"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
EVEA: töösuhete piirangud sunnivad ettevõtteid sulgema (0)
09. september 2018
Scanpix/ Pilt on illustreeriv

Põhjendamatud piirangud ja liiga suur riigi sekkumine töösuhetesse koos sellega kaasneva massiivse halduskontrolliga tekitab keerulises olukorras olevatele väikestele ettevõtetele sageli väljapääsmatu olukorra.

Töösuhteid ja tööohutust reguleerivad normid ning sellega kaasnev põhjendamatult suur halduskoormus sunnib väikeettevõtjaid tegevust lõpetama või piirduma ettevõtja enda piiramatu töötamisega, vahendas BNS Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsiooni (EVEA).

Ühingu hinnangul ei võimalda tööleping piisavat paindlikkust tööaja, töökoha ega töösuhte kestuse osas, soodustades seeläbi muude võlaõiguslike lepingute või töö tegemise vormide kasutamist ning tööd tegevate isikute sotsiaalsete tagatiste vähenemist.

EVEA märkis sotsiaalministeeriumile saadetud kirjas, et põhjendamatud piirangud ja liiga suur riigi sekkumine töösuhetesse koos sellega kaasneva massiivse halduskontrolliga tekitab niigi keerulises olukorras olevatele väikestele ettevõtetele sageli väljapääsmatu olukorra.

See vähendab võimalust osakoormusega töötamiseks ning jätab seetõttu tööturult eemale paljud potentsiaalsed töötegijad. EVEA hinnangul on töösuhted pidevas muutumises, kuna kaugtöö, töö tegemine erinevaid teenuse osutamise platvorme kasutades ja muud paindlikud vormid on täna aina rohkem levinud.

Ka varasemalt tööjõumahukates valdkondades nagu tootmine ja põllumajandus on töö iseloom ja töösuhete olemus muutunud. Seetõttu on tööandja ja töötegija sattunud olukorda, kus mõlemale poolele sobivate tingimuste kokkuleppimisel nagu paindlik aeg, kestus ja koht on õigusnormid ebamõistlikult piiravad.

Seetõttu toetab EVEA sotsiaalministeeriumi töölepingu seaduse ja töötervishoiu ja tööohutuse seaduse muutmise algatamist, kuna see parandaks tuhandete väike- ja keskmiste ettevõtete võimalusi tegevust jätkata ja laiendada ning seeläbi vastata ka töötegijate ootustele, et   potentsiaalsetele töötajatele jaguks sobivaid ja paindlikke töökohti ka väljaspool suuri linnu.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.