"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Trump: ma saan Merkeliga väga hästi läbi (0)
11. juuli 2018
Kuvatõmmis

USA president Donald Trump ütles täna, et saab väga hästi läbi Saksa kantsleri Angela Merkeliga, kelle riiki ta oli sama päeva hommikul teravalt kritiseerinud.

“Me oleme pidamas suurepärast kohtumist. Me arutame sõjalisi kulutusi ja räägime kaubandusest,” ütles Trump NATO tippkohtumise kõrvalt peetava kahepoolse kohtumise algul Saksa kantsleriga.

“Meil on väga, väga hea suhe,” lausus Ühendriikide riigipea.

Merkel kordas, et Washington ja Berliin on kõigest hoolimata liitlased. “Me oleme head partnerid ja tahame jätkata koostööd ka tulevikus. Mul on hea meel selle võimaluse olla siin selleks arvamuste vahetuseks,” sõnas ta tõlgi vahendusel.

“Tõepoolest, meil on võimalus arutada arenguid majanduses, rännet ning kaubandussuhete tulevikku,” lausus Saksa valitsusjuht.

Trump omalt poolt tunnustas Saksamaa “tohutut edu”. “Ma usun, et me näeme kaubavahetuse ja paljude teiste asjade suurenemist,” ütles USA president enne, kui ajakirjanikud toast välja juhatati.

Trump nimetas kolmapäeval Saksamaad Venemaa vangiks, viidates uuele gaasijuhtmeleppele Saksamaa ja Venemaa vahel. “Saksamaa on langenud Venemaa kätte vangi, sest ta saab nii suure osa oma energiast Venemaalt,” ütles Trump hommikusöögikohtumisel NATO peasekretäri Jens Stoltenbergiga, lisades, et Saksamaa on Venemaa “täieliku kontrolli all”.

Merkel tõrjus tippkohtumisele suundudes Trumpi kriitikat sõnumiga, et Saksamaa langetab iseseisvalt ja sõltumatult oma otsuseid ja valikuid.

Trump heitis kolmapäeval Saksamaale ette ka madalaid kaitsekulutusi.

“Saksamaa on rikas riik. Nad räägivad sellest, et saavad 2030. aastaks tillukese osa juurde panna. Tegelikult saaksid nad suurendada seda homme ilma, et see tekitaks neile mingeid probleeme. Ma arvan, et see ei ole USA suhtes õiglane,” lausus president.

Merkeli sõnul võlgneb Saksamaa NATO-le palju. “Asjaolul, et taasühinemine üldse aset leidis, on tugev seos NATO-ga, kuid ka Saksamaa teeb NATO heaks palju,” lausus kantsler.

Ta tõstis esile, et Saksamaa on suuruselt teine NATO missioonidele sõdurite saatja ning riik annab enamiku oma kaitsevõimetest alliansi kasutusse.

Merkel rõhutas, et Saksamaa plaanib kulutada aastaks 2024 kaitsele 80 protsenti rohkem kui kümme aastat varem.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.