"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tallinn tähistab iseseisvuse taastamise aastapäeva suurte pidudega (0)
10. august 2018
Scanpix

Taasiseseisvumispäeva eelõhtul, 19. augustil saab Tallinna lauluväljakul teoks muusikaline suursündmus - EV100 Üheslaulmine. Suur üldrahvalik muusikapidu algab kell 19. Vaata siit, kuhu veel minna!

Üheslaulmine on ainukordne muusikaline suursündmus, sest kõigile tuntud ja tähenduslikke laule saab kaasa laulda nii Tallinna lauluväljakul kui ka Eesti Televisiooni või interneti vahendusel mistahes külaplatsil, linnaväljakul või kodudiivanil kogu maailmas! 

Muusikalise suursündmuse esimeses osas “Laulu võim” lauldakse eeslauljate juhendamisel 100 minutit järjest. Sellele järgneb “Sajandi sumin”, kus saab kaasa laulda koos mitmete armastatud Eesti bändide ja artistidega. Sissepääs lauluväljakule avatakse kell 17.30. Piletid Piletilevist.

Taasiseseisvumispäeval, 20. augustil korraldatakse Raekoja platsil suur ühiskontsert “ÉIREESTI 1988–2018”. Kell 17 algaval kontserdil esinevad rahvamuusikud Iirimaalt ja Eesti muusikud: vennad Johansonid, Celia Roose, Indrek Kalda, Birgit.

Eestile 100. sünnipäevaks kingitav ühiskontsert tähistab ühtlasi 30 aasta möödumist 20 Iiri rahvamuusiku esmakordsest visiidist Eestisse ning samal aastal toimunud Eesti muusikute ja kultuuritegelaste (Kukerpillid, Johansonid, Urbid, Celia Roose, Jaan Kaplinski, Paul-Eerik Rummo, Doris Kareva jpt) vastukülaskäigust Iirimaale. Ka 1988. aastal esineti Raekoja platsil.

Tallinna Teletornis toimub 20. augustil juba traditsiooniks kujunenud taasiseseisvumispäeva perepäev. Teletorni õuele oodatakse kõiki, keda huvitavad Eesti iseseisvuse taastamise sündmused ning riigi ja kodu kaitsmisega seonduv. Perepäeva õueala tegevused on tasuta!

Teletorn ei ole pelgalt telemast ning turismiobjekt, vaid sellel on eestlaste jaoks sügavam tähendus – Tallinna Teletorn on Eesti taasiseseisvumise sümbol. Just siin toimus 1991. aasta augustis rida olulisi sündmusi.

20. augusti perepäev Tallinna Teletorni õuel algab kell 11.00 ning kestab orienteeruvalt kuni 18.00-ni. Perepäeval saab näha, kuidas töötavad need inimesed, kellest sõltub tänapäeval Eesti iseseisvus ja heaolu – oma tegemisi demonstreerivad Kaitseliit, Kaitsevägi, Päästeamet, Politsei- ja Piirivalveamet ning mitmed teised. Kavas on militaartehnikaga tutvumine, näidislahing, airsofti lasketiir, veeohutuse teemade tutvustamine Päästeametilt virtuaalreaalsuse abil. Lisaks esinemised Kaitseliidu Tallinna Maleva puhkpilliorkestrilt ja bigbandilt. Lastele on avatud meisterdamise loovustoad Teletornilt ja Vabamu muuseumilt. Kehakinnitust pakuvad koha peal erinevad toitlustajad. Kinosaalis saab vaadata dokfilmi vitraažikunstnik Dolores Hoffmanist ning toimub ka minikonverents “August 1991”

Tasuta Perepäev toimub ka Vabaduse väljaku ääres asuvas Rahvarinde muuseumis. Tegevust jagub nii noorematele kui vanematele: ülipõnev robootikatöötuba kogenud õpetaja juhendamisel, sama põnevad lood elust ENSV-s (kannab ette poeet Jaan Keskel), animafilm “Naksitrallid”, lasteraamatute laat.

