu (EKÜL) esimees Anres Jaadla täna BNS-ile.

Rahvusvahelisel elamumajanduse organisatsioonide tippkohtumisel osalejad tõdesid Jaadla sünul, et on aeg ühendada jõud, juhindudes New Urban Agenda põhimõtetest.

Tippkohtumisele kogunenud tõid välja, et just Eesti juhib Euroopa Liidu uute liikmesriikide elamumajanduse liidergruppi. Jaadla sõnul on Eesti korteriühistuliikumine ning renoveerimise mudel koos riikliku toetusskeemiga eeskuju vääriv ning EKÜL ÜRO säästliku eluaseme harta koolituskeskus on valmis kogemusi jagama üle Euroopa ja kaugemalegi. “On väga oluline, et Eesti rohkem kui 40 aastat tagasi kerkinud korruselamud saaksid võimalikult suures osas kaasaegseteks energiasäästlikeks kodudeks renoveeritud, kus inimesel on tõesti hea elada ning mille küttearved ohkama ei paneks,” sõnas Jaadla.

Resolutsioonis peetakse esmatähtsaks kaasaegse ja innovaatilise naabruskonna teket, mis oleks aga ligipääsetav ja ka taskukohane elupaik kõigile. “Oluline on, et inimesel oleks seal hea elada,” lisas Jaadla.

Tippkohtumise raames peetud konverentsil “Digitaalsed linnad – elamisväärsus ja taskukohasus” said kriitikat näiteks lühiajaliselt väljaüüritavad puhkusekorterid, millest on saanud kasumlik globaalne äri. “See on löönud Euroopa suurlinnade kesklinnakorterite üürihinnad nii lakke, et tavainimesed on kesklinnast sisuliselt välja tõrjutud,” rääkis Jaadla. “Eestiski liigub niiöelda tavaelu südalinnast aina enam välja. Aga kas me tahame, et näiteks meie kaunis Tallinna linnasüda jääb ainult kõrtsidele ja äridele, see on iseküsimus.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.