"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Selgus Kadrioru pargi aednikemaja arhitektuurivõistluse võitja (0)
23. juuli 2018
Kai Süda ja Risto Parve

Kadrioru parki planeeritava oranžerii ehk aednikemaja arhitektuurivõistluse võitis Karisma arhitektid OÜ ideekavand. Võidutöö autoriteks on arhitektid Kai Süda ja Risto Parve.

“Teise ja kolmanda preemia otsustas žürii jagada võrdselt, sest need tööd olid mõlemad väga head, kuid samas äärmiselt erinevad,” ütles žürii esimees, Tallinna abilinnapea Andrei Novikov. Jagatud teine ja kolmas preemia läksid Arhitekt Must OÜ-le ja KAVAKAVA OÜ-le. Ergutuspreemiad said OÜ Stuudio Tallinn ja Molumba osaühing.

Ideekonkursi eesmärgiks oli leida Kadrioru pargi ajaloolise lossiaedniku (oranžerii) hoonete kompleksile sobiv kaasaegne arhitektuurne lahendus, miljöösse sobivas mahus ja välisilmega. Hoone on kavandatud Kadriorus asuvale kinnistule aadressiga L.Koidula tn 34, ajaloolise oranžerii asukohta, mis algselt laius küll oluliselt suuremal alal, kuid on tänaseni kasutusel Kadrioru aiandina.

“Kokku esitati ideekonkursile 14 võistlustööd. Ideekonkursil hindasime nii ideekavandite visuaalset sobivust kui ka funktsionaalsust ning jälgisime, et arhitektuurne lahendus oleks eelarve piires teostatav,” ütles Novikov. Žürii tõstis eriti esile, et võidutöös on põnevalt ja oskuslikult seotud aednike töised toimetamised avalike funktsioonidega. Ka hoone sisu on planeeritud lennukas ning Kadrioru parki rikastav. Lisaks Kadrioru pargi töötajate töötingimuste kaasajastamisele on hoone avatud ka linnakodanikele ja külastajatele.

Kadrioru pargi direktori Ain Järve sõnul kujuneb kavandatavast hoonest terviklikult toimiv aiandikompleks Kadrioru pargi hoolduseks vajalike ruumidega – kasvuhooned, hooldustehnika hoiuruumid, töökojad, laoruumid ning personali sh haljastajate ja aednike töö- ja abiruumid. “Lisaks on hoonele seatud ülesanne tutvustada pargi ajaloo, maastikuarhitektuuri ja haljastuse hooldamisega seotud teemasid avalikkusele, milleks on hoonesse ette nähtud talveaed, kohvik ja eriala kirjanduse raamatukogu koos õppeklassiga,” täpsustas Järve.

“Kadrioru pargi jaoks märgilisel 300ndal juubeliaastal on ilus mõelda, et Kadrioru park saaks Oranžerii hoone näol väärika ja vajaliku lisanduse, selleks kulub siiski veidi aega ja planeerimist,” lisas abilinnapea Kalle Klandorf.

Avaliku, anonüümse ja üheetapilise arhitektuurivõistluse korraldas Tallinna Linnaplaneerimise Amet koostöös Tallinna Kommunaalameti, Eesti Arhitektide Liidu ja Asutusega Kadrioru Park.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.