Taasiseseisvumispäeval on kella 13-18 külalistele avatud ka Pika Hermanni torn. Ladusama sissepääsu korraldamiseks jagatakse külastajatele tasuta pääsmeid, kuhu on märgitud torni pääsu kellaaeg.

Eesti Ajaloomuuseumi Maarjamäe lossis toimub taasiseseisvumispäeva puhul lossipäev. Kontserdi “Maapealne paradiis” annavad Lenna Kuurmaa, Liina Vahtrik ja Piret Krumm. Sissepääs muuseumipiletiga (täispilet 15 €/ sooduspilet 8 €/ perepilet 25 €), mis tagab võimaluse territooriumile korduvalt siseneda. Kogu päeva vältel sõidutab lossipargis huvilisi hobukaarik! Avatud on restoran Maarjamäe ja Filmimuuseumi kohvik. Lapsed saavad lustida lossipargi Eestimaa-kujulisel mänguväljakul ning meisterdamistundidest osa võtta.

Kui sul on kodus veidraid esemeid, tundmatuid asju, vana raha, mille kohta tahad rohkem teada saada, fotosid, mis vajaksid dateerimist või häid soovitusi säilitamiseks, siis võtke asjad kaasa ja tulge Maarjamäele, sest ajaloomuuseumi spetsialistid on valmis aitama. Toimuvad ka ekspositsioone tutvustavad eesti- ja venekeelsed ekskursioonid.

Hoogsa ja meeleoluka etenduse annab Tsirkus Folie noorte artistide grupp Lost D, külalisartistiks õhuakrobaat Grete Gross. Filmimuuseumi kinosaalis linastub Marta Frelihi 2016. aastal valminud dokumentaalfilm “Ita Rina: filmistaar, kes keeldus Hollywoodist”. Film räägib Sloveenia päritolu filmistaarist, kes astus üles esimeses Saksa-Eesti koostööfilmis “Kire lained” (1930), mille üheks võttepaigaks oli ka Maarjamäe loss.

Nõmmel Vabaduse pargis korraldataval Eesti Vabariigi taasiseseisvumispäeva kontserdil esineb ansambel Dagö. Kontsert algab kell 17 ja on tasuta.

Kesklinna valitsus kutsub linnarahvast hümni ühislaulmisele Harjumäele, 20. Augusti väljakule täpselt kell 23.03 – hetkel, mil 27 aastat tagasi kuulutas parlament Eesti riikliku iseseisvuse taastatuks.

Juba laupäeval, 18. augustil kell 18 korraldatakse Mustamäel Männi pargis taasiseseisvumispäeva kontsertetendus “Vabaduse hääl”; kontserdil esinevad vokaalansambel Noorkuu, superstaarisaate finalist Sissi ja DJ Andrei Zevakin. Muusikute ülesastumine on põimitud toredate videolugudega.

18.-30. augustini on Vabaduse väljakul vaatamiseks Eesti, Läti ja Leedu 100. sünnipäeva puhul kolm fotonäitust.

Tallinna Vabaduse väljaku ajaloost jutustab Tallinna Linnamuuseumi ja Tallinna Kultuuriameti koostöös valminud fotonäitus “Heinaturust Vabaduse väljakuni”. Näitus koosneb 32 ajaloolisest fotost, mis on pildistatud aastatel 1903 kuni 1992.

Riia linn on Tallinnale kingituseks saatnud Läti fotograaf Ilmārs Znotiņši kureeritud fotonäituse Läti ajaloost ja sündmustest Riias viimase 100 aasta jooksul. Näha saab fotosid alates 20. sajandi algusest, sõja-aastatest, Läti laulupidudest, taasiseseisvumise püüdlustest ning Lätile olulistest sümbolitest.

Vilniuse linn on Tallinnale kinkinud fotonäituse Leedu iseseisvusese algusest, okupatsiooniajast, pöördelistest 1980ndatest aastatest kuni tänavuse juubeliaastani.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.