"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Pirita rannakabiinid kutsuvad üles mereprügi teket vältima (0)
27. juuni 2018
Tallinna keskkonnaamet

Pirita rannakabiinidele paigaldatud infoplakatid annavad teavet meres leiduva plastprügi koguste ja probleemi ulatuse kohta.

Rannahooaja lõpuni kutsuvad plakatid inimesi üles vastutustundlikult käituma ja plastprügi merre sattumist vältima. Infoplakatid on paigaldatud koostöös Tallinna Keskkonnaameti ja Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskusega rahvusvahelise projekti BLASTIC raames.

Tallinna abilinnapea Züleyxa Izmailova sõnul on Tallinn kasutusele võtnud mitmeid meetmeid mereprügi vähendamiseks, inimeste teadlikkuse tõstmine plakatite näol on üks neist. “Tuleva aasta jaanuarist on ühekordsete plasttopside kasutamine Tallinnas avalikel üritustel keelatud. Ka selle kevade heakorrakuu oli pühendatud mereplastiga võitlemisele. Mereprügi infoga kabiinid said paigaldatud just Pirita rannale, mis on tähistatud rahvusvahelise kvaliteedi ökomärgiga “Sinilipp”, ütles abilinnapea. “Info kabiinidel annabki inimestele märku sellest, et tegelikult saame me kõik midagi selle nimel teha, et mereprügi tekiks vähem. Alustame sellest, et hoiame ranna-alad ja tänavad puhtad, ei jäta oma prügi vedelema ega viska kommipabereid ning sigaretikonisid maha,” lisas Izmailova.

Mereprügist kuni 90 protsenti moodustab plast ja enamus sellest satub merre maismaalt. Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskusese keskkonnaekspert Harri Moora arvamusel jõuab just puhkealadelt ja sealhulgas randadelt merre ohtralt plastprügi. “Sealhulgas on kõige sagedasem prügiliik randades suitsukoni, mis võib moodustada kuni 70 protsenti rannaprügist. Suur hulk konisid ja  ka muu plastprügi kandub lõpuks merre, kus need lagunevad peenikeseks mikroplastiks, mida võivad toidu pähe süüa kalad ja muud mereelukad ning seekaudu sattuda meie toidulauale ja kahjustada meie tervist,” sõnas Moora.

Info riietuskabiinidele Pirita supelrannas paigaldati Tallinna Keskkonnaameti ja Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskuse koostöös Euroopa Komisjoni Kesk-Läänemere programmi projekti BLASTIC raames. Projekti eesmärgiks on plastprügi teekonna kaardistamine maismaalt Läänemerre ja omavalitsuste abistamine mereprahi vähendamisele suunatud tegevuskavade koostamisel. Projekti eestvedajad Eestis on Tallinna Keskkonnaamet ja Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskus.

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.