“Kui vanemad lähevad lahku, on nad ise kriisis ja käituvad sageli nagu lapsed. Nende laps satub siis oma vanemate, kahe väikese lapse tasemel käituva täiskasvanu vahele."

Ly Rüüs, Mustamäe sotsiaalhoolekande osakonna juhataja
PALJU ÕNNE! Linnaosade sünnipäev pakub töökohti ja tasuta jäätist (0)
10. september 2018
Scanpix

Mustamäel saab maitsta Korea, Osseedi jpm rahvusköökidest pärit hõrgutisi ning Haaberstis kuulata Ott Leplandi ja Shanoni laule.

Tänavu septembris tähistavad linnaosad 25 aasta möödumist nende moodustamisest. Mustamäe tähistab juubelit laupäeval, 15. septembril kella 11-19 Männi pargis peetava Mustamäe päeva raames. Linnaosavanema Lauri Laatsi kinnitusel jätkub tegevust kogu perele: “Männi pargis on üleval eri atraktsioonid, toimub Selveri lastejooks, näha saab koduloomade näitust jpm.”

Rahvuskultuuride ühendus Lüüra esineb suurejoonelise kavaga. “Saame nautida mustlasmuusikat, Tatari, Moldova, Valgevene jpt kultuuriseltside kunstimeistrite loomingut – on, mida kuulata ja vaadata,” mainis Laats.

Esinevad ka akrobaatikaklubi Twister, Mustamäe laste loomingu maja kollektiivid, Sinimäe spordiklubi võimlejad ja tantsijad, end tutvustab Eesti taekwondo liit, eri katseid teeb ja näitab Teater Teaduses. Traditsiooniliselt on kohal OÜ Autosõit ümberpööratav auto ja eri stendid, samuti  MTÜ Eesti Naabrivalve, politsei- ja piirivalveamet, Hüüru vabatahtlikud päästjad, munitsipaalpolitsei, pikema peatuse teeb raamatukogubuss Katarina Jee jne.

Suursponsor Premia kostitab kõiki peolisi jäätisega. Päeva lõpetuseks astuvad kell 18 lavale karismaatilised Sünne Valtri ja Edvin Petrov ehk ansambel Patune Pool.

Esmakordselt on tänavusel Mustamäe päeval kaks põnevat tänavat. Töötänaval kohtub ehk nii mõnigi tööotsija oma uue tööandjaga – töökohti pakuvad Circle K, Securitas Eesti, Eesti Post, R-Kiosk, Tallinna vangla, päästeamet, veoteenuste firma Excalibur OÜ jt. Toidutänaval aga saab muu hulgas maitsta Korea, Osseedi jpm rahvusköökidest pärit hõrgutisi.

Traditsioonilisel tervisetänaval saab lasta mõõta oma tervise seisu. Kontrollida võib veresuhkrut, üldkolesterooli, kehamassiindeksit jm, optikatelgis mõõta silmasisest rõhku ja nägemisteravust ning rehabilitatsiooniabi telgis lasta teha staatilist jalalabauuringut.

“Traditsioonilisele laadale ootame tervise-, tööstus-, toidukaupade ja käsitöö müüjaid,” ütles Laats. “Uudisena on tänavu laadal lasteasjade tänav, kuhu kõik lapsevanemad on oodatud müüma, vahetama, jagama oma lastele väikseks jäänud riideid, jalanõusid, mänguasju, raamatuid ja muid lastekaupu.”

Haabersti korraldab 15. septembril kell 15 Õismäe tiigi ääres amfiteatris tasuta sügiskontserdi, kus esinevad puhkpilliorkester Kutter, ansambel Regatt, Beati Mandolini, Ott Lepland & bänd ja ansambel Shanon. Õhtu lõpetab ilutulestik.

Kontserti korraldab Haabersti linnaosa valitsus koostöös linnaosa vaba aja keskusega. Kontsert on pühendatud Haabersti 25. sünnipäevale.

3. oktoobril kell 14 avab tuntud fotograaf Peeter Langovits Haabersti sotsiaalkeskuses suure linnaosa fotonäituse “Tagasivaade – Väike-Õismäe”. Linnaosavanema Marek Jürgensoni sõnul koosneb väljapanek kahest eraldi alanäitusest: “Ühe osa moodustab valik fotodest, mida Langovits on jäädvustanud paaril udusel juulikuu varahommikul Väike-Õismäel aastatel 1982-1984. “Hommik uues elamurajoonis” sai subjektiivseks nägemuseks uuele elamurajoonile ja tollasele ajale, seda näidati möödunud aastal ka Narvas.”

