"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
MATI KAAL: Inimkond hävitab loodust nagu pahaloomuline kasvaja (1)
04. juuli 2018
Scanpix

"Paraku on sedasi, et inimkond kipub biosfääri turjal välja nägema nagu pahaloomuline kasvaja, kes vohab niisuguse hooga, et lõpuks mitte ainult ei hävita oma peremeest, vaid hävitab temaga koos ka iseenda," nentis Tallinna loomaaia endine direktor Mati Kaal. "Kuni meil veel maailmas loodust natuke järgi on, nautigem seda."

Loomaaia endine direktor Mati Kaal tõdes eile Rahvusraamatukogu Vabaduse väljakul korraldatud üritusel kõneldes, et reisiraamatutest tuttavad lummavad maastikud hakkavad praeguseks hävinema.

“Kui me loeme neid vanu asju, kasvõi Livingstone’i  “Lõuna-Aafrika reise”, siis on mulje, et Aafrika on üks metsiku looduse paradiis,” rääkis ta. “Tegelikult tänapäeval on metsikut loodust järele jäänud Aafrikas ainult kahes pargis ja mujal ei olegi teda.”

Kaalule teeb muret ka see, et niigi vähesest loodusest kohalikud inimesed rõõmu ei saa. “Natukene kurb on see, et need rahvuspargid ja muud turistidele ette nähtud kohad on kohalikele inimestele kallid,” sõnas Kaal. “Praktiliselt Tansaania kohalikud inimesed ei jaksagi endale neid külaskäike lubada ja ei tea, missugused suured loodusväärtused neil rahvusparkides säilinud on.”

Kaal pani kuulajatele südamele, et looduse kaitsmist peab tõsiselt võtma ning tema hinnangul peaks ka rahvusvaheliselt sellele rohkem rõhku panema. “Selleks, et need unikaalsed loodusnähtused oleksid veel edaspidigi olemas, oleks ilmselt vaja, et kasvõi rahvusvahelisel toel viidaks kohalikke kooliõpilasei vähemasti kord oma stuudiumi jooksul neid unikaalseid loodusnähtusi vaatama,” ütles ta.

Kaal soovitas enne puhkusereisi vaadata raamatutest üle, kuidas nägid sihtkohad välja aastaid tagasi. “Maailmas on muutused toimumas nii kiiresti ja massiivselt, et see, mis oli isegi mõnikümmend aastat tagasi, on praeguseks absoluutselt teine,” tõdes ta. “Sest üks elukas – inimeseloom, on nii massiliseks muutunud.”

Kaal meenutas ülikooliaegset konspekti, kuhu oli ülesmärgitud õppejõu mure maailma ootava katastroofi eest, kuna inimeste arv on kasvanud 3,5 miljardini. “Praegu on 50 aastat möödas ja maailmas on 7,5 miljardit inimest. See tähendab, et viiekümne aastaga on rohkem kui kahekordistinud ja praeguseks on inimene maailma kõige laiema levilaga ja kõige arvukam selgroogne loom – järgmine on rändrott. Me võime ennast rotiga võrrelda.”

“Paraku on sedasi, et inimkond kipub biosfääri turjal välja nägema nagu pahaloomuline kasvaja, kes vohab niisuguse hooga, et lõpuks mitte ainult ei hävita oma peremeest, vaid hävitab temaga koos ka iseenda,” nentis Kaal. “Kuni meil veel maailmas loodust natuke järgi on, nautigem seda.”

 

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Taara
4. juuli 2018 19:44
See on kurb kuid kahjuks tõsi.Väga tabav on ütelus,et Jumal lõi kõik õieti,kahjuks inimese loomisega eksis.Kui inimlooma ei oleks,säiliks maa igavesti aga inimene selle lõpuks ise ära hävitab.Mida on meile elamiseks vaja?Puhast vett,õhku ja toitu.Aga mida teeb inimene?Ta kaevandab maapõue tühjaks millega hävitab ära põhjavee haarded.Mürgitab põlde millega mürgitab ka veekogusid ja põhjavett ning tapab sellega ka taimestikku tolmendavaid putukaid ja sellega seoses muudab ka lindude toidulaua mürgiseks.Saeb maha metsad mis on looduse kopsud ja mis toodavad meile eluks vajalikku puhast õhku.Rajab RB,selleks,et luua kiire transpordi koridor immigratsiooni tarvis millega jällegi tehakse korvamatu kahju loodusele ja loodusfaunale kuid kedagi ei huvita sest mingite mustade jõudude projekt näeb selle ette ja kuna 1% inimeste käes on maailma rikkustest 90% siis rahastus on ka kindlustatud ja leidub inimesi,kes oma raha ahnuses on nõus ka oma vana ema maha müüma.