"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Vabaduse väljakul saab vaadata Eesti, Läti ja Leedu ajalooliste fotode näitust (0)
21. august 2018
Dmitri Povilaitis

Kuni 30. augustini on Vabaduse väljakul vaatamiseks Eesti, Läti ja Leedu 100. sünnipäeva puhul kolm fotonäitust.

Tallinna Vabaduse väljaku ajaloost jutustab Tallinn Linnamuuseumi koostatud fotonäitus “Heinaturust Vabaduse väljakuni”. Harju värava taguste muldkindlustuste tasandamise järel 19. sajandi alguses jäi praeguse Vabaduse väljaku kohale tühi ala, kuhu sajandi keskel kujunes Heinaturg − plats, kus müüdi heinu ja õlgi, küttepuid, koduloomi ning linde.

Esimese suure hoonena kerkis tulevase esindusväljaku äärde Jaani kirik (1862–1867); väljaku keskel oli avalik kaev, platsi lõunaküljel voorimeeste seisukoht. Linna paraadväljak hakkas Heinaturust kujunema alates 1910. aastast, kui sinna rajati Peeter I ausammas Tallinna vene vägedele kapituleerumise 200. aastapäevaks. Senine porine turuväljak korrastati ning sillutati munakividega, siin hakkasid toimuma rongkäigud ning esindusüritused.

Väljakul on peetud Tsaari-Venemaale, Eesti Vabariigile ning erinevatele okupatsioonivõimudele olulisi paraade ja rahvakogunemisi. Kuid alati ei ole kõik, mis platsil toimunud, võimude poolt organiseeritud ja kontrollitud. Mõnikord on ka kodanikud saanud oma sõna sekka öelda. Näitusel eksponeeritud fotosid vaadates saab igaüks otsustada, kui palju vabadust on kümnendite vältel Vabaduse väljakul nähtud. Näituse on koostanud Tallinna Linnamuuseumi pedagoog Aet Laast ning kujundanud ja fotod restaureerinud kunstnik Alo Paju.

Riia linn on Tallinnale kingituseks saatnud Läti fotograafi Ilmārs Znotiņši kureeritud fotonäituse Läti ajaloost ja sündmustest Riias viimase 100 aasta jooksul. Näha saab fotosid alates 20. sajandi algusest, sõja-aastatest, Läti laulupidudest, taasiseseisvuse püüdlustest ning Lätile olulistest sümbolitest.

Vilniuse linn on Tallinnale kinkinud fotonäituse Leedu iseseisvusese algusest, okupatsiooniajast, pöördelistest 1980ndatest aastatest kuni tänavuse juubeliaastani.

29. augustil kell 17.30 saab alguse näituse “Heinaturust Vabaduse väljakuni” kuraatoriekskursioon. Ringkäiku linnaruumis juhib muuseumipedagoog ja näituse koostaja Aet Laast. Kogunemine Kiek in de köki tornis, Komandandi tee 2.

Palume eelnevalt registreeruda aadressil kok@linnamuuseum.ee või telefonil 6446686. Osalemine muuseumipiletiga.

Fotonäitused valmisid Tallinna Kultuuriameti, Tallinna Linnamuuseumi, Vilniuse Linnavalitsuse ja Riia Linnavolikogu koostöös.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.