"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
LAURI LEESI: Jälestan põhikooli riiklikke eksameid (3)
09. september 2018
Albert Truuväärt

"Ma tahaks riiklike eksamite väljamõtlejatelt küsida, kas koolijuht ei ole siis oma koolis riiklik, kas meie kooli emakeele õpetaja ei ole riiklik. Keda me umbusaldame? Kas Eesti õpetajat? Või Eesti koolijuhti?" küsis Prantsuse lütseumi endine direktor Lauri Leesi, kelle hinnangul võiks põhikooli riiklike eksamite asemel iga kool ise eksameid korraldada. 

Haridus- ja teadusminister Mailis Reps teatas enne õppeaasta algust plaanist kaotada põhikooli riiklikud lõpueksamid. Prantsuse lütseumi endine direktor Lauri Leesi arvab, et iga kool võiks ise eksameid korraldada.

“Hea, et minister selle mõttega vähemalt sel kevadel välja tuli,” tõdes ta. “Riiklike eksamite korraldamine põhikoolis oleks tulnud juba ammu lõpetada. Olen neid jälestanud algusest peale.”

Leesi hinnangul peaks eksamite tegemise andma iga kooli korraldada, mitte ei peaks nendega justkui kooli tööd kontrollima. “Ma tahaks riiklike eksamite väljamõtlejatelt küsida, kas koolijuht ei ole siis oma koolis riiklik, kas meie kooli emakeele õpetaja ei ole riiklik. Keda me umbusaldame? Kas Eesti õpetajat? Või Eesti koolijuhti?” küsis Leesi. “Eesti õpetajatele ja koolijuhtidele on antud ju lõpudiplom Eesti ülikoolis. Kas siis see ei ole piisav tagatis, kas see midagi ei loe?”

“Iga kool las teeb oma lõpueksamid ise ja ülikool las teeb oma vastuvõtueksamid samuti ise,” lõpetas Leesi.

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

õpetada ja õppida
8. sept. 2018 13:14
Mida rohkem koolis tehakse sisulist tööd seda parem. Põhikool peaks igati lõpueksamitega hakkama saama ja seda rohkem jääb võimalust õpetada see ju peamine.
kodanik
8. sept. 2018 12:19
jah aga seltsimees Leesi ehk ei tea, et meie hariduse taseme köikumine kooliti on meeletu, tihti juhtub, et aastaid, kui mitte aastakümneid pukis olnud direktorit ei huvita mitte hariduse kvaliteet, vaid oma alluvate nn lojaalsus vöi siis tallalakkumine. Sellistes piskestes vallapoolkoolides teab see mandunud öpetaja peamiselt ühte - millisest kodust ja milliste vanemate öpilane on ja siit määratakse ka kogu hariduse kvaliteet. Riigieksamid hirmutasid veidi neid hallitanud öpse, aga no ega nende tulemused ju midagi seal koolis ka ei muutnud. Pedagoogo keegi vallandama ei hakka, sest öpilase "toormaterjaliga" polegi midagi paremat tahta. Eriti jube on kuulda taolistes koolides, et näe meie oma öpilane tuli kohe peale körgkooli löpetamist kodukooli tagasi öpetama- see näitab, et too öpilane sai vaid tsipa nuusutada välisöhku, et siis hakata harima koos austatud ja kallite vanuröpetajatega kolkapatriotismi sügavaid haridusvagusid. Kardan, et Leesi pole kuigi kursis taoliste Eesti tüüpkoolidega.
normaalne värk
8. sept. 2018 11:28
Otse loomulikult iga kool teeb oma lõpueksamid ise ja otse loomulikult iga kõrgkool teeb oma vastuvõtueksamid ise. Midas keerukat, töhe ja pikem samm. Tavaline Eesti ju saab kool hakkama ja saab kõrgkool hakkama.