Teise osa moodustab pildivalik 25. augustil 1988. aastal toimunud fotoaktsiooni “Päev Tallinnas”  raames pildistatust. “Tallinnas tegi sel päeval pilte 80 fotograafi Eestist ja teistest tollastest liiduvabariikidest,” selgitas Jürgenson. “Langovits oli üks osalejatest ning tal oli võimalus sel päeval jäädvustada Väike-Õismäed. Aastad on möödunud ja tänaseks on neist saanud omalaadne tagasivaade ajastule ja oludele, kust tulime.”

Nõmme linnaosa valitsus tähistab 25 aasta täitumist linnaosa moodustamisest 12. novembril traditsioonilise linnaõiguse saamise aastapäeva meenutava ürituse raames. Meenutagem, et Nõmme oli aastail 1926-1940 omaette linn. “Esineja veel paigas ei ole, aga traditsiooniliselt on toimunud pidulik kontsert, mille eel annab linnaosa üle tunnustusauhinna mõnele inimesele või organisatsioonile, kes on Nõmmele au ja kuulsust toonud,” ütles linnaosavanem Grete Šillis.

Kesklinn tähistab oma 25. aastapäeva asumite kaupa ligi kuu aja vältel, tähistamine algab 18. septembril. Pakutakse sünnipäevatorti ning arutatakse üheskoos linnaosa ja asumi tähtsaid probleeme.

 

 

 

MEENUTUS: Kuidas said tänapäeva linnaosad alguse?

• Enne linnaosade moodustamist oli Tallinn jagatud neljaks rajooniks: Kalinini, Lenini, Oktoobri ja Mererajoon, mis 1990. aastal said põhiilmakaarte järgi nimeks Põhja-Tallinn, Lääne-Tallinn, Lõuna-Tallinn ja Ida-Tallinn.

• Volikogu otsustas jagada linna senise nelja rajooni asemel kaheksaks linnaosaks 1993. aasta mais ning uus haldusjaotus hakkas kehtima sama aasta septembrist. Senised rajoonivalitsused lõpetasid tegevuse ning oktoobris moodustati linnavolikogu valimiste tulemusel linnaosade halduskogud, ühtlasi loodi linnaosavanema ametikoht.

 

 

 

Huvilised võivad külastada trammidepood ja Bekkeri sadamat

 

Põhja-Tallinn kutsub trammidepood külastama, hõrgutisi maitsma ja haruldasi autosid imetlema.

Põhja-Tallinna valitsus korraldab sel aastal esmakordselt Kopli asumifestivali KopliFest. Pidu toimub 15. septembril algusega kell 14 mereakadeemia hoovis.

 

“Sündmus sai hoogu mõni aasta tagasi kohaliku kogukonna loodud Kopli liinide festivalilt, nii et tegemist on eelkõige kogukonnapäevaga,” lausus linnaosavanem Raimond Kaljulaid. “Selle märksõnad on hea muusika, maitsev toit, kunst, noorteala ja uued teadmised Kopli asumist.”

Festival toimub mereakadeemia (Kopli 101) hoovis, kuid külastada saab ka mereakadeemia hoonet, Bekkeri sadamat, Kopli trammidepood ja Signature House’i. Kell 12.30 stardib mereakadeemia eest suur ekskursioon, mille käigus ajalooline Jaak Juske ja linnaosavanem räägivad Kopli minevikust ja tulevikust.

Signature House’i ees toimub rariteetsete autode näitus, kus on esindatud Jaguar E-Type, Volkswagen Karmann Ghia, MGB, Jaguar aastast 1948, Ford Hot Rod 1931, BMW 600 aastast 1958, Edsel Villager jpt.

Meelt lahutavad Mick Moon, Dopamiin, Ziggy Wild, Arg Pärt ja Muster. Samuti sisaldab KopliFesti programm selliseid põnevaid ettevõtmisi nagu virtuaalreaalsuse, slackline´i, parkuuri, ekstreemspordi ja OMAtsirkuse töötoad. Tegevust leiavad nii soliidses eas külastajad kui ka väikesed lapsed.  Süüa pakuvad restoran Saal, Herbi, Barrel Street Food, Hungry Karl, Go Sushi, Öku ja Nohik.
Rohkem infot leiab linnaosa Facebooki lehelt.

Linnaosade juubeli tähistamiseks valmis SA Tallinna Arengu- ja Koolituskeskus tellimusel ülevaateteos “Tallinna linnaosad 25”, mille koostas professor Sulev Mäeltsemees.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.