"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Arhitektid taunivad Viimsi otsust lammutada Piilupesa lasteaia hoone (1)
25. juuni 2018
Scanpix

Eesti Arhitektide Liit (EAL) taunib Viimsi valla otsust lammutada endine Piilupesa lasteaed, mille ettevalmistustöödega hommikul alustati.

Liit leiab, et lammutamise asemel vajaks kultuuriväärtuslik hoone kohest ehitustehnilist ekspertiisi ja kiiret taastamist, vahendas BNS. “Tegemist on 1980-ndate alguses arhitekt Ado Eigi eriprojekti järgi ehitatud postmodernistliku arhitektuuri sümbolobjektiga, kus omal ajal rakendati ka edumeelseid hariduslikke ruumiideid. Hoone laguneda laskmise asemel oleks võinud selle juba ammu korda teha, eriti veel olukorras, kus Viimsi rahvaarv kasvab ning lasteaia kohtadest on suur puudus,” sõnas Eesti Arhitektide Liidu president Katrin Koov.

EAL oli saatnud oma arvamuse lammutamise kohta mullu 6. juunil vastuseks Viimsi vallavalitsuse päringule, kus nenditi, et lasteaia näol on tegemist oma ajastu märgilise hoonega, mis on hästi projekteeritud ja lasteaiaks väga sobiv ning kindlasti ei tohiks seda kultuuriväärtust lammutada.

Katrin Koovi sõnul on Viimsis toimuv kahjuks vaid üks näide paljude Eesti kohalike omavalitsuste kroonilisest võimetusest ruumi planeerimise ja arhitektuuri vallas. “Viimsis puudub juba mõnda aega vastutav peaarhitekt, kes peaks nägema sealset elukeskkonda kui tervikut ja aitama kujundada olulisi ruumiotsuseid. Tulemuseks on keskuse tühjenemine ja valla kui terviku äärelinnastumine. Ilma vallarhitektita ei paista ka võimalust, et Viimsisse võiks tekkida tihe ja mitmekesine linnalik keskus,” lisas Koov.

Eesti Arhitektide Liidu hinnangul viib ruumialase pädevuse puudumine olulistel kohtadel väärtuste kadumise ja elukeskkonna vaesumiseni. Sellele on viidanud ka praegu riigikantselei juures töötav ruumiloome ekspertrühm. Liidu hinnangul on Eestis vaja kiiresti ja jõuliselt parandada ruumialast pädevust nii kohaliku omavalitsuse kui riigi tasandil.

Eesti Arhitektide Liit on Eesti arhitekte ühendav organisatsioon. EAL on 8. oktoobril 1921 asutatud Eesti Arhitektide Ühingu (EAÜ) õigusjärglane. EAL-il on praeguse seisuga 403 liiget.

Viimsi Vallavalitsuse eesmärk on tagada oma kogukonnale turvaline elukeskkond. “Politsei on viidanud, et noortel on tavaks saanud vana lasteaia hoonesse sisse murda ja seal lõhkuda ning meelemürke tarvitada. Kinnistu omanik on korduvalt võtnud kasutusele ettevaatusabinõud, millest kahjuks ei ole abi olnud, sest sissemurdmised ja lõhkumised on jätkunud. Selle tõttu on kannatada saanud ka hoones olev invetar, mida omanikud on püüdnud säilitada,” sõnab Siim Kallas.

Eesti Arhitektide Liidu seisukoht on, et XX sajandi arhitektuurinäidis tuleb amortiseerumisest ja hoone ohtlikkusest hoolimata säilitada. “Hoone, millel on ulatuslikud niiskuskahjustused, vundamendi- ja seinakahjustused ning lisaks ka vajumised, ei ole võimalik päästa. Lisaks sellele on hoonel ulatuslikud seenkahjustused, mis on tervisele ohtlik ning millel kindlasti on oma osa ka omaaegsel ehituskvaliteedil. Vallavalitsuse soov on XX sajandi arhitektuuri ilu siiski säilitada, mille tõttu koostatakse hoone kohta ajalooline õiend, et hoone arhitektuurilist pärandit arhiveerida,” ütleb Kallas.

“2007. aastal algatasid Muinsuskaitseamet ja Kultuuriministeerium XX sajandi arhitektuuri paremiku kaardistamist, et selgitada välja objektid, mis vääriksid säilitamist. Üheteist aasta jooksul ei ole hoonet muinsuskaitse alla võetud ning vahepealsel perioodil on hoone põlema pandud ja tugevalt amortiseerunud. Tänasel päeval tegeleme tagajärgedega, mis oleksid vajanud lahendust kümme aastat tagasi. Mis on alternatiiv olukorrale? Jätta hoone lammutamata ning riskida sellega, et see ühel hetkel kokku variseb? Seda me ei soovi,” lisab vallavanem.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

kodanik
25. juuni 2018 14:23
Näe üks Kallas(Siim) juba lammutab kui elevant portselani keskel.