"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Jüri Ratas: kahetsusväärne, et Reformierakond õõnestab Eesti välispoliitikat (3)
21. juuni 2018
Scanpix

"Eesti välispoliitilise suuna õõnestamine, mida Reformierakonna mitmed juhtivpoliitikud on teinud, on väga kahetsusväärne," sõnas peaminister Jüri Ratas. "Välispoliitika on valdkond, kus oleme suutnud aastakümneid hoida ühtset joont, sõltumata sellest, millised erakonnad on parasjagu valitsuses ja kes opositsioonis. Loodan, et see põhimõte kehtib siiski ka edaspidi."

“Moldova osas soovin eraldi rõhutada, et idapartnerlus on olnud meie jaoks ääretult lähedane ja oluline küsimus,” rääkis ta. “Me oleme alati mõelnud veel sammu võrra edasi ning toetame neid riike ka laienemisprotsessis. Kui seda konsensust hakatakse lõhkuma, siis tänane valitsus kindlasti seisab sellele vastu.”

 

Enn Eesmaa: peaminister Jüri Ratas seisab ühtse välispoliitika eest

Riigikogu esimese aseesimehe Enn Eesmaa sõnul oli hämmastav lugeda reformierakondlaste Kaja Kallase ning Erik-Niiles Krossi süüdistavaid kommentaare peaministri Moldova visiidi suunas. Eesmaa leiab, et on ülimalt oluline säilitada ühtne välispoliitika nii täna kui ka homme.

„Peaminister Jüri Ratas on seisnud kindlalt Eesti välispoliitika edasiviimise eest ning tugevdanud riigi positsiooni nii Euroopa Liidus kui selle väliselt. Eesti Vabariigi 100. aastapäeval peame vaatama suuremat pilti, kuidas riiki edasi viia, mitte lähtuma koduerakonna vaatenurgast,“ leidis Enn Eesmaa, lisades, et tegu on järjekordse rünnakuga peaministri suunas ning seekord välispoliitika pinnalt.

„Valimiste lähenemine mõjutab loomulikult kõiki erakondi, kuid loodan, et üksikute huvid ei väära ühiselt kasulikke ja kokkulepituid. Moldova kuulub juba aastaid Eesti prioriteetriikide hulka koos kõigi oma probleemide ja liidritega. Kui riigi peaminister kohtub oma välisvisiidi käigus nendega, keda Eesti välisministeerium koos asjaomaste diplomaatidega on soovitanud, tuleks seda käsitleda faktina ning hoiduda rahvusvahelise skandaali tekitamisest. Diplomaatia on ju kompromisside kunst, mida ka Reformierakonna juhtpoliitikud peaks teadma ja sellega arvestama. Nii enne kui peale valimisi,“ leidis pikalt Riigikogu väliskomisjonis töötanud Enn Eesmaa.

Karilaid: alles oli Krossil USA sissesõidukeeld

Keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid ütles, et peaminister Jüri Ratase Moldova visiit oli kantud läänelike väärtuste jagamisest.

Karilaidi sõnul on Moldova läbinud pärast vabanemist nõukogude võimu alt keerulise tee, mille mõjusid on tunda veel tänaselgi päeval. “See aga ei tohi saada takistuseks demokratiseerimise protsessi jätkamisel ja sulandumisel euroopalikke väärtusi kandvasse riikide perre,” sõnas Karilaid. 

Karilaidi sõnul käib peaminister Ratas välisvisiitidel meie liitlastega ühte sammu. “See on väga hea, kui aitame kaasa maailmas läänelike väärtuste jagamisele,” märkis Karilaid.

“Täiesti kohatu on Ratase arvustamine Eerik-Niiles Krossi poolt, kes veel hiljuti oli meie suurima liitlase USA jaoks niivõrd ebausaldusväärne, et talle kehtis sinna riiki sissesõidukeeld,” sõnas Karilaid.

Kiik: välispoliitika pole enam erakondadeülene

Peaministri büroo juhataja Tanel Kiik aga leidis, et Kaja Kallase ja Eerik-Niiles Krossi rünnakud peaministri suunas näitavad, et ajastu, mil Eesti välispoliitikas suudetud hoida erakondade- ja päevapoliitikaülest konsensust, on lõppenud. “Reformierakond seab avalikult tugeva kahtluse alla Moldovas toimunud ametlikud kohtumised, teades väga hästi, et nende korraldamist koordineeris välisministeerium koostöös Moldova partneritega,” kirjutas  ta Postimehes.

“Reformierakond on korduvalt näidanud, et nad on valmis poliitiliste plusspunktide nimel lõhestama Eestis elavaid kogukondi, vastandama meie inimesi rahvuse põhjal ning kasutama kõikvõimalikke räpaseid võtteid valimiskampaanias. Nüüd vajuti veel sammu võrra madalamale ning võeti rünnakuarsenali ka välispoliitika. Reformierakondlaste sõnavõtud on seda kohatumad, et sama härra Vlad Plahotniuciga kohtusid 2012. aastal nii Reformierakonna juhatuse liige Laine Randjärv kui mitmed teised parlamendi liikmed.”

 
Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

mati
21. juuni 2018 18:23
Kaja Kallase juhtimisel jookseb ju Reformierakond tühjaks - partei tuumiktegijad Tuuling, Holmser Pentus-Rosimannus on kadunud pildilt ja Niiles Kross lahkus parlamendist. Eriti oluline kaotus oli aga Marina Kaljurand. Tundub et Kaja Kallas on ääretult nörk juht, eriti veel kui neiu ju ei juhigi seda erakonda vaid kindlustab oma tulevikku Brüsselis.
ants
21. juuni 2018 18:37
see kuidas ansip rabeleb ja vahetab värvi enne valimisi näitab et Reformierakonnas on asjad väga mädad ning üritatakse vaid vastandamisega rahva poolehoidu leida. Ansipi meelemuutus tselluloositehase osas oli ju ühest äärmusest teise ja vöib vabalt väita, et Ansip pole kunagi olnud liberaalne poliitik, vaid poliittehnoloog, kes mängib malenuppudega oma vöimu kindlustamiseks. Kuna sellel erakonnal puuduvad pöhimötted, siis on ta ka määratud hääbumisele. Kas Reformierakond kaob Eesti poliitmaasitkult sama kiireti kui Koonderakond vöi ehk veel kiireminigi?
...
21. juuni 2018 17:09
selge! ...kui ei ole ühel meelel keskerakonna kremlimeelsete idiootidega siis oled riigi õõnestaja!