"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Rootsi valimised võitsid sotsiaaldemokraadid (1)
10. september 2018
Scanpix/Rootsi peaminister

Rootsis pühapäeval korraldatud parlamendivalimised võitsid sotsiaaldemokraadid 28,4 toetusprotsendiga, teatasid valimisametnikud, kui kokku oli loetud 99,9 protsenti häältest.

Teisel kohal on liberaalkonservatiivne Mõõdukas Koonderakond 19,8 protsendiga ja kolmandal Rootsi Demokraadid 17,6 protsendiga, vahendas BNS kohalikku meediat.

Vasakpartei on saamas 7,9, Keskerakond 8,6, Liberaalne Partei 5,5 ja Kristlikud Demokraadid 6,4 ja Rohelised 4,3 toetusprotsenti.

Erakonna Rootsi Demokraadid juht Jimmie Åkesson rõõmustas ööl vastu esmaspäeva jõudsa häältesaagi pärast ja kinnitas, et partei on valmis kõnelusteks kõikide teiste erakondadega. Åkesson avaldas arvamust, et erakonnal on nüüd väga palju mõjuvõimu lähinädalate poliitilises olukorras kaasakõnelemiseks.

Soome peaministri Juha Sipilä sõnul jätkub mistahes valimistulemustest hoolimata Rootsiga tulevikus igal juhul tihe koostöö. Sipilä hinnangul olidki valimiste tegelikuks võitjaks siiski selgelt Rootsi Demokraadid.

Rootsi sotsiaaldemokraadist peaminister Stefan Löfven nimetas seekordseid valimisi “referendumiks heaoluriigi tuleviku üle” ja kutsus valijaid mõtlema, kuidas nad “tahavad kasutada neile antud aega Maal”.

Moderaatide liider Ulf Kristersson ütles kampaania ajal, et valimistel järel vajab Rootsi “tugevat blokiülest koostööd, et isoleerida jõud, mis tõukavad Rootsit eemale rahvusvahelisest koostööst”.

Valimisjaoskonnad avati hommikul kell 09.00 Eesti aja järgi ja suletakse kell 21.00, esimesed tulemused avaldatakse kohe pärast seda. Lõplikud tulemused laekuvad alles hiljem sel nädalal, kui saabuvad eelhääletuse ja välismaal hääletanute postihääled. Uue valitsuse koosseis ei pruugi selguda mitme nädala jooksul, sest punaroheliste koalitsioonil ja vastasblokil oli pea võrdne toetus vahega vaid nii 30 000 häält.

Ebaselge on oma toetajaskonda kasvatud Rootsi Demokraatide roll tulevases parlamendis ehk Riksdagis. Vähemalt seni on teised erakonnad keeldunud koostööst nendega või vähemalt suhtunud sellesse jahedalt.

Pühapäevased üldvalimised olid Rootsi esimesed pärast valitsuse 2015. aasta otsust lubada riiki 163 000 sisserändajat, mis oli Euroopa riikide seas suhtarvult elanikkonda suurim.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

tegelt rahvuslased
10. sept. 2018 13:00
Pro forma on sotsdemmid võitjad kuid tegelt murdsid rootsi rahvuslased suurde poliitikasse ja neid enam mittemärgata mittearvestada ei saa. Otseselt valitsuse moodustamiseks päris mitmeid võimalusi kuid teatavasti Stefan Löfven juba teatas, et vabatahtlikult peaministrikohast ei loobu. Ilmselt algavad päris kauakestvad läbirääkimised. Kuid mis peamine Rootsi ühiskond peab lõpetama vaikimise immigatsioonipoliitika teemadel elik ausalt ja avameelselt. Ainult siis on Rootsil lootust. Kuid rahvuslastele vaid edu.