“Kui vanemad lähevad lahku, on nad ise kriisis ja käituvad sageli nagu lapsed. Nende laps satub siis oma vanemate, kahe väikese lapse tasemel käituva täiskasvanu vahele."

Ly Rüüs, Mustamäe sotsiaalhoolekande osakonna juhataja
Aabitsapeo kontsert teeb kooli alguse lõbusaks (0)
27. august 2018
Albert Truuväärt

"Ka Tagurpidi Antsul on õigus kooliteel omal viisil samme astuda," selgitas aabitsapeo tunnuslauset linna haridusameti peaspetsialist Merike Kivimäe. "Õpetaja ei pea kõike üksipulgi ette näitama või ette dikteerima, loov lähenemine ei pruugi alati olla vale."

Aabitsapeole Vabaduse väljakul on 3. septembril kella 14-16 oodatud kõik linna esimeste klasside õpilased koos perede ja õpetajatega. Seekord on peo pealkirjaks “Õigetpidi Ants ja Tagurpidi Ants”,  ja mõlemad Antsud on ka ise kohal.

Nukuteater kutsub lavataguseid avastama

“Tahame näidata, et on mitmeid lähenemisviise eesmärgile jõudmiseks, ja ka Tagurpidi Antsul on õigus kooliteel omal viisil samme astuda,” rääkis linna haridusameti hariduskorralduse osakonna peaspetsialist Merike Kivimäe. “Õpetaja ei pea kõike üksipulgi ette näitama või ette dikteerima. Lapse loov lähenemine ei pruugi alati olla vale. Näiteks jõuab sihtpunkti nii kolme tavasammuga kui ka tagurpidi astudes või hoopis kahe hüppega!”

Oma tegevust tutvustavad aabitsapeol mitmed huvikoolid. Tegelustelgid avavad väljakul loomaaed, energia avastuskeskus, lastekirjanduse keskus, keskraamatukogu ja mitmed muuseumid. Infolauaga on väljas ka nukuteater.

“Ootame esimese klassi õpilasi end meie teatriringi kirja panema,” ütles nukuteatri turundusjuht Annika Metsala. “Huvilised saavad ülevaate kõigest, mis teatris toimub. Alates rekvisiitide ja kostüümide valmimisest kuni lavameistrite ja näitlejatööni. Kogenud teatritöötajate juhendamisel käiakse koos igal nädalal, et kevadel juba oma nukuetendus publikuni tuua.”

Aabitsapeol saab Metsala sõnul soetada nukuteatri etendustele sooduspileteid.

Näitlemiskunsti õpetab algaval õppeaastal omal moel ka lastekirjanduse keskus, mis samuti linnaväljakul oma tegelustelgiga väljas. “Ootame väikesi lugejaid muinasjututundidesse, kus ka ise muinasjututegelaseks kehastuda saab,” ütles keskuse arendusjuht Anneli Kengsepp. “Näiteks kui Kakukese muinasjutt ette loetud, saavad lapsed asuda maske meisterdama ja nende kaudu ise tegelasi kehastada.”

Meisterdada aitab lastekirjanduse keskus aabitsapeolgi, näiteks saab iga soovija kooliaasta alguse puhul isetehtud märgi rinda. Samuti on Kengsepa sõnul väljas aabitsad läbi aastakümnete. “Emad saavad lehitseda raamatuid, millest nad ise tähti tundma õppisid,” lisas Kengsepp.

Batuut, näomaalingud ja loosiratas

Saab lustida batuudil ja lasta endale kelmikaid näomaalinguid teha. Iga osaleja saab tähtpäeva kohase õhupalli ja keerleb ka loosiratas. Kaasa tuleb võtta kevadel lasteaiast antud peokutse, sest ahvatlevate auhindade võitjad hõigatakse lavalt nimeliselt välja. “Kel peokutse koju jäänud või üldse puudu, jõuab oma nime kirja panna veel loosiratta kõrval,” ütles Kivimäe.
Kell 15.30 astub oma bändiga lavale Liis Lemsalu.

Linna haridusameti andmetel läheb tänavu esimesse klassi 4500 ja kümnendasse klassi ligikaudu 3400 õpilast. Prognoositav õpilaste arv munitsipaalüldhariduskoolides kokku on algaval õppeaastal ligi 44 600. Täpsed arvud selguvad 10. septembriks, kui koolid on andmed edastanud.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.