"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Silmaarstid hoiatavad "imerohtude" MMS-i ja DMSO eest (0)
09. august 2018
Scanpix/ Illustreeriv pilt

"Kirjeldused, kuidas need ained peaks silmahaiguseid ravima, ei ole kuidagi kooskõlas tänapäevaste teadmistega silmahaiguste tekkimisest ning halvemal juhul võib tundmatus kontsentratsioonis ainete silma manustamisel tekkida silmakudede kahjustus," hoiatas silmaarstide seltsi president doktor Mikk Pauklin propaganda eest sotsiaalmeedias. "Kahjuks teatavad mõned Facebooki grupi liikmed, et hakkavad lisaks endale neid lahuseid ka oma lastele manustama."

Eesti Oftalmoloogide Selts hoiatab katsete eest silmi ravida, kasutades selleks niinimetatud imerohtusid, vahendas BNS.

Rahvasuus MMS-i ja DMSO nime all tuntud keemilistest ainetest ise valmistatud segude silma manustamine võib tekitada kahjustusi, mida kinnitavad ka selliseid eksperimente teinud inimeste kogemuskirjeldused sotsiaalmeedias.

Silmaarstide seltsi presidendi doktor Mikk Pauklini sõnul on muret tekitav fakt, et Facebookis propageeritakse MMS- ja DMSO-nimeliste ainete kasutamist muude haiguste seas ka silmahaiguste raviks. “Kirjeldused, kuidas need ained peaks silmahaiguseid ravima, ei ole kuidagi kooskõlas tänapäevaste teadmistega silmahaiguste tekkimisest ning halvemal juhul võib tundmatus kontsentratsioonis ainete silma manustamisel tekkida silmakudede kahjustus. Seetõttu soovitame tungivalt MMS-i ja DMSO-d sisaldavaid isekoostatud lahuseid endale, oma lähedastele ega ka koduloomadele silma mitte manustada,” rõhutas Pauklin.

Facebooki grupis MMS ja DMSO Eesti levivad soovitused kasutada naatriumkloriti ja sidrunhappe vesilahuseid ja dimetüülsulfoksiidi erinevate silmahaiguste ravimiseks ning nägemise parandamiseks ja prillidest vabanemiseks. Retseptid koostatakse täpsusega “3,5 supilusikatäit vett ja 30 tilka DMSO-d” või isegi suuremale seltskonnale “suurde viskiklaasi 15 tilka MMS-i, vett + tunde järgi DMSO-d”. Ravijuhised võetakse Youtube videodest.

Pärast lahuse silma manustamist kirjeldavad kasutajad murelikult, et järgmisel päeval on silmad turses ja kinni kleepunud. Sama grupi teised liikmed aga julgustavad, et “tegemist on normaalse paranemisefekidaga, kus toksiinid väljuvad kehast”. Kirjelduste järgi jääb mulje, et eksperimenteerijatel tekib silmapinna keemiline kahjustus ning selle tagajärjel põletik.

“Kahjuks teatavad mõned Facebooki grupi liikmed, et hakkavad lisaks endale neid lahuseid ka oma lastele manustama. Oleme mures, et sellise alternatiivse ning potentsiaalselt kahjuliku “teraapia” lai propageerimine võib viia püsivate silmakahjustuste tekkimiseni või tõenduspõhisest ravist loobumiseni,” lisas Eesti Oftalmoloogide Seltsi juht.

Selts pöördus eelmise nädalal lõpul ka kirjalikult terviseameti poole, et saada teada, millised on terviseameti võimalused potentsiaalselt ohtliku alternatiivravi propageerimise piiramisel ja ameti soovitused EOS-ile edasiseks käitumiseks.

Eesti Oftalmoloogide Selts koondab Eesti silmaarste ning seltsis on koos noor- ja auliikmetega ligi 200 liiget.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.